Language of document :

Skarga wniesiona w dniu 17 listopada 2008 r. - Power-One Italy przeciwko Komisji

(Sprawa T-489/08)

Język postępowania: włoski

Strony

Strona skarżąca: Power-One Italy SpA (Terranova Bracciolini, Włochy) (przedstawiciele: adwokaci R. Giuffrida i A. Giussani)

Strona pozwana: Komisja Wspólnot Europejskich

Żądania strony skarżącej

nakazanie Komisji Europejskiej, na podstawie art. 288 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, wypłaty na rzecz Power One Italy SpA odszkodowania z tytułu poniesionych przez nią szkód, oszacowanych na 2.876.188,99 EUR, lub kosztów poniesionych na realizacje projektu PNEUMA, lub jakichkolwiek innych kwot wyższych lub niższych, które Sąd uzna za należne.

obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Skarga w niniejsze sprawie dotyczy decyzji o zakończeniu realizacji projektu określonego mianem "Pneuma" i zwrotu kwoty przyznanej tytułem zaliczki na jego finansowanie. Przedmiotem tego projektu było stworzenie, dzięki wykorzystaniu zasobów sprzężonego powietrza, nowatorskiego systemu dostaw energii UPS do aparatury stacji bazowych w telefonii komórkowej. W celu realizacji projektu strona skarżąca zawarła umowy z partnerami strategicznymi, w szczególności z Uniwersytetem we Florencji, który był odpowiedzialny za opracowanie i ulepszenie części dynamicznej, jak również za przeprowadzenie testów prototypów nowych systemów ENEA i FEBE ECOLOGIC w celu oceny wpływu nowego systemu UPS na środowisko naturalne oraz z TELEFONICA MOVILES, która udostępniła określoną liczbę stacji bazowych na terytorium Hiszpanii w celu umożliwienia przeprowadzenia testów prototypów w rzeczywistych warunkach operacyjnych.

W następstwie wydania przywołanej decyzji Komisji, strona skarżąca była zmuszona zwrócić całość kwoty uzyskanej tytułem zaliczki na finansowanie projektu, będąc jednocześnie zobowiązaną zadośćuczynić żądaniom odszkodowawczym swych partnerów strategicznych. W każdym razie Power One przeprowadziła i zakończyła projekt na własny koszt, mając jednocześnie na względzie uzasadnione oczekiwania wynikające z regularnych odroczeń terminu realizacji projektu przyznawanych przez Komisję, która ponosiła tym samym koszt 2.876.188,99 EUR i uczyniła w pełni operacyjnym i funkcjonalnym w Hiszpanii aparat będący przedmiotem umów pomiędzy skarżącą i jej partnerami.

W uzasadnieniu skargi skarżąca powołuje się na:

naruszenie art. 10 rozporządzenia (WE) nr 1655/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. dotyczące instrumentu finansowego na rzecz środowiska (LIFE)1.

brak możliwości stosowania art. 14 standardowych norm administracyjnych projektu LIFE, gdyż strona skarżąca w trakcie realizacji projektu zachowywała rygor i spójność we współpracy i zawsze odpowiadała szczegółowo na wszelkie wnioski Komisji. Ponadto projekt "Pneuma" został całkowicie zrealizowany, oddany do użytku i przetestowany.

dyskryminujący charakter spornej decyzji i naruszenie zasady ochrony uzasadnionych oczekiwań.

____________

1 - Dz.U. L 192 z 28.7.2000, s.1.