Language of document : ECLI:EU:F:2015:40

EUROPOS SĄJUNGOS

TARNAUTOJŲ TEISMO (antroji kolegija) NUTARTIS

2015 m. balandžio 28 d.

Byla F‑72/14

Maria Luisa Garcia Minguez

prieš

Europos Komisiją

„Viešoji tarnyba – Vidaus konkursas – Pranešimas apie konkursą – Tinkamumo reikalavimai – Komisijos laikinieji tarnautojai – Vykdomosios įstaigos personalas – Neleidimas dalyvauti konkurse – Pareigūnų tarnybos nuostatų 27 straipsnis – Pareigūnų tarnybos nuostatų 29 straipsnio 1 dalies b punktas – Vienodo požiūrio ir nediskriminavimo principai – Akivaizdžiai teisiškai nepagrįstas ieškinys“

Dalykas:      Pagal SESV 270 straipsnį, taikomą EAEB sutarčiai pagal jos 106a straipsnį, pareikštas ieškinys, kuriuo M. L. Garcia Minguez prašo panaikinti sprendimą atmesti jos kandidatūrą dalyvauti Europos Komisijos organizuotame vidaus konkurse COM/3/AD 9/13.

Sprendimas:      Atmesti ieškinį kaip akivaizdžiai teisiškai nepagrįstą. M. L. Garcia Minguez padengia savo bylinėjimosi išlaidas ir iš jos priteisiamos Europos Komisijos patirtos bylinėjimosi išlaidos.

Santrauka

1.      Pareigūnai – Konkursas – Vidaus konkursai – Dalyvavimo konkurse reikalavimai – Priklausymas institucijos personalui – Vykdomosios įstaigos tiesiogiai įdarbintas laikinasis tarnautojas – Neįtraukimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 29 straipsnio 1 dalies b punktas; Tarybos reglamento Nr. 58/2003 18 straipsnio 1 dalis)

2.      Pareigūnai – Tarnybų organizavimas – Struktūros schema – Teisinė galia – Nebuvimas

(Tarybos reglamento Nr. 58/2003 18 straipsnio 1 dalis)

3.      Pareigūnai – Konkursas – Vidaus konkursai – Organizavimo sąlygos ir tvarka – Administracijos diskrecija – Ribos – Neleidimas dalyvauti institucijoje nedirbančiam personalui – Leistinumas – Pareigūnų tarnybos nuostatų 27 straipsnio pažeidimas – Nebuvimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 27 ir 29 straipsniai)

4.      Pareigūnai – Konkursas – Vidaus konkursai – Dalyvavimo konkurse reikalavimai – Priklausymas institucijos personalui – Neleidimas dalyvauti vykdomųjų įstaigų tiesiogiai įdarbintiems laikiniesiems tarnautojams, tačiau leidimas dalyvauti pareigūnams, kurie į šias įstaigas buvo paskirti kaip laikinieji tarnautojai – Vienodo požiūrio principo pažeidimas – Nebuvimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 29 straipsnio 1 dalies b punktas)

1.      Pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų 29 straipsnio 1 dalies b punktą kiekviena institucija turi teisę organizuoti vidaus konkursus, kuriuose gali dalyvauti tik joje dirbantys pareigūnai ir laikinieji tarnautojai. Šiame straipsnyje vartojami žodžiai „institucijos vidaus konkursas“ apima visus konkrečioje institucijoje dirbančius asmenis, neatsižvelgiant į jų statusą.

Reglamento Nr. 58/2003, nustatančio vykdomųjų įstaigų, kurioms pavedamos tam tikros Bendrijos programų valdymo užduotys, įstatus, 18 straipsnio 1 dalyje numatyti vykdomųjų įstaigų tiesiogiai įdarbinti laikinieji tarnautojai negali būti laikomi dirbančiais Komisijoje, nes, nepaisant Komisijos vykdomos jų valdymo organų sudarymo ir jų užduočių vykdymo kontrolės lygio, šios įstaigos turi tarnybas, atskirtas nuo Komisijos tarnybų.

(žr. 33 ir 34 punktus)

Nuoroda:

Pirmosios instancijos teismo praktika: 2003 m. sausio 23 d. Sprendimo Angioli / Komisija, T‑53/00, EU:T:2003:12, 50 punktas.

Tarnautojų teismo praktika: 2012 m. lapkričio 20 d. Sprendimo Ghiba / Komisija, F‑10/11, EU:F:2012:158, 43 ir 44 punktai.

2.      Komisijos generalinio direktorato struktūros schema nelemia Reglamento Nr. 58/2003, nustatančio vykdomųjų įstaigų, kurioms pavedamos tam tikros Bendrijos programų valdymo užduotys, įstatus, 18 straipsnio 1 dalyje numatytos vykdomosios įstaigos pripažinimo Komisijos tarnyba, nes ši schema neturi teisinės galios ir yra išimtinai informacinio pobūdžio.

(žr. 41 punktą)

Nuoroda:

Pirmosios instancijos teismo praktika: 1993 m. vasario 18 d. Sprendimo Mc Avoy / Parlamentas, T‑45/91, EU:T:1993:11, 45 punktas.

3.      Naudojimasis Pareigūnų tarnybos nuostatais institucijoms suteikta diskrecija konkursų organizavimo srityje turi būti suderinamas su Pareigūnų tarnybos nuostatų 27 straipsnio pirmos pastraipos privalomomis nuostatomis, pagal kurias kiekvienu įdarbinimu siekiama užtikrinti, kad institucijoje dirbtų gabiausi, našiausi ir principingiausi pareigūnai, ir su Pareigūnų tarnybos nuostatų 29 straipsnio 1 dalimi. Darytina išvada, kad kai institucija rengia vidaus konkursą, ji privalo laikytis ir Pareigūnų tarnybos nuostatų 27 straipsnio pirmos pastraipos, ir 29 straipsnio.

Šiuo atžvilgiu pažymėtina, kad, leisdama dalyvauti konkurse tik savo tarnybose įdarbintiems pareigūnams ir laikiniesiems tarnautojams, institucija taiko tik Pareigūnų tarnybos nuostatų 29 straipsnio 1 dalies b punktą. Be to, ši institucija pagrįstai gali atmesti vykdomųjų įstaigų personalo kandidatūras dalyvauti šiame konkurse, nes šis personalas nėra institucijoje dirbantys pareigūnai ir laikinieji tarnautojai. Šiomis aplinkybėmis pripažinus, kad ši institucija pažeidžia Pareigūnų tarnybos nuostatų 27 straipsnį vien todėl, kad taiko šių nuostatų 29 straipsnį, iš jos būtų atimta bet kokia galimybė surengti vidaus konkursą, o ši galimybė jai suteikta būtent pagal Pareigūnų tarnybos nuostatus.

(žr. 45–47 punktus)

Nuoroda:

Pirmosios instancijos teismo praktika: 2000 m. lapkričio 21 d. Sprendimo Carrasco Benítez / Komisija, T‑214/99, EU:T:2000:272, 53 punktas.

4.      Vienodo požiūrio principas pažeidžiamas tuomet, kai dvi asmenų, kurių teisinė ir faktinė padėtis iš esmės nesiskiria, kategorijos vertinamos skirtingai arba kai skirtingos situacijos vertinamos vienodai, su sąlyga, kad toks vertinimas negali būti objektyviai pateisinamas. Tas pats pasakytina apie nediskriminavimo principą, kuris yra tik specifinė bendrojo lygybės principo išraiška ir kartu su pastaruoju sudaro vieną iš Sąjungos teisėje įtvirtintų pagrindinių teisių, kurių laikymąsi užtikrina Europos Sąjungos Teisingumo Teismas.

Šiuo atžvilgiu pažymėtina, kad kai institucija nusprendžia surengti vidaus konkursą pagal Pareigūnų tarnybos nuostatus, toks konkursas, kurio vienas tikslų yra priimti į nuolatinę tarnybą šios institucijos laikinuosius tarnautojus, dėl savo esmės skirtas tik šioje institucijoje dirbantiems pareigūnams ir laikiniesiems tarnautojams, neatsižvelgiant į jų statusą. Taigi šių pareigūnų ir laikinųjų tarnautojų, įskaitant laikinai deleguotuosius už institucijos ribų, teisinė ir faktinė padėtis, kiek tai susiję su galimybe dalyvauti šiame konkurse, skiriasi nuo laikinųjų tarnautojų, dirbančių nuo šios institucijos atskirtoje vykdomojoje įstaigoje, padėties, nes pastarieji nedirba šioje institucijoje. Vadinasi, negalima pagrįstai teigti, kad pranešimu apie konkursą pažeidžiami vienodo požiūrio ir nediskriminavimo principai, jeigu pagal jį vidaus konkurse leidžiama dalyvauti tik institucijos pareigūnams, įskaitant deleguotuosius į vykdomąsias agentūras kaip laikinuosius tarnautojus, ir draudžiama dalyvauti šių įstaigų tiesiogiai įdarbintiems laikiniesiems tarnautojams.

(žr. 48–50 punktus)

Nuoroda:

Pirmosios instancijos teismo praktika: 1990 m. lapkričio 8 d. Sprendimo Bataille ir kt. / Parlamentas, T‑56/89, EU:T:1990:64, 47 punktas.

Tarnautojų teismo praktika: 2009 m. rugsėjo 24 d. Sprendimo Brown /Komisija, F‑37/05, EU:F:2009:121, 64 punktas ir jame nurodyta teismo praktika.