Language of document :

Liidetud kohtuasjad T-81/07–T-83/07

KG Holding jt

versus

Euroopa Ühenduste Komisjon

Riigiabi – Ümberkorraldamisabi, mille Madalmaade ametivõimud andsid KG Holding NV‑le – Otsus, millega abi tunnistatakse ühisturuga kokkusobimatuks ja määratakse selle tagastamine – Tühistamishagi – Osaline vastuvõetamatus – Abi tagasinõudmine abi saanud ettevõtjatelt, kes on pankrotistunud – Ühenduse suunised raskustes olevate äriühingute päästmiseks ja ümberkorraldamiseks antava riigiabi kohta

Kohtuotsuse kokkuvõte

1.      Institutsioonide aktid – Põhjendamine – Kohustus – Ulatus – Komisjoni otsus riigiabi kohta – Konkurentsi kahjustamise ja liikmesriikidevahelisele kaubandusele avalduva mõju iseloomustamine

(EÜ artikli 87 lõige 1 ja EÜ artikkel 253)

2.      Riigiabi – Konkurentsi kahjustamine – Tegevusabi

(EÜ artikli 87 lõige 1)

3.      Riigiabi – Komisjoni otsus algatada riigiabi ametlik uurimismenetlus – Menetluse eesmärk

(EÜ artikli 88 lõige 2; nõukogu määrus nr 659/1999, artikkel 6)

4.      Konkurents – Ühenduse eeskirjad – Ettevõtja – Mõiste – Üksus, mis osutab teenuseid tööotsijatele – Kaasaarvamine

5.      Riigiabi – Ebaseadusliku abi tagasinõudmine – Kohustus – Raskustes või pankrotistunud abisaajad

(EÜ artikkel 10 ja EÜ artikli 88 lõige 2)

6.      Tühistamishagi – Otsus riigiabi kohta – Etteheited, mida ei esitatud haldusmenetluses – Vastuvõetavus

(EÜ artikli 88 lõige 2 ja EÜ artikkel 230)

1.      EÜ artiklist 253 tuleneva põhjendamiskohustusega on kooskõlas komisjoni poolt riigiabi valdkonnas tehtud otsus, milles esitatakse piisavalt selgelt asjaolud ja õiguslikud kaalutlused, millel on otsuse ülesehituses oluline tähtsus ning põhjendused, mis võimaldavad otsuse adressaatidel ja ühenduse kohtul teada saada põhjused, miks komisjon leiab, et ei ole välistatud, et asjaomane tehing võib kaasa tuua konkurentsimoonutuse ja kahjustada liikmesriikidevahelist kaubandust.

(vt punktid 66 ja 67)

2.      Abi, mille eesmärk on vabastada ettevõtja selliste kulude kandmisest, mida ta oleks tavatingimustes pidanud seoses igapäevase juhtimise või tavapärase majandustegevusega ise kandma, rikub põhimõtteliselt konkurentsitingimusi. Nii on see raskustes ettevõtjale antud ümberkorraldamisabi puhul, mille tagajärjel pidi laen omakapitaliks ümber vormistatama.

(vt punkt 75)

3.      Vastavalt määruse nr 659/1999 (millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad EÜ […] artikli [88] kohaldamiseks) artiklile 6 peab riigiabi suhtes ametliku uurimismenetluse alustamise otsus võimaldama huvitatud isikutel tõhusalt osaleda ametlikus menetluses, mille raames neil peab olema võimalus esitada omapoolsed argumendid. EÜ artikli 88 lõikes 2 ette nähtud menetluse ainus eesmärk on kohustada komisjoni toimima nii, et kõik potentsiaalselt huvitatud isikud oleksid teavitatud ja saaksid oma argumendid esitada.

(vt punkt 117)

4.      Ettevõtja mõiste hõlmab mis tahes majandustegevusega tegelevat üksust, sõltumata tema õiguslikust vormist ja rahastamisviisist. Majandustegevus on igasugune tegevus, mis seisneb kaupade või teenuste pakkumises teataval turul. Seega tuleb pidada majandustegevusega tegelevaks üksust, mille põhitegevus seisneb teenuste osutamises tööotsijatele töökohtade leidmiseks, puuetega töötajatel tööturule tulekuks, vabadele kohtadele töötajate otsimiseks tööandjate jaoks ning üldiste tööhõiveteenuste osutamises.

(vt punktid 178 ja 179)

5.      Kui õigusvastaselt riigiabi saanud ettevõtja pankrotistub, võib varasema olukorra taastamine ja ebaseaduslikult makstud abist tuleneva konkurentsimoonutuse kõrvaldamine toimuda põhimõtteliselt nii, et likvideerimisel oleva ettevõtja passivasse kantakse kõnealuse abi tagastamise kohustus. Üksnes asjaolu, et ettevõtja on pankrotistunud, ei sea seega kahtluse alla abi tagastamise põhimõtte kohaldamist.

Lisaks ei saa juhul, kui komisjon on teinud otsuse abi tagasinõudmise kohta, selle täitmisel tekkivad võimalikud raskused, olgu need menetluslikku või muud laadi, mõjutada akti õiguspärasust. Raskuste korral peavad komisjon ja asjaomane liikmesriik vastavalt EÜ artikli 10 aluseks olevale põhimõttele, mis paneb liikmesriikidele ja ühenduse institutsioonidele vastastikuse kohustuse teha lojaalset koostööd, tegema raskuste ületamiseks koostööd heas usus, järgides samas rangelt asutamislepingu sätteid ja eelkõige riigiabi käsitlevaid sätteid.

(vt punktid 192, 193, 200)

6.      Asjaolu, et hageja ei esitanud komisjonile EÜ artikli 88 lõike 2 kohases haldusmenetluses ühtegi märkust, ei muuda siiski riigiabi valdkonnas tehtud otsuse peale esitatud hagis sisalduvaid etteheiteid, mis on esitatud kõnealuse otsuse peale, vastuvõetamatuks üksnes põhjusel, et neid ei esitatud haldusmenetluses. Isiku kaebeõigust ei saa piirata pelgalt põhjusel, et kuigi ta oleks võinud haldusmenetluses esitada märkusi EÜ artikli 88 lõike 2 kohase menetluse alustamisel teatavaks tehtud ja vaidlusaluses otsuses korratud hinnangu kohta, ei teinud ta seda.

(vt punkt 195)