Language of document :

27. mail 2010 esitatud hagi - Danzeisen versus komisjon

(kohtuasi T-242/10)

Kohtumenetluse keel: saksa

Pooled

Hageja: Werner Danzeisen (Eichstetten, Saksamaa) (esindaja: Rechtsanwalt H. Schmidt)

Kostja: Euroopa Komisjon

Hageja nõuded

tunnistada kehtetuks komisjoni määrus (EÜ) nr 271/2010 osas, milles see muudab määrust (EÜ) nr 889/2008 nii, et selle XI lisa A osa punkt 9 sätestab seoses EL-i mahetoote logoga vastavalt artiklile 57 siduvalt, et mahetoote logo kasutamine toimub "kooskõlas eeskirjadega, mis on sätestatud selle registreerimisel [...] Beneluxi intellektuaalomandi büroos", eelkõige kuivõrd need (kollektiivkaubamärgi põhikirja) sätted näevad ette

artikli 2 lõikes 4, et mitte keegi, isegi mitte hageja ei saa kasutada EL-i mahetoote logo "without empowerment from the Bodies designed or recognised in accordance with the Community Regulations", seega ei saa kasutada seda ilma EL-i mahetoote logo kandmise loata, mille on andnud kontrolliasutused, mis on liidu õigusnormide kohaselt loodud või neile vastavalt tunnustatud;

artiklis 4 ette vastutuse välistamise, mille kohaselt ei vastuta Euroopa Liit selle eest, et EL-i mahetoote logo võib Euroopa Liidus kasutada, välja arvatud Euroopa Liidu enda juriidiline olemasolu ja tema õigus EL-i mahetoote logole "except to the extent of its corporate existence and of its underlying entitlement to the Organic Farming Mark", seega Euroopa Liidu vastutuse piiramise üksnes Euroopa Liidu õiguslikule olemasolule ja Euroopa Liidu õigusele kavandatud kaubamärgi registreerimisele;

artikli 7 lõike 2 teises lauses nõude, et kollektiivkaubamärgi põhikirja normid EL-i mahetoote logo kasutamise ja haldamise kohta võivad eksisteerida paralleelselt Euroopa Liidu ja siseriiklike seaduste normidega, kuid EL-i mahetoote logo kasutamist puudutava vastuolu korral tuleb esmajärjekorras kohaldada kollektiivkaubamärgi põhikirja, seega "in case of conflict concerning the use of the Organic Farming Mark" tuleb kohaldada "provisions of the present Regulations on use and management" ning teised sätted, eelkõige määruse (EÜ) nr 271/2010 sätted, jäävad tagaplaanile;

artikli 9 punktis 3, et EL-i mahetoote logo ei või kasutada viisil, milles väljendub halvakspanu või kriitika Euroopa Liidu või kollektiivkaubamärgi põhikirja, mis on sätestatud Beneluxi intellektuaalomandi büroos, aadressil;

artikli 12 lõikes 1, et Euroopa Liidul on õigus kontrollida vahetult EL-i mahetoote logo kandvaid tooteid ja reklaammaterjale ning nõuda regulaarselt näiteid nende kasutamisest;

artikli 15 lõikes 1, et kollektiivkaubamärgi põhikirja eeskirjade tõlgendamise õigus on Euroopa Liidul, seega tema seaduslikul esindajal Euroopa Komisjonil, mistõttu see ei kuulu Euroopa Kohtu pädevusse;

artikli 15 lõikes 2, et EL-i mahetoote logo kasutamise ja haldamise eeskirjade suhtes kohaldatakse Belgia õigust;

mõista kohtukulud välja kostjalt.

Väited ja peamised argumendid

Hageja vaidlustab määruse (EÜ) nr 889/20081 XI lisa määrusega (EÜ) nr 271/20102 kehtestatud uue redaktsiooni.

Oma hagi põhjenduseks väidab hageja esiteks, et rikutud on ELTL artikli 297 lõike 1 kolmandat lõiku, sest määruse nr 889/2008 XI lisa A osa punkt 9 määruse nr 271/2010 redaktsioonis viitab kollektiivkaubamärgi põhikirjale, mille sätestas komisjon Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logo registreerimisel Beneluxi intellektuaalomandi büroos ning mis ei ole Euroopa Liidu Teatajas avaldatud, kuigi põhikiri on viite tõttu samamoodi siduv kui komisjoni määruse tekst ise.

Teiseks väidab hageja, et dünaamiline viitamine kollektiivkaubamärgi põhikirjale annab komisjonile võimaluse muuta määruse nr 271/2010 tegelikku sisu oma äranägemisel ja liikmesriikidest sõltumatult, millega on eiratud ja kahjustatud seadusandliku akti legitiimsust liikmesriikide kaasamise kaudu.

Kolmandaks heidab hageja ette, kollektiivkaubamärgi põhikiri näeb ette, et Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logo ei või kasutada, kui kontrolliasutused ei ole selleks luba andnud. Hageja arvates on see vastuolus määruse (EÜ) nr 834/20073 artikli 24 lõikega 2 ja artikli 25 lõikega 1, sest need sätted näevad ette, et mahepõllumajanduse osas kontrollitud ettevõtetel on õigus kasutada Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logo määruse nõuetele vastavatel mahetoodetel.

Neljandaks väidab hageja, et kollektiivkaubamärgi põhikiri näeb Euroopa Komisjoni kasuks ette vastutuse välistamise, millega ta vabastab õigusvastaselt komisjoni tema kohustusest hoiduda ka hagejale kahju tekitamisest.

Viiendaks väidab hageja, et kollektiivkaubamärgi põhikiri näeb tema sätete ja muude Euroopa Liidu ja siseriiklike seaduste normide paralleelse esinemise korral ette, et vastuolu korral tuleb esmajärjekorras kohaldada kollektiivkaubamärgi põhikirja, millega ei arvestata liidu õiguse ülimuslikkust.

Kuuendaks heidab hageja ette, et kollektiivkaubamärgi põhikiri keelab tal kasutamast Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logo viisil, mis mõjub seoses Euroopa Liiduga kriitiliselt. Sellega riivatakse meelevaldselt ja ilma põhjuseta hageja põhiõigust sõnavabadusele.

Seitsmendaks väidab hageja, et kollektiivkaubamärgi põhikiri näeb ette, et Euroopa Komisjon võib Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logo kasutajatelt nõuda kasutamise näidiseid ning neid kontrollida, millega antakse komisjonile ettevõtetele vahetu juurdepääsuõigus ja rikutakse pädevuste jaotust suhetes liikmesriikidega.

Kaheksandaks heidab hageja ette Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logo registreerimist Euroopa Liidu poolt kollektiivkaubamärgina, kuna see on muu hulgas vastuolus määrusega nr 834/2007.

Üheksandaks väidab hageja, et komisjon jätab endale kollektiivkaubamärgi põhikirjas õiguse põhikirja ise tõlgendada, millega ta rikub Euroopa Kohtu tõlgendamismonopoli.

Viimaks on meelevaldne, et kollektiivkaubamärgi põhikiri näeb ette, et Belgia õigus kehtib ka hageja suhtes.

____________

1 - Komisjoni 5. septembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 889/2008, millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 834/2007 mahepõllumajandusliku tootmise ning mahepõllumajanduslike toodete märgistamise kohta üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses mahepõllumajandusliku tootmise, märgistamise ja kontrolliga ( ELT L 250, lk 1).

2 - Komisjoni 24. märtsi 2010. aasta määrus (EL) nr 271/2010, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 889/2008, millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 834/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logoga (ELT L 84, lk 19).

3 - Nõukogu 28. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 834/2007, mahepõllumajandusliku tootmise ning mahepõllumajanduslike toodete märgistamise ja määruse (EMÜ) nr 2092/91 kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 189, lk 1).