Language of document : ECLI:EU:T:2009:143

AZ ELSŐFOKÚ BÍRÓSÁG ÍTÉLETE (fellebbezési tanács)

2009. május 6.

T‑12/08. P. sz. ügy

M

kontra

Európai Gyógyszerügynökség (EMEA)

„Fellebbezés – Közszolgálat – Ideiglenes alkalmazottak – Rokkantság – A rokkantsági bizottság összehívására vonatkozó első kérelmet elutasító határozat felülvizsgálata iránti kérelem – Megsemmisítés iránti kereset – Nem megtámadható aktus – Megerősítő aktus – Új és lényeges körülmények – Elfogadhatóság – Szerződésen kívüli felelősség – Nem vagyoni kár”

Tárgy: Az Európai Unió Közszolgálati Törvényszékének (első tanács) az F‑23/07. sz., M kontra EMEA ügyben 2007. október 19‑én hozott végzése (az EBHT‑ban még nem tették közzé) ellen benyújtott és e végzés hatályon kívül helyezésére irányuló fellebbezés.

Határozat: Az Elsőfokú Bíróság az Európai Unió Közszolgálati Törvényszékének (első tanács) az F‑23/07. sz., M kontra EMEA ügyben 2007. október 19‑én hozott végzését (az EBHT‑ban még nem tették közzé) hatályon kívül helyezi. Az Elsőfokú Bíróság az Európai Gyógyszerügynökség 2006. október 25‑i határozatát az M 2006. augusztus 8‑i, rokkantsági bizottság összehívása iránti kérelmét elutasító részében megsemmisíti. Az Elsőfokú Bíróság kötelezi az Európai Gyógyszerügynökséget a fellebbező részére 3000 euró kártérítés megfizetésére. Az Elsőfokú Bíróság a fellebbezést ezt meghaladó részében elutasítja. Az Elsőfokú Bíróság az Európai Gyógyszerügynökséget kötelezi a Közszolgálati Törvényszék előtti eljárás és a jelen eljárás költségeinek viselésére.

Összefoglaló

Tisztviselők – Rokkantság – Ideiglenes alkalmazottak – Rokkantsági eljárás megindítását megtagadó határozat felülvizsgálata iránti kérelem – Első kérelme elutasítását követően az érdekelt betegszabadságának nem elhanyagolható meghosszabbítása – A felülvizsgálatot és az eljárás megindítását igazoló új tény

(Az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek, 33. cikk)

Abban az esetben, ha az ideiglenes alkalmazott felülvizsgálati kérelmet nyújt be a munkaszerződések megkötésére jogosult hatóság azon határozatával szemben, amely elutasította az említett alkalmazott első, rokkantsági bizottság összehívása iránti kérelmét, az említett hatóság köteles elvégezni e határozat felülvizsgálatát, feltéve hogy az új kérelem új és lényeges körülményeken alapul, és el kell fogadnia e kérelmet, ha az említett körülmények fényében, az e hatóság rendelkezésére álló objektív és nem vitatott tények alapján lehetetlen kizárni, hogy az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek 33. cikkében szereplő érdemi feltételek teljesültek.

A munkaszerződések megkötésére jogosult hatóság nem csak abban az esetben köteles elvégezni a felülvizsgálatot, amikor az érintett ideiglenes alkalmazott egészségi állapota eltér attól, amiről e hatóságnak a felülvizsgálni kért határozat meghozatalakor tudomása volt, vagy amikor az említett alkalmazott munkaképtelensége más betegségből ered, mint amit ugyanebben a határozatban megállapítottak és figyelembe vettek. Nem zárható ugyanis ki, hogy bizonyos új körülmények – még ha nem is bizonyítják az érintett ideiglenes alkalmazott eltérő egészségi állapotát – lényegesen megváltoztathatják azon körülményeket, amelyek a rokkantsági bizottság összehívását megtagadó korábbi határozat meghozatalakor fennálltak, és ebből következően az említett határozat felülvizsgálatát igénylő új és lényeges körülményeknek minősülhetnek.

Ilyen ténynek minősül többek között a rokkantsági bizottság összehívása iránti első kérelem elutasítását követően az érdekelt betegszabadságának nem elhanyagolható időtartamra történő meghosszabbítása, még akkor is, ha ezen újabb betegszabadságot ugyanaz a betegség indokolja, mint amelyet az első kérelem elutasításakor figyelembe vettek. Ugyanis noha elképzelhető, hogy az érintett intézmény arra a megállapításra jut, hogy az ideiglenes alkalmazottnak a betegsége miatt a munkahelyétől való távolmaradása nem igazolja a rokkantsági bizottság összehívását, ha az említett intézménynek objektív és nem vitatott tények állnak rendelkezésére annak alátámasztására, hogy a szóban forgó alkalmazott a közeljövőben nem lesz képes ismét ellátni feladatait, ez nem változtat azon, hogy e személy betegszabadságának nem elhanyagolható időtartamra történő meghosszabbítása vitathatatlanul olyan komoly tényező, amely kétséget ébreszthet a munka felvételének kilátásait illetően, ezáltal megkérdőjelezi a rokkantsági bizottságnak az ő esetében való összehívása kezdeti elutasításának megalapozottságát.

(lásd az 59. és 63–66. pontot)