Language of document :

Преюдициално запитване, отправено от Окръжен съд - Смолян (България) на 13 юли 2023 година – Главна дирекция „Гранична полиция“ към Министерство на вътрешните работи / BO

(Дело C-435/23, Главна дирекция Гранична полиция)

Език на производството: български

Запитваща юрисдикция

Окръжен съд - Смолян

Страни в главното производство

Жалбоподател във въззивното и ответник в първоинстанционното производство: Главна дирекция „Гранична полиция“ към Министерство на вътрешните работи

Ответник във въззивното и ищец в първоинстанционното производство: BO

Преюдициални въпроси

1.    Разпоредбите на чл. 12, б. „а“ и § 8 от Директива 2003/88/ЕО1 , както и чл. 20 и 31 от Хартата за основните права на Европейския съюз, следва ли да се тълкуват в смисъл, че не допускат национална правна уредба (в случая чл. 187 ЗМВР), която, като не позволява по-кратката продължителност на нощния труд спрямо дневния труд по общия ред, важащ за работниците в частния сектор, да се прилага и за работниците в публичния сектор като полицаите и пожарникарите, работещи на смени и полагащи нощен труд (държавни служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 от Закона за министерството на вътрешните работи), довежда до следната разлика в третирането, без тази разлика да е свързана с допустима от законодателството цел, а именно:

Една група работници в публичния сектор, натоварени с особено важните задачи по охрана на обществения ред и защита на населението (в случая полицаите и пожарникарите по чл. 142, ал. 1, т. 1 от Закона за министерството на вътрешните работи, работещи на смени и полагащи нощен труд), са поставени в по-неблагоприятно положение:

а. както спрямо друга група работници в същия публичен сектор, натоварени със същите задачи по охрана на обществения ред и защита на населението, които обаче не полагат нощен труд на смени (в случая останалите държавни служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 от Закона за министерството на вътрешните работи), но се ползват от същите придобивки (напр. допълнително възнаграждение за прослужено време, по-дълъг платен годишен отпуск, по-ранно пенсиониране, по-високи обезщетения при прекратяване на служебното правоотношение и други), от които се ползват и полагащите нощен труд на смени полицаи и пожарникари;

б. така и спрямо работници от частния сектор, които работят на смени и полагат нощен труд, без да ползват същите придобивки, но по причина, че не са натоварени със същите особени важни задачи по охрана на обществения ред и защита на населението, заради които задачи тези придобивки са предоставени на една цяла група работници от публичния сектор (всички държавни служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 от Закона за министерството на вътрешните работи)?

2.    Разпоредбите на чл. 12, б. „а“ и § 8 от Директива 2003/88/ЕО, както и чл. 20 и 31 от Хартата за основните права на Европейския съюз следва ли да се тълкуват в смисъл, че не позволяват прилагане на задължителна национална съдебна практика (каквато в случая е Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2023 г. по тълкувателно дело № 1/2020 г. на Върховния касационен съд на Република България, Общо събрание на Гражданската колегия), ако това прилагане би довело до резултат, несъвместим с правото на Съюза, а именно: описаното в първия въпрос неравенство в третирането, което неравенство не е основано на обективен и разумен критерий, тоест не е свързано с допустима от закона цел и не е съразмерно на тази цел?

____________

1 Директива 2003/88/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 4 ноември 2003 година относно някои аспекти на организацията на работното време (OB L 299, 2003 г., стр. 9; специално българско издание: глава 5, том 7, стр. 3)