Language of document :

14. märtsil 2007 esitatud hagi - Kliq Reïntegratie (pankrotis) versus komisjon

(Kohtuasi T-83/07)

Kohtumenetluse keel: hollandi

Pooled

Hageja: Jean Leon Marcel Groenewegen, osaühingu Kliq Reïntegratie (Amersfoort, Madalmaad) pankrotihaldur (esindajad: advokaadid G. van der Wal ja T. Boesman)

Kostja: Euroopa Ühenduste Komisjon

Hageja nõuded

Tühistada komisjoni 19. juuli 2006. aasta otsus asjas C-30/2005;

mõista kohtukulud välja komisjonilt.

Väited ja peamised argumendid

Hageja vaidlustab komisjoni 19. juuli 2006. aasta otsuse 2006/939/ET meetme kohta, mida Madalmaad kavatsevad ettevõtja KG Holding NV abistamiseks võtta1.

Abi näol on tegemist ümberkorraldamiseks antava abiga, mida Madalmaad tahtsid anda KG Holding NV-le sel viisil, et omakapitaliks pidi muudetama juba antud päästmislaen, kaasa arvatud selle eest võlgnetavad intressid. Vaidlustatud otsuses tunnistab komisjon ümberkorraldusabi vormis antud abi ühisturuga vastuolus olevaks.

Komisjon otsustas samuti, et Madalmaad peavad nõudma KG Holding NV-lt ja Kliq BV-lt tagasi päästmislaenuna KG Holding NV-lt selle tütarettevõtjale Kliq BV-le üle antud ja omakapitaliks muudetud abi osa ning et Madalmaad peavad esitama oma nõude KG Holding NV ja/või Kliq Reïntegratie vastu pankrotivõlausaldajana pankrotihaldurile.

Hageja põhjendab oma hagi esiteks sellega, et komisjon on teinud hindamisvigu, mistõttu on vaidlustatud otsus puudulikult põhjendatud ning rikub EÜ artikli 87 lõiget 1. Eelkõige leidis komisjon põhjendamatult, et Madalmaad peavad registreerima oma 35,75 miljoni euro suuruse nõude KG Holding'u ja Kliq Reïntegratie vastu pankrotimenetluses pankrotihalduri juures.

Hageja väidab sellega seoses, et Madalmaade riigil ei ole Kliq Reïntegratie vastu nõuet. Hageja väitel ei ole Kliq Reïntegratie lisaks sellele riigiabi saanud ettevõtja ning komisjon ei nimeta teda sellisena ka vaidlustatud otsuses. Seetõttu puudub riigil Kliq Reïntegratie'lt tagasinõudmiseks alus või alus kohaldada Kliq Reïntegratie suhtes ühenduse suuniste raskustes olevate äriühingute päästmiseks ja ümberkorraldamiseks antava riigiabi kohta2 punkti 23 alapunkti d.

Samuti on selgusetu, kas komisjon on vaidlustatud otsuses KG Holding'u osas arvamusel, et tegemist on alusetu abiga summas 35,75 miljonit eurot, mis tuleb Madalmaadelt tagasi nõuda, või on tegemist päästmisabiga, mille komisjon on vaidlustatud otsuses ühenduse suuniste raskustes olevate äriühingute päästmiseks ja ümberkorraldamiseks antava riigiabi kohta punkti 23 alapunkti d alusel heaks kiitnud. Lisaks sellele andis komisjon oma 16. detsembri 2003. aasta otsusega3 nõusoleku selleks, et seda summat kasutatakse Kliq Reïntegratie töötajate koondamiseks ning üleliigsete lepingute ostmiseks ning et Kliq Reïntegratie lõpuks likvideeritakse.

Teiseks jättis komisjon ekslikult tuvastamata, et väidetav abi võib mõjutada liikmesriikidevahelist konkurentsi ja kaubandust; vähemalt olid komisjoni põhjendused selles osas puudulikud.

Kolmandaks otsustas komisjon ekslikult, et väidetav 35,75 miljoni euro suurune abi tuleb KG Holding'ult ja/või Kliq Reïntegratie'lt tagasi nõuda, registreerides need nõuded pankrotimenetluses. KG Holding'u, Kliq Reïntegratie ja Kliq BV pankrotistumise tõttu on väidetavate abisummade tagasinõudmine kindlasti võimatu ning see on muutunud igal juhul mõttetuks seetõttu, et tagasinõudmine nimetatud äriühingute registreerimise teel pankrotimenetluses ei ole vajalik ning on isegi täiesti üleliigne selleks, et lõpetada konkurentsi moonutamine.

Neljandaks võttis komisjon eksliku seisukoha ning andis õiguslikult vale hinnangu 17 miljoni euro suuruse jooksevkontokrediidi osas, mis Madalmaad andis KG Holdingu'le juba selle asutamisel vastavalt riigiabi reguleerivatele sätetele ning mis ei olnud vaidlustatud otsuses uuritud meetme osa.

____________

1 - ELT L 366, lk 40.

2 - EÜT 1999, C 288, lk 2; ELT eriväljaanne 08/01, lk 322.

3 - Riigiabi nr 510/2003 - Päästmisabi Kliq Holding NV-le (ELT 2004, C 33, lk 8).