Language of document : ECLI:EU:T:2014:87

Дело T‑331/12

Sartorius Lab Instruments GmbH & Co. KG

срещу

Служба за хармонизация във вътрешния пазар
(марки, дизайни и модели) (СХВП)

„Марка на Общността — Заявка за марка на Общността — съставена от жълта дъга от кръг, разположена на долния ръб на електронен дисплей — Абсолютни основания за отказ — Липса на отличителен характер — Член 7, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕО) № 207/2009“

Резюме — Решение на Общия съд (шести състав) от 26 февруари 2014 г.

1.      Марка на Общността — Определение и придобиване на марка на Общността — Абсолютни основания за отказ — Марки, лишени от отличителен характер — Преценка на отличителния характер — Критерии — Позиционна марка

(член 7, параграф 1, буква б) от Регламент № 207/2009 на Съвета)

2.      Марка на Общността — Определение и придобиване на марка на Общността — Абсолютни основания за отказ — Марки, лишени от отличителен характер — Заявка за регистрация на марка, съставена от изображението на жълта дъга от кръг, разположена на долния ръб на електронен дисплей

(член 7, параграф 1, буква б) от Регламент № 207/2009 на Съвета)

1.      Квалификацията на „позиционна марка“ като фигуративна или триизмерна марка или като специална категория марки не е релевантна за преценката на нейния отличителен характер.

Всъщност по смисъла на член 7, параграф 1, буква б) от Регламент № 207/2009 относно марката на Общността на марките, лишени от отличителен характер, се отказва регистрация. Отличителният характер трябва да се преценява, от една страна, с оглед на стоките или услугите, за които се иска регистрацията, и от друга страна, с оглед на възприемането им от съответните потребители. Достатъчен е обаче и минимален отличителен характер, за да не бъде приложимо абсолютното основание за отказ, предвидено в посочената разпоредба. Възприемането от съответните потребители може обаче да се повлияе от естеството на знака, за който е направена заявка за регистрация. Така, доколкото не е обичайно средните потребители да правят извод за търговския произход на стоките въз основа на знаци, които не могат да бъдат отграничени от облика на същите тези стоки, такива знаци са отличителни само ако значително се отклоняват от нормите или от обичайната практика в сектора.

Приложимостта на посочената съдебна практика не се определя от квалификацията на съответния знак като фигуративен, триизмерен или друг знак, а от факта, че той се обърква с облика на обозначената стока. Така този критерий е приложен както по отношение на триизмерните марки, така и по отношение на фигуративните марки, представляващи двуизмерни копия на обозначената стока или също на знак, представляващ мотив, поставен върху повърхността на стоката. Освен това съгласно съдебната практика присъщ отличителен характер на цветовете и техните абстрактни комбинации може да се признае само при изключителни обстоятелства, като се има предвид, че те се объркват с облика на обозначените стоки и че по принцип не се използват като средство за идентифициране на търговски произход.

(вж. точки 15, 16 и 18—21)

2.      Знакът, състоящ се от изображение на жълта дъга от кръг, разположена на долния ръб на електронен дисплей, чиято регистрация като марка на Общността се иска за стоките от класове 7 и 9—11 съгласно Ницската спогодба, е лишен от отличителен характер по смисъла на член 7, параграф 1, буква б) от Регламент № 2007/2009 относно марката на Общността.

Заявеният знак представлява обикновен мотив. Въпреки яркия си цвят, той не съдържа никакъв открояващ се елемент, който може да привлече вниманието на съответните потребители, дори и да се приеме, че те му отдават голямо внимание. В разглеждания сектор не е необичайно да се включва подобна цветна „визуална индикация“ около дисплея на апарата. Освен това жалбоподателят не твърди, че със заявената марка се цели определен нюанс на жълтия цвят. Ето защо следва да се приеме, че заявената марка не притежава уникален, оригинален или необичаен характер.

Заявеният знак не съдържа никакъв характерен елемент, нито забележителен или запомнящ се характер, годен да му придаде минимална степен на отличителен характер и да позволи на потребителите да го възприемат по различен начин освен като обичайна декорация при оформянето на стоките, посочени в класове 7 и 9—11.

(вж. точки 39, 40 и 42)