Language of document : ECLI:EU:T:2021:201

Věc T-539/13 RENV

Inclusion Alliance for Europe GEIE

v.

Evropská komise

 Usnesení Tribunálu (čtvrtého senátu) ze dne 20. dubna 2021

„Žaloba na neplatnost a žaloba na náhradu škody – Sedmý rámcový program pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007-2013) – Projekty MARE, Senior a ECRN – Rozhodnutí Komise o vymáhání neoprávněně vyplacených částek – Žalobce, jenž přestal odpovídat na výzvy Tribunálu – Nevydání rozhodnutí ve věci samé“

1.      Žaloba na neplatnost – Sedmý rámcový program pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007-2013) – Rámcový program pro inovace a konkurenceschopnost (2007-2013) – Projekty MARE, Senior a ECRN – Rozhodnutí Komise o vymáhání neoprávněně vyplacených částek – Vrácení věci Tribunálu – Nečinnost žalobce – Nevydání rozhodnutí ve věci samé

(Článek 263 SFEU; jednací řád Tribunálu, čl. 131 odst. 2)

(viz body 13-28)

2.      Žaloba na náhradu škody – Sedmý rámcový program pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007-2013) – Rámcový program pro inovace a konkurenceschopnost (2007-2013) – Projekty MARE, Senior a ECRN – Rozhodnutí Komise o vymáhání neoprávněně vyplacených částek – Vrácení věci Tribunálu – Nečinnost žalobce – Nevydání rozhodnutí ve věci samé

(Článek 268 SFEU; jednací řád Tribunálu, čl. 131 odst. 2)

(viz body 13-28)

Shrnutí

Žalobkyně, Inclusion Alliance for Europe GEIE, je společností se sídlem v Rumunsku, která vykonává činnost v oblasti zdravotnictví a sociálního začleňování. V letech 2007 a 2008 uzavřela Evropská komise s žalobkyní tři grantové smlouvy(1) v rámci dvou programů, které se týkaly zejména výzkumu, technologického rozvoje a demonstrace, jakož i konkurenceschopnosti a inovace.

Dne 17. července 2013, v návaznosti na několik auditů, z nichž vyplynulo, že finanční řízení dotčených projektů nebylo vykonáváno v souladu se smluvními podmínkami a obecnými podmínkami příslušných programů, přijala Komise rozhodnutí o vymáhání části finančních příspěvků, které žalobkyně obdržela v rámci výše uvedených smluv, jakož i úroků z prodlení z těchto částek (dále jen „napadené rozhodnutí“)(2).

Žalobkyně podala u Tribunálu žalobu, kterou se domáhala zejména zrušení napadeného rozhodnutí(3) a náhrady škody ze strany Komise z důvodu majetkové a nemajetkové újmy, kterou utrpěla kvůli uplatnění napadeného rozhodnutí(4). Poté, co byla její žaloba usnesením Tribunálu (dále jen „původní usnesení“)(5) zčásti odmítnuta a zčásti zamítnuta, podala žalobkyně proti tomuto usnesení k Soudnímu dvoru kasační opravný prostředek a návrh na předběžné opatření, kterým se domáhala odkladu vykonatelnosti původního usnesení a napadeného rozhodnutí.

Soudní dvůr poté, co návrh na předběžné opatření zamítl(6), zrušil v rozhodnutí o kasačním opravném prostředku původní usnesení z důvodu, že se Tribunál dopustil nesprávného právního posouzení, když rozhodl, že v rámci žaloby podané na základě článku 263 SFEU musí unijní soud posoudit legalitu napadeného aktu pouze z hlediska unijního práva a že nesplnění ujednání dotyčné smlouvy nebo porušení práva použitelného na tuto smlouvu lze uplatnit pouze v rámci žaloby podané na základě článku 272 SFEU (rozsudek o kasačním opravném prostředku)(7).

Vzhledem k tomu, že spor nebyl ve stavu, v němž by o něm soudní řízení dovolovalo rozhodnout, vrátil Soudní dvůr věc Tribunálu. Rozsudek o kasačním opravném prostředku byl doručen účastníkům řízení(8), přičemž doručení navrhovatelce bylo adresováno jejímu zákonnému zástupci. Tribunál dále několikrát vyzval účastníky řízení, a zejména zákonného zástupce a advokáta navrhovatelky, aby předložili svá písemná vyjádření k závěrům, které je třeba vyvodit z rozsudku o kasačním opravném prostředku pro vyřešení sporu. Tribunál konstatoval, že žalobkyně přestala odpovídat na jeho výzvy a vyzval účastníky řízení, aby předložili svá vyjádření k možnosti určit bez návrhu usnesením s odůvodněním, že již není důvodné rozhodnout ve věci samé(9). S touto žádostí byla spojena lhůta, která uplynula dne 8. ledna 2021. Pokud jde o žalobkyni, tato žádost byla zaslána jejímu zákonnému zástupci a jejímu advokátovi, aniž z jejich strany byla zaznamenána jakákoli reakce.

Nicméně po uplynutí stanovené lhůty obdržel Tribunál dopis od advokáta, který tvrdil, že zastupuje žalobkyni, a požádal o možnost předložit vyjádření jejím jménem ve lhůtě, která bude stanovena, přičemž  vysvětlil, že žalobkyně nebyla informována o posledních oznámeních Tribunálu z důvodu „komunikačních problémů“ a „důsledků pandemie“.

Tribunál svým usnesením určil, že již není důvodné rozhodnout o žalobě, která mu byla předložena.

Závěry Tribunálu

Tribunál v tomto kontextu připomíná, že přestane-li žalobce odpovídat na výzvy Tribunálu, může po vyslechnutí účastníků řízení určit bez návrhu usnesením s odůvodněním, že již není důvodné rozhodnout ve věci samé.

Tento závěr není podle Tribunálu zpochybněn dopisem nového advokáta žalobkyně, který mu byl zaslán deset dnů po uplynutí lhůty stanovené Tribunálem k tomu, aby účastníkům řízení umožnil předložit vyjádření k možnosti Tribunálu určit bez návrhu, že již není důvodné rozhodnout ve věci samé. Tento advokát se totiž spokojil s obecným uvedením „komunikačních problémů“ a „důsledků pandemie“, aniž předložil jakýkoliv přesný a konkrétní důkaz umožňující mít za to, že tyto okolnosti mohly bránit jakékoli odpovědi na výzvy Tribunálu od okamžiku doručení rozsudku o kasačním opravném prostředku.

S ohledem na nečinnost žalobkyně a neexistenci konkrétního vysvětlení ze strany žalobkyně, které by umožnilo odůvodnit tuto nečinnost nebo skutečnost podporující důvody uvedené nečinnosti, Tribunál tedy určil, že již není důvodné rozhodnout ve věci samé.


1–      „Senior – Social Ethical and Privacy Needs in ICT for Older People: a dialog roadmap“ (Senior – Potřeby v oblasti sociální etiky a důvěrnosti informací v oblasti IKT pro seniory: plán postupu v rámci dialogu), „Market Requirements, Barriers and Cost-Benefits Aspects of Assistive Technologies“ (Požadavky trhu, překážky a aspekty nákladů a přínosů asistenčních technologií) a „European Civil Registry Network“ (Evropská síť matrik).


2–      Rozhodnutí Komise C(2013) 4693 final ze dne 17. července 2013.


3–      Podle článku 263 SFEU.


4–      Podle článku 268 SFEU.


5–      Usnesení ze dne 21. dubna 2016, Inclusion Alliance for Europe v. Komise (T-539/13, nezveřejněné, EU:T:2016:235).


6–      Usnesení místopředsedy Soudního dvora ze dne 6. září 2016, Inclusion Alliance for Europe v. Komise (C-378/16 P-R, nezveřejněné, EU:T:2016:668).


7–      Rozsudek ze dne 16. července 2020, Inclusion Alliance for Europe v. Komise (C-378/16 P, EU:C:2020:575).


8–      Podle článku 88 jednacího řádu Soudního dvora.


9–      Podle čl. 131 odst. 2 jednacího řádu Tribunálu, přestane-li žalobce odpovídat na výzvy Tribunálu, může Tribunál po vyslechnutí účastníků řízení určit bez návrhu usnesením s odůvodněním, že již není důvodné rozhodnout ve věci samé.