Language of document : ECLI:EU:T:2011:640

Byla T‑37/08

Robert Walton

prieš

Europos Komisiją

„Biudžeto vykdymas – Išieškojimas – Priešpriešinių reikalavimų įskaitymas – Galiojimas atgaline data – Pirmosios instancijos teismo sprendimas, kuriame Komisijai nurodoma sumokėti kompensaciją kartu su palūkanomis – Tikra, likvidi ir mokėtina skola“

Sprendimo santrauka

1.      Ieškinys dėl panaikinimo – Aktai, dėl kurių galima pareikšti ieškinį – Sąvoka – Pagal reglamentą Nr. 1605/2002 Komisijos priimtas sprendimas neteismine tvarka įskaityti skolas ir skolinius reikalavimus – Įtraukimas

(EB 230 straipsnis; Tarybos reglamento Nr. 1605/2002 73 straipsnis; Komisijos reglamentas Nr. 2342/2002)

2.      Komisija – Kompetencija – Bendrijos biudžeto vykdymas – Sprendimas išieškoti įskaitymo būdu – Procedūra

(Tarybos reglamento Nr. 1605/2002 71 ir 73 straipsniai; Komisijos reglamento Nr. 2342/2002 78 straipsnio 2 dalis, 79 ir 83 straipsniai)

3.      Bendrijos teisė – Principai – Teisėtų lūkesčių apsauga – Sąlygos – Administracijos suteiktos aiškios garantijos

4.      Komisija – Kompetencija – Bendrijos biudžeto vykdymas – Sprendimas išieškoti įskaitymo būdu

(Tarybos reglamento Nr. 1605/2002 73 straipsnis; Komisijos reglamento Nr. 2342/2002 83 straipsnis)

1.      Aktas, kuriuo Komisija neteismine tvarka įskaito iš skirtingų teisinių santykių su tuo pačiu asmeniu atsiradusias skolas ir skolinius reikalavimus, yra aktas, kurį galima ginčyti, kaip jis suprantamas pagal EB 230 straipsnį. Spręsdamas dėl tokio ieškinio Bendrasis Teismas turi išnagrinėti sprendimo dėl įskaitymo teisėtumą atsižvelgdamas į jo poveikį, susijusį su tuo, kad ginčijamos sumos nebuvo faktiškai išmokėtos ieškovui.

(žr. 25 punktą)

2.      Komisija nepadaro procedūros pažeidimo ir nevengia bet kokios priešpriešinių reikalavimų įskaitymo teisėtumo teisminės kontrolės, jei nenurodo šio įskaitymo kaip gynybos pagrindo per procesą, susijusį su byla, kurioje buvo priimtas Pirmosios instancijos teismo sprendimas pripažinti Komisijos skolą ieškovui, ir po šio sprendimo tik atliko tokį įskaitymą. Iš tiesų nei Reglamente Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento įtvirtintoje procedūroje, kuria remiantis priimamas sprendimas dėl skolos išieškojimo įskaitymo būdu, nei Reglamente Nr. 2342/2002, nustatančiame išsamias Finansinio reglamento įgyvendinimo taisykles, atitinkamai jo 71 straipsnyje ir 73 straipsnio 1 dalyje bei jo 78 straipsnio 2 dalyje ir 79 straipsnyje, nenumatyta, kad teisme Komisija turi iš anksto pranešti apie savo ketinimą įskaityti priešpriešinius reikalavimus.

(žr. 31–38 punktus)

3.      Teisė remtis teisėtų lūkesčių apsaugos principu taikoma kiekvienam asmeniui, kurio padėtis leidžia manyti, kad Bendrijos institucija sukėlė jam pagristų vilčių. Niekas iš principo negali remtis šio principo pažeidimu, jei administracijos jam nesuteikė konkrečių garantijų.

(žr. 40 punktą)

4.      Kalbant apie Komisijos sprendimą išieškoti įskaitymo būdu, pažymėtina, kad ieškovo skolinis reikalavimas – kompensacija, kurią Komisija turėjo sumokėti suinteresuotajam asmeniui pagal Sąjungos teismo sprendimą, tampa likvidus tik tuomet, kai yra žinoma jo tiksli suma, o ji galiausiai sužinoma tokio sprendimo paskelbimo dieną. Tokiomis aplinkybėmis, nors tiesa, kad šio sprendimo rezoliucinėje dalyje nenurodyta Bendrijos tą dieną mokėtina galutinė suma, nes priteistos palūkanos iki faktinio kompensacijos sumokėjimo momento, vis dėlto Bendrijos skola ieškovui tapo tikra, likvidi ir mokėtina paskelbimo dieną.

Be to, nors nėra aiškiai išreikštos nuostatos šiuo klausimu, Reglamente Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento numatytas įskaitymas turi atgalinį poveikį, taigi dėl jo atitinkami priešpriešiniai reikalavimai pasibaigia nuo tada, kai susidarė sąlygos atlikti įskaitymą. Iš tiesų pagal šio reglamento 73 straipsnyje ir Reglamento Nr. 2342/2002, nustatančio išsamias Finansinio reglamento įgyvendinimo taisykles, 83 straipsnyje numatytą tvarką apskaitos pareigūnas atlieka įskaitymą prieš tai pranešęs apie tai skolininkui, kai šis neįvykdo įsipareigojimų geranoriškai. Priešpriešinių reikalavimų įskaitymo retroaktyvus poveikis nuo datos, kai materializuojasi apskaitos pareigūno pareiga, vadovaujantis daugumos valstybių narių teisinėse sistemose pripažinta įskaitymo tvarka, leidžia užkirsti kelią neigiamoms pasekmėms, kurių gali patirti skolininkas, kiek jos, be kita ko, susijusios su palūkanomis už pradelstą terminą, mokėtinomis nuo tada, kai įgyvendintos įskaitymo sąlygos, iki faktinio šio įskaitymo atlikimo. Taigi Komisija pažeidė Finansinio reglamento 73 straipsnį, nes įskaitė priešpriešinius reikalavimus nuo vėlesnės datos nei ieškovo reikalavimas tapo tikras, likvidus ir mokėtinas.

(žr. 61, 62, 64–68 punktus)