Language of document :

Odvolanie podané 28. januára 2023: Thomas Heidmann proti uzneseniu Všeobecného súdu (piata komora) z 18. novembra 2022 vo veci T-586/22, Heidmann/Parlament a Rada

(vec C-43/23 P)

Jazyk konania: francúzština

Účastníci konania

Odvolateľ: Thomas Heidmann (v zastúpení: S. Manna, advokátka)

Ďalší účastníci konania: Európsky parlament, Rada Európskej únie

Návrhy odvolateľa

Odvolateľ navrhuje, aby Súdny dvor zrušil uznesenie T-586/22, ktoré bolo vydané 18. novembra 2022, v celom rozsahu, a to z dôvodu, že Všeobecný súd Európskej únie sa dopustil viacerých nesprávnych právnych posúdení.

Odvolacie dôvody a hlavné tvrdenia

Na podporu svojho odvolania odvolateľ uvádza päť odvolacích dôvodov:

Prvý odvolací dôvod je založený na pochybení, ktorého sa dopustil Všeobecný súd Európskej únie (ďalej len „VS EÚ“) z dôvodu skreslenia žalobných dôvodov uvádzaných pánom Heidmannom. VS EÚ rozhodol vo veci tak, ako keby sa pán Heidmann opieral o slobodu pohybu v EÚ, pričom však jeho žaloba bola založená na práve na zdravie a život.

Druhý odvolací dôvod je založený na nesprávnom právnom posúdení podmienky, ktorá vyžaduje, aby napadnuté nariadenie priamo vyvolávalo svoje účinky na právne postavenie žalobcu. VS EÚ rozhodol, že napadnuté nariadenia nemajú účinky na právne postavenie žalobcu, a to z dôvodu, že sa obmedzujú len na stanovenie technického rámca.

Hoci nariadenie (EÚ) 2022/1034 stanovuje technický rámec, tento rámec priamo vyvoláva účinky na právne postavenie žalobcu a každého občana EÚ, ktorý chce byť držiteľom európskeho digitálneho covid-19 preukazu.

Tretí odvolací dôvod je založený na nesprávnom právnom posúdení podmienky týkajúcej sa voľnej úvahy osôb, ktorým je napadnutý akt určený. VS EÚ rozhodol, že napadnuté nariadenia sa obmedzujú len na stanovenie technického rámca, na účely uplatnenia ktorého majú členské štáty voľnú úvahu, čo bráni prijatiu záveru, že sa uvedené nariadenia uplatňujú automaticky.

V prejednávanej veci pritom ide o nariadenie, ktoré má všeobecnú pôsobnosť a ktoré stanovuje technický rámec na to, aby mohol byť každému občanovi EÚ vydaný európsky digitálny covid-19 preukaz, ktorý je priamo uplatniteľný vo vnútroštátnom práve. Členské štáty nemajú žiadnu voľnú úvahu: buď ich vnútroštátny covid-19 preukaz spĺňa podmienky stanovené nariadením a občan je držiteľom európskeho digitálneho covid-19 preukazu, alebo ich nespĺňa a občanovi sa európsky digitálny covid-19 preukaz nevydá.

Štvrtý odvolací dôvod je založený na nesprávnom právnom posúdení spôsobilosti žaloby priniesť osobný prospech účastníkovi konania, ktorý žalobu podal. VS EÚ rozhodol, že zrušenie napadnutých nariadení nie je spôsobilé priniesť žiadny prospech občanom, a to z dôvodu, že napadnuté nariadenia stanovujú len technický rámec. Nemožno však poprieť to, že zrušenie napadnutých nariadení, z dôvodu ich ustanovení priznávajúcich európsky digitálny covid preukaz osobám, ktoré neboli testované, umožní chrániť zdravie a život občanov EÚ.

Piaty odvolací dôvod je založený na nerešpektovaní zásady proporcionality rozhodnutím predĺžiť obdobie platnosti daného mechanizmu do 30. júna 2023. VS EÚ rozhodol, že zásada proporcionality bola dodržaná „vzhľadom na neistoty, ktoré pretrvávajú, pokiaľ ide o budúci vývoj pandémie“. VS EÚ sa však v tejto súvislosti odvolával na zásadu predbežnej opatrnosti, ktorá sa odlišuje od zásady proporcionality, ktorá vyžaduje odôvodnenie, a to v predmetnom prípade odôvodnenie vedecké, a nie vágne domnienky.

____________