Language of document :

Žaloba podaná 11. marca 2024 – Talianska republika/Európsky parlament a Rada Európskej únie

(vec C-194/24)

Jazyk konania: taliančina

Účastníci konania

Žalobkyňa: Talianska republika (v zastúpení: G. Palmieri, splnomocnená zástupkyňa, za právnej pomoci M. Di Benedetto a S. Fiorentino, avvocati dello Stato, ako aj G. Lillo, procuratore dello Stato)

Žalovaní: Európsky parlament, Rada Európskej únie

Návrhy žalobkyne

Žalobkyňa navrhuje, aby Súdny dvor:

zrušil nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/2842 z 22. novembra 2023, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1224/2009 a ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1967/2006 a (ES) č. 1005/2008 a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2017/2403 a (EÚ) 2019/473, pokiaľ ide o kontrolu rybárstva,

uložil Rade a Parlamentu povinnosť nahradiť trovy tohto konania.

Žalobné dôvody a hlavné tvrdenia

Na podporu svojej žaloby uvádza žalobkyňa dva dôvody.

Prvý žalobný dôvod založený na porušení zásady proporcionality, porušení článkov 7, 8, 31 a článku 52 ods. 1, 2 a 4 Charty základných práv Európskej únie, ako aj na porušení článku 52 ods. 3 a článku 53 Charty v spojení s článkom 18 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd

Napadnuté nariadenie vzhľadom na to, že ukladá povinnosť inštalácie kamier priemyselnej televízie na palube lovných plavidiel ako opatrenia na kontrolu dodržiavania povinnosti vylodiť úlovky, spôsobuje obmedzenie práva na rešpektovanie súkromného života nalodených osôb, práva na ochranu ich osobných údajov a práva pracovníka na dôstojné pracovné podmienky, ktoré je úplne neprimerané vo vzťahu k sledovanému záujmu, a to aj vzhľadom na existenciu iných vhodných alternatív, ktoré by umožnili účinne sledovať ten istý cieľ, keďže by menej obmedzovali opačné záujmy; okrem toho toto nariadenie v každom prípade nezabezpečuje primeranú ochranu uvedených práv.

Druhý žalobný dôvod založený na porušení článku 3 ods. 3 ZEÚ, porušení článku 101 a nasl. a článku 120 ZFEÚ, ako aj na porušení protokolu č. 27 vnútornom trhu a hospodárskej súťaži.

Priznanie širokej diskrečnej právomoci orgánom členských štátov na účely posúdenia určitého porušenia ako závažného porušenia porušuje alebo môže porušiť zásadu rovnosti zaobchádzania s hospodárskymi subjektmi, čo môže viesť k narušeniu hospodárskej súťaže v rámci Únie z dôvodu, že jednotlivé členské štáty môžu systém sankcií posudzovať odlišne.

____________