Language of document : ECLI:EU:T:2011:507

Byla T‑1/10

Polyelectrolyte Producers Group GEIE (PPG) ir SNF SAS

prieš

Europos cheminių medžiagų agentūrą (ECHA)

„Ieškinys dėl panaikinimo – REACH – Akrilamido pripažinimas labai didelį susirūpinimą keliančia medžiaga – Aktas, dėl kurio negalima pareikšti ieškinio – Nepriimtinumas“

Nutarties santrauka

Ieškinys dėl panaikinimo – Aktai, dėl kurių galima pareikšti ieškinį – Sąvoka – Aktai, sukeliantys privalomų teisinių pasekmių – Parengiamieji aktai – Neįtraukimas – Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) sprendimas akrilamidą pripažinti labai didelį susirūpinimą keliančia medžiaga – Aktas, kuriuo nesiekiama sukelti teisinių pasekmių – Nepriimtinumas

(SESV 263 straipsnis; Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 1907/2006 57 ir 59 straipsniai)

Ieškinys dėl panaikinimo gali būti pareikštas dėl visų Sąjungos institucijų, įstaigų ar organų priimtų nuostatų – nesvarbu, koks jų teisinis pobūdis ar forma, – kuriomis siekiama sukelti teisinių pasekmių. Kalbant apie aktus ar sprendimus, kurie rengiami keliais etapais, visų pirma pagal vidinę procedūrą, pažymėtina, kad iš principo aktai, dėl kurių galima pareikšti ieškinį dėl panaikinimo, yra tik priemonės, kuriomis galutinai nustatoma atitinkamos Sąjungos institucijos, įstaigos ar organo pozicija pasibaigus procedūrai. Iš to matyti, kad preliminarios arba vien parengiamosios priemonės negali būti ieškinio dėl panaikinimo dalykas.

Ieškinys dėl panaikinimo, pareikštas dėl Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) sprendimo, kuriuo akrilamidas pripažintas labai didelį susirūpinimą keliančia medžiaga, atitinkančia Reglamento Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) 57 straipsnyje nustatytus kriterijus, kaip numatyta šio reglamento 59 straipsnyje, turi būti atmestas kaip nepriimtinas, nes tuo momentu, kai turi būti įvertintas ieškinio priimtinumas, t. y. pareiškiant ieškinį, tokiu sprendimu nesiekiama sukelti teisinių pasekmių trečiosioms šalims.

Reglamento Nr. 1907/2006 59 straipsnyje numatyta cheminių medžiagų pripažinimo atitinkančiomis šio reglamento 57 straipsnyje išdėstytus kriterijus ir kandidatinio medžiagų sąrašo sudarymo procedūra vyksta keliais etapais. Nors to paties reglamento 59 straipsnio 8 dalyje pavartotas terminas „įtraukia“ reiškia, kad už medžiagos įtraukimą į kandidatinį medžiagų sąrašą atsakingas ECHA organas neturi jokios diskrecijos įtraukimo klausimu, nes medžiaga įtraukiama automatiškai, kai sutaria valstybių narių komitetas, vis dėlto prieš įtraukiant medžiagą į kandidatinį medžiagų sąrašą pagal šią nuostatą medžiagos pripažinimo keliančia labai didelį susirūpinimą aktu, priimtu remiantis minėto reglamento 59 straipsnyje nustatyta procedūra, nesiekiama sukelti teisinių pasekmių trečiosioms šalims.

Pirma, pareiga pranešti, kylanti dėl akto, priimto pagal Reglamento Nr. 1907/2006 59 straipsnyje nustatytą procedūrą, ir numatyta šio reglamento 7 straipsnio 2 dalyje, 31 straipsnio 1 dalies c punkte ir 3 dalies b punkte, taip pat 33 straipsnio 1 ir 2 dalyse, yra susijusi su pagal šio reglamento 59 straipsnio 1 dalį pripažintomis medžiagomis ir medžiagomis, įtrauktomis į kandidatinį medžiagų sąrašą arba esančiomis jame. Iš Reglamento Nr. 1907/2006 neišplaukia, kad teisės aktų leidėjas būtų siekęs, jog atitinkami asmenys, kuriems kyla ši pareiga, laikytųsi jos įvairiuose reglamento 59 straipsnyje numatytos procedūros etapuose. Atvirkščiai, iš šio reglamento 59 straipsnio pavadinimo matyti, kad tikrasis šiame straipsnyje numatytos procedūros tikslas yra galutinai nustatyti medžiagas, kurios atitinka reglamento 57 straipsnyje išdėstytus kriterijus. Iš minėto reglamento 59 straipsnio 1 dalies, kurioje daroma nuoroda į šio straipsnio 2–10 dalis, kiek tai susiję su pripažinimo procedūra, matyti, kad šio straipsnio 8 dalyje numatytas medžiagos įtraukimas į kandidatinį medžiagų sąrašą yra sudėtinė šios procedūros dalis. Nuorodos į pagal šio reglamento 59 straipsnio 1 dalį pripažintas medžiagas ir medžiagas, įtrauktas į kandidatinį medžiagų sąrašą arba esančias jame, negali atitikti įvairių pripažinimo procedūros etapų, todėl minėta pareiga negalėjo kilti iki faktinio medžiagos įtraukimo į kandidatinį medžiagų sąrašą.

Antra, tuo atveju, jei ECHA negauna arba nepateikia jokių pastabų dėl pasiūlymo pripažinti medžiagą keliančia ypač didelį susirūpinimą, ji įtraukia šią medžiagą į kandidatinį medžiagų sąrašą (Reglamento Nr. 1907/2006 59 straipsnio 6 dalis). Tokiu atveju nėra minėto reglamento 59 straipsnyje nustatytos pripažinimo procedūros pripažinimo, kurį pagal šio straipsnio 8 ir 9 dalis atskirai atlieka atskiras ECHA organas, kaip antai valstybių narių komitetas, arba atskira institucija, kaip antai Komisija, etapo. Kadangi momentas, nuo kurio dėl akto dėl medžiagos pripažinimo keliančia ypač didelį susirūpinimą, priimto pasibaigus minėto reglamento 59 straipsnyje numatytai procedūrai, gali kilti teisinių pasekmių, negali priklausyti nuo valstybės narės, ECHA ar suinteresuotosios šalies pastabų pateikimo, šis aktas gali turėti teisinių pasekmių tik po to, kai medžiaga įtraukta į kandidatinį medžiagų sąrašą.

(žr. 39–41, 43, 46–48, 51 punktus)