Language of document : ECLI:EU:T:2014:87

Vec T‑331/12

Sartorius Lab Instruments GmbH & Co. KG

proti

Úradu pre harmonizáciu vnútorného trhu (ochranné známky a vzory) (ÚHVT)

„Ochranná známka Spoločenstva – Prihláška ochrannej známky Spoločenstva pozostávajúcej zo zobrazenia žltého oblúka na dolnom okraji displeja – Absolútny dôvod zamietnutia – Nedostatok rozlišovacej spôsobilosti – Článok 7 ods. 1 písm. b) nariadenia (ES) č. 207/2009“

Abstrakt – Rozsudok Všeobecného súdu (šiesta komora) z 26. februára 2014

1.      Ochranná známka Spoločenstva – Definícia a nadobudnutie ochrannej známky Spoločenstva – Absolútne dôvody zamietnutia – Ochranné známky, ktoré nemajú rozlišovaciu spôsobilosť – Posúdenie rozlišovacej spôsobilosti – Kritériá – Pozičná ochranná známka

[Nariadenie Rady č. 207/2009, článok 7 ods. 1 písm. b)]

2.      Ochranná známka Spoločenstva – Definícia a nadobudnutie ochrannej známky Spoločenstva – Absolútne dôvody zamietnutia – Ochranné známky, ktoré nemajú rozlišovaciu spôsobilosť – Prihláška ochrannej známky pozostávajúcej zo zobrazenia žltého oblúka na dolnom okraji displeja

[Nariadenie Rady č. 207/2009, článok 7 ods. 1 písm. b)]

1.      Kvalifikácia „pozičnej ochrannej známky“ ako obrazovej alebo trojrozmernej ochrannej známky alebo ako osobitnej kategórie ochranných známok nie je relevantná pri posúdení jej rozlišovacej spôsobilosti.

Podľa článku 7 ods. 1 písm. b) nariadenia č. 207/2009 o ochrannej známke Spoločenstva sa totiž do registra nezapíšu ochranné známky, ktoré nemajú rozlišovaciu spôsobilosť. Táto rozlišovacia spôsobilosť sa musí posudzovať na jednej strane vo vzťahu k výrobkom a službám, pre ktoré sa zápis žiada, a na druhej strane vo vzťahu k tomu, ako tieto výrobky vníma príslušná skupina verejnosti. Už minimálna rozlišovacia spôsobilosť však stačí na to, aby sa neuplatnil absolútny dôvod zamietnutia podľa uvedeného článku. Vnímanie príslušnej skupiny verejnosti pritom môže byť ovplyvnené povahou označenia, pre ktoré sa zápis žiada. Vzhľadom na to, že priemerní spotrebitelia nemajú vo zvyku odvodzovať obchodný pôvod výrobkov z označení, ktoré splývajú so vzhľadom týchto výrobkov, takéto označenia majú rozlišovaciu spôsobilosť, len pokiaľ sa výrazným spôsobom odlišujú od normy alebo zvykov odvetvia. Rozhodujúcim aspektom pre uplatnenie citovanej judikatúry nie je kvalifikácia dotknutého označenia ako obrazového, trojrozmerného alebo iného, ale skutočnosť, že splýva so vzhľadom označeného výrobku. Toto kritérium tak bolo uplatnené okrem trojrozmerných ochranných známok aj na obrazové ochranné známky pozostávajúce z dvojrozmernej reprodukcie označeného výrobku alebo na označenie tvorené motívom použitým na povrchu výrobku. Podľa judikatúry tiež platí, že farbám a ich abstraktným kombináciám sa vzhľadom na to, že splývajú so vzhľadom označovaných výrobkov a v zásade sa nepoužívajú ako prostriedok identifikácie obchodného pôvodu, môže vlastná rozlišovacia spôsobilosť priznať len za výnimočných okolností.

(pozri body 15, 16, 18 – 21)

2.      Označenie pozostávajúce zo zobrazenia žltého oblúka na dolnom okraji displeja, o ktorého zápis ako ochrannej známky Spoločenstva sa žiadalo pre tovary tried 7 a 9 až 11 v zmysle Niceskej dohody, nemá rozlišovaciu spôsobilosť v zmysle článku 7 ods. 1 písm. b) nariadenia č. 207/2009 o ochrannej známke Spoločenstva.

Prihlasované označenie tvorí jednoduchý motív. Napriek výraznej farbe označenie neobsahuje nijaký prvok, ktorý by skutočne pritiahol pozornosť príslušnej skupiny verejnosti, ani keby išlo o skupinu so zvýšenou pozornosťou. V dotknutom odvetví tak nie je nezvyčajné, že sa okolo displeja prístroja umiestňuje takéto farebné „vizuálne označenie“. Okrem toho žalobkyňa netvrdí, že prihlasovaná ochranná známka sa týka presného odtieňa žltej farby. Treba preto prijať záver, že prihlasovaná ochranná známka nemá jedinečný, pôvodný alebo nezvyčajný charakter.

Prihlasované označenie neobsahuje nijaký charakteristický prvok, ani nemá zapamätateľný alebo výrazný charakter, na základe ktorého by mohlo nadobudnúť minimálnu rozlišovaciu spôsobilosť a ktorý by spotrebiteľovi umožňoval, aby ho vnímal inak ako bežnú dekoráciu displeja výrobkov patriacich do tried 7 a 9 až 11.

(pozri body 39, 40, 42)