Language of document : ECLI:EU:T:2013:490

Zadeva T‑400/11

Altadis, SA

proti

Evropski komisiji

„Ničnostna tožba – Državne pomoči – Shema pomoči, ki omogoča davčno amortizacijo finančnega dobrega imena za prevzeme tujih deležev – Sklep, s katerim je shema pomoči razglašena za nezdružljivo z notranjim trgom in ni odrejeno vračilo pomoči – Akt, ki potrebuje izvedbene ukrepe – Neobstoj posamičnega nanašanja – Neobstoj obveznosti vračila – Nedopustnost“

Povzetek – Sklep Splošnega sodišča (osmi senat) z dne 9. septembra 2013

1.      Sodni postopek – Obveznost Splošnega sodišča, da začne ustni postopek preden odloči o ugovoru nedopustnosti – Neobstoj

(Poslovnik Splošnega sodišča, člen 114(1) in (3))

2.      Ničnostna tožba – Fizične ali pravne osebe – Akti, ki jih neposredno in posamično zadevajo – Sklep Komisije, ki prepoveduje sektorsko shemo pomoči – Tožba podjetja, ki je bilo upravičeno do individualne pomoči, ki je bila dodeljena iz naslova te sheme, vendar zanjo ni veljala obveznost vračila – Nedopustnost

(člen 263, četrti odstavek, PDEU)

3.      Ničnostna tožba – Fizične ali pravne osebe – Razlikovanje med posamičnim nanašanjem in pravnim interesom

(člen 263, četrti odstavek, PDEU)

4.      Ničnostna tožba – Fizične ali pravne osebe – Pojem predpisa v smislu člena 263, četrti odstavek, PDEU – Vsak splošni akt, razen zakonodajni – Sklep Komisije, ki prepoveduje sektorsko shemo pomoči – Akt, ki potrebuje izvedbene ukrepe v smislu navedene določbe Pogodbe – Izključitev

(člena 263, četrti odstavek, PDEU in 288, četrti odstavek, PDEU)

5.      Pravo Evropske unije – Načela – Pravica do učinkovitega sodnega varstva – Ničnostna tožba zoper sklep na področju državnih pomoči, ki jo je Splošno sodišče razglasilo za nedopustno – Možnost, da se nacionalnemu sodišču predlaga vložitev predloga za sprejetje predhodne odločbe

(člena 263 PDEU in 267 PDEU)

1.      Glej besedilo odločbe.

(Glej točko 19.)

2.      Glej besedilo odločbe.

(Glej točke 23, 25, 26, 28, 31, 33, 34, 39 in 41.)

3.      Glej besedilo odločbe.

(Glej točko 38.)

4.      Akta, kakršen je sklep Komisije, ki prepoveduje sektorsko shemo pomoči in ki potrebuje izvedbene ukrepe, ni mogoče opredeliti kot predpis, ki ne potrebuje izvedbenih ukrepov v smislu člena 263, četrti odstavek, PDEU.

Na podlagi člena 288, četrti odstavek, PDEU je tak sklep namreč v celoti zavezujoč samo za naslovnike, ki jih določa. Zato je obveznost zavrnitve odobritve ugodnosti sporne sheme, razveljavitve odobrenih davčnih ugodnosti in vračila pomoči, izplačanih na podlagi te sheme, pravna posledica tega sklepa, ki je zavezujoča za državo članico, na katero je naslovljen.

Nasprotno pa navedeni sklep nima takih pravnih učinkov za upravičence do sporne sheme, ker razglasitev nezdružljivosti sama po sebi zanje ne povzroči prepovedi ali odredbe. Ker učinek nezdružljivosti ni nujno enak za vse upravičence do sporne sheme, je treba posledice nezdružljivosti tako individualizirati s pravnim aktom pristojnih nacionalnih organov, kot je davčna odločba, ki je ukrep za izvajanje v smislu člena 263, četrti odstavek, PDEU.

V zvezi s tem ni pomembno, da država članica, na katero je izpodbijani akt naslovljen, nima polja proste presoje pri njegovem izvajanju. Neobstoj diskrecijske pravice je merilo, ki ga je treba preučiti za ugotovitev, ali je pogoj neposrednega nanašanja na tožečo stranko izpolnjen. Vendar je zahteva, da akt ne potrebuje izvedbenih ukrepov, iz člena 263, četrti odstavek, PDEU drugačen pogoj kot tisti glede neposrednega nanašanja.

(Glej točke od 45 do 48.)

5.      Evropska unija je pravna unija, v kateri so institucije podvržene nadzoru nad skladnostjo svojih aktov s Pogodbo in s splošnimi pravnimi načeli, katerih del so temeljne pravice. Zato morajo imeti posamezniki možnost učinkovitega sodnega varstva pravic, ki jih imajo po pravnem redu Unije.

Tožeča stranka nikakor ni prikrajšana za vsakršno učinkovito sodno varstvo, ker tudi če bo ničnostna tožba razglašena za nedopustno, nič ne nasprotuje temu, da pred nacionalnim sodiščem izpodbija ukrepe za izvajanje sklepa Komisije, ki prepoveduje sektorsko shemo pomoči, in zlasti davčno odločbo, s katero je zavrnjena odobritev ugodnosti navedene sheme. Nacionalno sodišče bo lahko nato posredno preverilo veljavnost navedenega sklepa in po potrebi Sodišču predložilo vprašanje za predhodno odločanje glede presoje veljavnosti v skladu s členom 267 PDEU.

(Glej točko 50.)