Language of document : ECLI:EU:T:2011:507

Lieta T‑1/10

Polyelectrolyte Producers Group GEIE (PPG) un SNF SAS

pret

Eiropas Ķimikāliju aģentūru (ECHA)

Prasība atcelt tiesību aktu – REACH – Akrilamīda noteikšana par vielu, kas rada ļoti lielas bažas – Nepārsūdzams akts – Nepieņemamība

Rīkojuma kopsavilkums

Prasība atcelt tiesību aktu – Pārsūdzami akti – Jēdziens – Tiesību akti, kas rada saistošas tiesiskās sekas – Sagatavojoši akti – Izslēgšana – Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) lēmums, ar kuru akrilamīds tiek noteikts par vielu, kas rada ļoti lielas bažas – Akts, kura mērķis nav radīt tiesiskās sekas – Nepieņemamība

(LESD 263. pants; Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas Nr. 1907/2006 57. un 59. pants)

Pārsūdzami ir visi Savienības iestāžu, struktūru, biroju un aģentūru akti, neatkarīgi no to formas un būtības, kuri rada tiesiskas sekas. Attiecībā uz tādiem aktiem vai lēmumiem, kuri tiek sagatavoti vairākos posmos, it īpaši iekšējas procedūras ietvaros, akti, par kuriem varētu tikt celta prasība atcelt tiesību aktu, principā var būt tikai tādi pasākumi, kuros ir skaidri pausta iestādes, struktūras vai organizācijas nostāja šīs procedūras noslēgumā. No tā izriet, ka par provizoriskiem pasākumiem vai pasākumiem, kas ir tikai sagatavošanas stadijā, nevar tikt celta prasība atcelt tiesību aktu.

Kā nepieņemama ir noraidāma prasība atcelt tiesību aktu, kas celta par Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) lēmumu, kurā akrilamīds ir atzīts par vielu, kas rada ļoti lielas bažas, un kas atbilst Regulas Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH), 57. pantā paredzētajiem kritērijiem saskaņā ar minētās regulas 59. pantu, jo šis lēmums nav radījis tiesiskas sekas trešajām personām brīdī, kurā ir jāvērtē minētās prasības pieņemamība, proti, prasības pieteikuma iesniegšanas brīdī.

Regulas Nr. 1907/2006 59. pantā paredzētā procedūra, ar kuru tiek atzītas vielas, kuras atbilst minētās regulas 57. pantā paredzētajiem kritērijiem, un kandidātvielu saraksta izveidošana norisinās vairākos posmos. Šajā ziņā, lai gan ir taisnība, ka no šīs pašas regulas 59. panta 8. punkta vārda “iekļaut” izriet, ka ECHA struktūrai, kurai ir uzdots vielu iekļaut kandidātvielu sarakstā, nav nekādas rīcības brīvības attiecībā uz šo iekļaušanu un tā notiek automātiski pēc Dalībvalstu komitejas vienprātīgas vienošanās, tomēr negrozāmi paliek tas, ka pirms vielas iekļaušanas kandidātvielu sarakstā atbilstoši šim noteikumam saskaņā ar minētās regulas 59. pantā paredzēto procedūru pieņemtais akts, kurā viela ir atzīta par tādu, kas rada ļoti lielas bažas, nerada tiesiskas sekas trešajām personām.

Pirmkārt, no akta, kurš pieņemts saskaņā ar Regulas Nr. 1907/2006 59. pantā paredzēto procedūru, izrietošie informēšanas pienākumi, kas paredzēti šīs regulas 7. panta 2. punktā, 31. panta 1. punkta c) apakšpunktā un 3. punkta b) apakšpunktā, kā arī 33. panta 1. un 2. punktā, attiecas, pirmkārt, uz vielām, kas [par tādām, kas rada ļoti lielas bažas] atzītas saskaņā ar minētās regulas 59. panta 1. punktu, un, otrkārt, uz vielām, kas iekļautas vai atrodamas kandidātvielu sarakstā. No Regulas Nr. 1907/2006 neizriet, ka likumdevēja mērķis būtu, lai personas, uz kurām attiecas šie pienākumi, tos pildītu dažādos minētās regulas 59. pantā paredzētās procedūras posmos. Savukārt no šīs regulas 59. panta virsraksta izriet, ka šajā pantā paredzētās procedūras patiesais uzdevums ir galīgi atzīt [par tādām, kas rada ļoti lielas bažas] vielas, kuras atbilst šīs regulas 57. pantā minētajiem kritērijiem. No minētās regulas 59. panta 1. punkta, kurā ir atsauce uz šī panta 2.–10. punktu attiecībā uz atzīšanas procedūru, izriet, ka šī panta 8. punktā paredzētā iekļaušana kandidātvielu sarakstā ir neatņemama šīs procedūras sastāvdaļa. Atsauces, pirmkārt, uz vielām, kas [par tādām, kas rada ļoti lielas bažas,] atzītas saskaņā ar minētās regulas 59. panta 1. punktu, un, otrkārt, uz vielām, kas iekļautas vai ir atrodamas kandidātvielu sarakstā, neattiecas uz atzīšanas procedūras dažādiem posmiem, jo minētie pienākumi nepastāv pirms faktiskās vielu iekļaušanas kandidātvielu sarakstā.

Otrkārt, gadījumā, ja ECHA nesaņem vai nesniedz nekādus apsvērumus par priekšlikumu vielu atzīt par tādu, kas rada ļoti lielas bažas, tā šo vielu iekļauj kandidātvielu sarakstā (Regulas Nr. 1907/2006 59. panta 6. punkts). Šādā gadījumā viens atzīšanas posms, kas notiek atbilstoši minētās regulas 59. pantā noteiktajai procedūrai un ko veic atsevišķa ECHA struktūrvienība, piemēram, Dalībvalstu komiteja, vai noteikta iestāde, piemēram, Komisija, saskaņā ar šī panta 8. un 9. punktu, izpaliek. Ņemot vērā, ka brīdis, no kura tiesību akts par vielas atzīšanu par tādu, kas rada ļoti lielas bažas, kurš tiek pieņemts saskaņā ar minētās regulas 59. pantu, var radīt tiesiskas sekas, nav atkarīgs no dalībvalstu, ECHA vai ieinteresēto personu apsvērumu iesniegšanas, šis tiesību akts var tikt uzskatīts par tādu, kas rada tiesiskas sekas, vienīgi no brīža, kad viela ir iekļauta kandidātvielu sarakstā.

(sal. ar 39.–41., 43., 46.–48. un 51. punktu)