Language of document : ECLI:EU:T:2024:68

T146/22. sz. ügy

Ryanair DAC

kontra

Európai Bizottság

 A Törvényszék ítélete (nyolcadik tanács), 2024. február 7.

„Állami támogatások – Hollandia által a Covid19 világjárvánnyal összefüggésben a KLM javára nyújtott támogatás – Bankkölcsönre vonatkozó állami garancia és alárendelt állami kölcsön – A támogatást a belső piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánító határozat – Megsemmisítés iránti kereset – Kereshetőségi jog – A felperes piaci helyzetének lényeges megsértése – Elfogadhatóság – A támogatás kedvezményezettjének egy vállalatcsoport keretében történő meghatározása”

1.      Megsemmisítés iránti kereset – Természetes vagy jogi személyek – Őket közvetlenül és személyükben érintő jogi aktusok – Személyében való érintettség – Szempontok – A támogatás belső piaccal való összeegyeztethetőségét megállapító bizottsági határozat – A piaci helyzetének lényeges érintettségét igazoló versenytárs vállalkozás keresete – Elfogadhatóság – A versenytárs vállalkozás azon kötelezettsége, hogy pontosan meghatározza az érintett piacot, és összehasonlítsa az e piacon jelen lévő valamennyi versenytárs helyzetét annak érdekében, hogy azoktól megkülönböztesse magát – Hiány

(EUMSZ 263. cikk, negyedik bekezdés)

(lásd: 19–45. pont)

2.      Államok által nyújtott támogatások – Tilalom – Eltérések – A belső piaccal összeegyeztethetőnek tekinthető támogatások – A Bizottság mérlegelési jogköre – A támogatás kedvezményezettjének meghatározása – Egyetlen gazdasági egységet képező vállalkozáscsoport – Értékelési szempontok – Az említett csoporthoz tartozó vállalkozások közötti tőke, szervezeti, funkcionális és gazdasági kapcsolatok – A szóban forgó támogatási intézkedések szerződéses kerete és háttere

(EUMSZ 107. cikk, (3) bekezdés, b) pont)

(lásd: 52–62., 76., 77., 97., 107., 132., 139–146. pont)

3.      Államok által nyújtott támogatások – Tilalom – Eltérések – A belső piaccal összeegyeztethetőnek tekinthető támogatások – A Bizottság mérlegelési jogköre – A támogatás kedvezményezettjének meghatározása – Közvetlen vagy közvetett előnyben részesülő vállalkozás – Közvetett előny – Fogalom – A közvetett előny és a támogatási intézkedéssel együtt járó másodlagos gazdasági hatások közötti különbségtétel

(EUMSZ 107. cikk, (3) bekezdés, b) pont; 2016/C 262/01 bizottsági közlemény, 115. és 116. pont)

(lásd: 149–158. pont)

4.      Államok által nyújtott támogatások – Tilalom – Eltérések – A belső piaccal összeegyeztethetőnek tekinthető támogatások – Egy tagállam gazdaságában bekövetkezett komoly zavar megszüntetésére nyújtott támogatás – A Covid19világjárvánnyal összefüggésben egy légi közlekedési csoport azonnali likviditási szükségleteinek finanszírozására irányuló támogatások – A támogatások belső piaccal való összeegyeztethetőségét megállapító bizottsági határozat – A Bizottság által a kedvezményezettek azonosítása során elkövetett nyilvánvaló értékelési hiba – Olyan hiba, amely befolyásolhatja a támogatási intézkedések belső piaccal való összeegyeztethetőségének elemzését

(EUMSZ 107. cikk, (3) bekezdés, b) pont)

(lásd: 159–163. pont)

Összefoglalás

A Ryanair légitársaság által benyújtott kereset alapján a Törvényszék megsemmisíti a Bizottság 2021. július 16‑i határozatát,(1) amelyben a Bizottság a Holland Királyság által bejelentett, a KLM légitársaságnak nyújtott pénzügyi támogatást az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének b) pontja alapján a belső piaccal összeegyeztethető állami támogatásnak minősítette. Ennek keretében a Törvényszék pontosításokkal szolgál valamely támogatási intézkedés kedvezményezettjeinek egy vállalatcsoport keretében történő meghatározását illetően.

2020. június 26‑án a Holland Királyság bejelentette a Bizottságnak a KLM javára szóló, egyrészt egy bankkonzorcium által nyújtott kölcsönre vonatkozó állami garancia formájában, másrészt pedig állami kölcsön formájában nyújtott állami támogatást (a továbbiakban: szóban forgó intézkedés). A támogatás teljes költségvetése 3,4 milliárd euró volt.

A szóban forgó intézkedés olyan egyéb állami támogatási intézkedés sorába illeszkedik, amelyek célja az Air France‑KLM holding – amelynek két fő leányvállalata a KLM és az Air France – tulajdonában álló társaságok támogatása.

Konkrétan 2020. május 4‑i határozatával (a továbbiakban: Air France határozat)(2) az Európai Bizottság engedélyezett egy olyan egyedi támogatást, amelyet a Francia Köztársaság egyrészt egy bankkonzorcium által nyújtott 4 milliárd euró összegű kölcsönre vonatkozó, 90%‑os mértékű állami garancia, másrészt egy legfeljebb 3 milliárd euróig terjedő részvényesi kölcsön formájában nyújtott az Air France‑nak. 2021. április 5‑én a Bizottság ezenkívül megállapította a Francia Köztársaság által az Air France és az Air France‑KLM holding feltőkésítése formájában nyújtott, összesen 4 milliárd EUR összegű egyedi támogatás belső piaccal való összeegyeztethetőségét (a továbbiakban: Air France‑KLM és Air France határozat).(3)

A szóban forgó intézkedés célja, hogy átmenetileg biztosítsa a KLM‑nek azokat a likvid eszközöket, amelyekre a Covid19‑világjárvány kedvezőtlen hatásainak leküzdése érdekében szüksége volt.

2020. július 13‑i határozatában(4) a Bizottság úgy ítélte meg, hogy a szóban forgó intézkedés az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének b) pontja alapján összeegyeztethető a belső piaccal. E határozat szerint a KLM volt a támogatás egyetlen kedvezményezettje, az Air France‑KLM csoporthoz tartozó többi társaság kizárásával.

2021. május 19‑i ítéletével a Törvényszék mindazonáltal megsemmisítette a 2020. július 13‑i határozatot(5) azzal az indokkal, hogy a határozat indokolása hiányos a szóban forgó intézkedés kedvezményezettjének meghatározását illetően. Ezenkívül úgy határozott, hogy az említett határozat megsemmisítésének joghatásait az EUMSZ 108. cikk szerinti új bizottsági határozat elfogadásáig fel kell függeszteni.

2021. július 16‑án a Bizottság következésképpen hozott egy második határozatot, amelyben ismételten megállapította, hogy a szóban forgó intézkedés az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdése értelmében vett állami támogatásnak minősül, de az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének b) pontja alapján összeegyeztethető a belső piaccal. A Bizottság ezúttal megállapította, hogy a KLM és leányvállalatai voltak a támogatás egyedüli kedvezményezettjei, az Air France‑KLM csoporthoz tartozó többi társaság kizárásával.

A Ryanair többek között vitatta az Air France‑KLM holdingnak és leányvállalatának, az Air France‑nak a szóban forgó intézkedés kedvezményezettjeinek köréből való kizárását, és e második határozat megsemmisítése iránti keresetet nyújtott be a Törvényszékhez.

A Törvényszék álláspontja

A bejelentett támogatási intézkedés kedvezményezettjeinek egy vállalatcsoport keretében történő meghatározását illetően a Törvényszék emlékeztet arra, hogy bár a Bizottság széles mérlegelési jogkörrel rendelkezik, az uniós bíróságnak nem csupán a hivatkozott bizonyítékok tárgyi valószerűségét, megbízhatóságát és koherenciáját kell vizsgálnia, hanem azt is ellenőriznie kell, hogy e bizonyítékok tartalmazzák‑e a figyelembe veendő összes releváns adatot, valamint hogy e bizonyítékok alátámasztják‑e a belőlük levont következtetéseket.

Ezenkívül az ítélkezési gyakorlatból, valamint az állami támogatás fogalmáról szóló bizottsági közleményből(6) kitűnik, hogy több önálló jogalany az állami támogatásokra vonatkozó szabályok alkalmazásában egyetlen gazdasági egységnek minősülhet. Az ilyen gazdasági egység fennállásának meghatározása során figyelembe vett tényezők között szerepelnek többek között az érintett jogalanyok közötti tőke‑, szervezeti, funkcionális és gazdasági kapcsolatok, a bejelentett támogatás nyújtását előíró szerződések, valamint a nyújtott támogatási intézkedés típusa és az e támogatás hátterét képező összefüggések.

E pontosításokra tekintettel a Törvényszék mindenekelőtt megállapítja, hogy az Air France‑KLM csoporton belüli tőke‑ és szervezeti kapcsolatok annak bizonyítására irányulnak, hogy az említett csoporton belüli önálló jogalanyok az állami támogatásokra vonatkozó szabályok alkalmazása szempontjából egyetlen gazdasági egységet alkotnak. E tekintetben a Törvényszék hangsúlyozza, hogy a Bizottság megállapításaiból és a Ryanair által szolgáltatott bizonyítékokból következően az Air France‑KLM holding ténylegesen irányítást gyakorol az Air France és a KLM testvérvállalatok felett azáltal, hogy közvetlenül vagy közvetve beavatkozik azok ügyvezetésébe, és így részt vesz az általuk gyakorolt gazdasági tevékenységben. Ebből az is következik, hogy az Air France‑KLM csoport szintjén létezik egy központosított döntéshozatali eljárás és bizonyos koordináció, amelyet az Air France‑KLM holding, az Air France és a KLM magas szintű képviselőit tömörítő vegyes szervek révén biztosítanak, legalábbis ami bizonyos fontos döntések meghozatalát illeti.

A Bizottság azon következtetését, amely szerint az Air France‑KLM holding, az Air France és a KLM nem képez egyetlen gazdasági egységet a szóban forgó támogatási intézkedések kedvezményezettjeinek azonosítása szempontjából, ezenkívül cáfolják az e jogalanyok között fennálló funkcionális és gazdasági kapcsolatok. Az említett kapcsolatoknak a megtámadott határozatban való leírása, valamint az e tekintetben a Ryanair által hivatkozott példák ugyanis az említett jogalanyok közötti bizonyos funkcionális, kereskedelmi és pénzügyi integrációról és együttműködésről tanúskodnak.

Ezt követően a Törvényszék pontosítja, hogy a Bizottság érvelésével ellentétben a szóban forgó intézkedés szerződéses háttere alapján nem állapítható meg, hogy a szóban forgó intézkedés egyedüli kedvezményezettjei a KLM és leányvállalatai lennének, kizárva az Air France‑KLM holdingot és az Air France‑ot, valamint az általuk ellenőrzött leányvállalatokat. Ezzel kapcsolatban a Törvényszék hangsúlyozza, hogy a szóban forgó intézkedés nyújtásának számos feltétele kifejezetten az Air France‑KLM holding jóváhagyásától függött, vagy kötelezettségvállalás tárgyát képezte a részéről. Ez azt bizonyítja, hogy azok a szerződések, amelyek alapján a szóban forgó intézkedést megadták, az említett intézkedés megadásával és végrehajtásával összefüggésben jelentős szerződéses jogokat és kötelezettségeket írnak elő az említett holding számára. A szóban forgó intézkedés továbbá azáltal, hogy biztosítja a KLM életképességének biztosítását, megerősíti az Air France‑KLM életképességét is. Ezen intézkedés hiányában a KLM nemteljesítésével kapcsolatos kockázat megfertőzhette volna az említett holdingot, és ezáltal az egész Air France‑KLM csoportot. Így, figyelembe véve az Air France‑KLM csoporton belüli integráció szintjét, a szóban forgó intézkedés legalábbis közvetetten megerősítheti a csoport egészének pénzügyi helyzetét.

A Törvényszék hangsúlyozza, hogy időbeli, strukturális és gazdasági kapcsolat állt fenn a szóban forgó intézkedés és az Air France határozat, valamint az Air France‑KLM és Air France határozat tárgyát képező intézkedések között, majd megállapítja, hogy a megtámadott határozat nem tesz említést az Air France‑KLM és az Air France határozat tárgyát képező támogatási intézkedésről. Ebben a határozatban, amelyet több mint három hónappal a megtámadott határozat előtt fogadtak el, a Bizottság mind az Air France‑KLM holdingot és leányvállalatait, mind pedig az Air France‑ot és leányvállalatait – a KLM és leányvállalatai kivételével – az e határozat tárgyát képező támogatási intézkedés kedvezményezettjeinek tekintette. Márpedig a jelen ügy sajátos körülményei között a Bizottságnak figyelembe kellett vennie az Air France‑KLM és az Air France határozatot is, amit azonban nem tett meg.

Végül a Törvényszék elutasítja a Bizottság azon érvelését, amely szerint a támogatási intézkedésnek legfeljebb csak egyszerű másodlagos gazdasági hatásai vannak az Air France‑KLM holding és az Air France tekintetében. Ezzel kapcsolatban a Törvényszék emlékeztet arra, hogy a szóban forgó intézkedés előzetes szempontból előre látható hatásai arra utalnak, hogy az előírt finanszírozási megoldás az Air France‑KLM csoport egésze javára szolgálhatott, javítva annak általános pénzügyi helyzetét. Márpedig az állami támogatás fogalmáról szóló bizottsági közlemény szerint az ilyen finanszírozási megoldás legalábbis közvetett előny fennállására utal az Air France‑KLM csoport javára.

A fentiek összességére tekintettel a Törvényszék megállapítja, hogy a Bizottság nyilvánvaló értékelési hibát követett el, amikor úgy ítélte meg, hogy a szóban forgó intézkedés kedvezményezettjei a KLM és leányvállalatai voltak, kizárva az Air France‑KLM holdingot és más leányvállalatait, köztük az Air France‑ot és annak leányvállalatait. Mivel a kedvezményezettek e téves azonosítása hatással lehet a szóban forgó intézkedés belső piaccal való összeegyeztethetőségének az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének b) pontja alapján történő teljes elemzésére, a Törvényszék megsemmisíti a megtámadott határozatot.


1      Hollandia – COVID 19: a KLM javára nyújtott állami garanciára és állami kölcsönre vonatkozó SA.57116 (2020/N) állami támogatásról szóló, 2021. július 16 i C(2021) 5437 final bizottsági határozat.


2      A 2020. december 17‑i (C(2020) 9384 final bizottsági határozattal és a 2021. július 26‑i (C(2021) 5701 final bizottsági határozattal helyesbített, Franciaország – COVID 19: ideiglenes keret (EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének b) pontja) – Az Air France javára nyújtott garanciára és részvényesi kölcsönre vonatkozó SA.57082 (2020/N) állami támogatásról szóló, 2020. május 4‑i C(2020)2983 final bizottsági határozat.


3      SA.59913 – Franciaország – Covid19: Az Air France és az Air France KLM holding feltőkésítésére vonatkozó állami támogatásról szóló, C(2021) 2488 final bizottsági határozat.


4      Hollandia – COVID 19: a KLM javára nyújtott állami garanciára és állami kölcsönre vonatkozó SA.57116 (2020/N) állami támogatásról szóló, 2020. július 16 i C(2021) 4871 final bizottsági határozat.


5      2021. május 19–i Ryanair kontra Bizottság (KLM; Covid19) ítélet (T–643/20, EU:T:2021:286).


6      Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. cikkének (1) bekezdésében említett állami támogatás fogalmáról szóló bizottsági közlemény (HL 2016. C 262., 1. o.).