Language of document : ECLI:EU:T:2009:2

Kohtuasi T‑162/06

Kronoply GmbH & Co. KG

versus

Euroopa Ühenduste Komisjon

Riigiabi – Regionaalabi ulatuslikele investeerimisprojektidele – Otsus, millega tunnistatakse abi ühisturuga kokkusobimatuks – Põhjendused – Abi ergutav mõju − Abi vajalikkus

Kohtuotsuse kokkuvõte

1.      Institutsioonide aktid – Põhjendused – Kohustus – Ulatus – Komisjoni otsus, millega tunnistatakse abi ühisturuga kokkusobimatuks

(EÜ artikkel 253)

2.      Riigiabi – Keeld – Erandid – Abi, mille suhtes võib kohaldada EÜ artikli 87 lõike 3 punktis c ette nähtud erandit – Tegevusabi – Erand

(EÜ artikli 87 lõike 3 punkt c)

3.      Riigiabi – Abiprojektid – Komisjonile teatamine

(EÜ artikkel 88)

1.      EÜ artiklis 253 nõutav põhjendus peab vastama asjaomase akti laadile, sellest peab selgelt ja üheselt selguma akti andnud institutsiooni arutluskäik, mis võimaldab huvitatud isikutel mõista võetud meetme põhjuseid ja pädeval kohtuasutusel teostada kontrolli.

Otsuses, milles leitakse, et riiklik meede kujutab ergutava mõju puudumise ja ebavajalikkuse tõttu sobimatut tegevusabi, mida ei tohi anda, peab komisjon seda järeldust sõnaselgelt põhjendama.

(vt punktid 26–28)

2.      Komisjon saab abi EÜ artikli 87 lõikega 3 kooskõlas olevaks tunnistada vaid siis, kui ta saab kindlaks teha, et abi aitab saavutada ühte nimetatud eesmärkidest, mida abi saav ettevõtja tavalistes turutingimustes oma vahenditega ei suudaks saavutada. Teiste sõnadega ei tohi liikmesriikidel lubada teha makseid, mille tulemusena abi saava ettevõtja finantsolukord paraneb, juhul kui need maksed ei ole vajalikud EÜ artikli 87 lõikes 3 ette nähtud eesmärkide saavutamiseks.

Nimelt ei saa nõustuda sellega, et abil oleksid iseloomulikud tunnused, eeskätt selle suurus, mille piirav mõju läheks kaugemale sellest, mis on vajalik, et abiga saavutataks asutamislepinguga lubatud eesmärgid.

Abi, mis ei eelda abi saajalt mingit vastutasu ega panust ühist huvi pakkuva eesmärgi saavutamisse, kujutab endast tegevusabi, mis katab jooksevkulud, mida abi saaja niigi peaks kandma, ja mida järelikult ei saa lubada. Niisugune abi kahjustab põhimõtteliselt konkurentsi.

(vt punktid 65, 66, 74 ja 75)

3.      Pärast liikmesriigipoolset abiprojektist teatamist ja sellele loa andmist komisjoni poolt on nimetatud riigil võimalik teatada projektist, millega abi saanud ettevõtjale antakse täiendavat abi või muudetakse juba antud abi. Sellise uue teatamise suhtes teostab kontrolli komisjon, kes pärast EÜ artikli 87 lõigetes 2 ja 3 ette nähtud tingimuste esinemise kontrollimist võib tunnistada abi ühisturuga kokkusobivaks.

Asjaolu, et siseriiklikes õigusnormides on ette nähtud, et projekt tuleb ellu viia teatava tähtaja jooksul, ei too automaatselt kaasa seda, et pärast nimetatud tähtaja lõppemist kaotatakse võimalus taotleda nimetatud projekti jaoks juba saadud abi suurendamist ja saada selleks luba.

(vt punktid 85–87)