Language of document : ECLI:EU:T:2008:187

AZ ELSŐFOKÚ BÍRÓSÁG VÉGZÉSE (fellebbezési tanács)

2008. június 10.

T‑127/07. P. sz. ügy

Francesco Bligny

kontra

az Európai Közösségek Bizottsága

„Fellebbezés – Közszolgálat – Nyílt versenyvizsga – Vizsgára bocsátási feltételek – Az írásbeli vizsga kijavításának megtagadása – Versenyvizsga-kiírás – Hiányos pályázat – Az állampolgárság igazolása – Nyilvánvalóan megalapozatlan fellebbezés”

Tárgy: Az Európai Unió Közszolgálati Törvényszékének (második tanács) F‑142/06. és F‑142/06. AJ. sz., Bligny kontra Bizottság ügyekben 2007. február 15‑én hozott végzése (az EBHT‑ban még nem tették közzé) ellen benyújtott és e végzés hatályon kívül helyezésére irányuló fellebbezés.

Határozat: Az Elsőfokú Bíróság a fellebbezést elutasítja. Francesco Bligny viseli a saját költségeit, valamint köteles viselni a Bizottságnál felmerült költségeket.

Összefoglaló

1.      Tisztviselők – Elvek – Bizalomvédelem

2.      Tisztviselők – Versenyvizsga – Vizsgára bocsátási feltételek

(Személyzeti szabályzat, III. melléklet, 2. és 5. cikk)

1.      A menthető tévedés fogalma, amely a keresetindítási határidőket érintő ítélkezési gyakorlatból következik, analógia útján alkalmazandó az iratok vagy dokumentumok magához az adminisztrációhoz való benyújtására előírt kötelező határidőkre is. E fogalom, a jogbiztonság és a bizalomvédelem elvének alkalmazásával, csak olyan rendkívüli körülményeket érinthet, amikor nevezetesen az adminisztráció miatt következik be a tévedés olyan magatartás miatt, amely önmagában vagy meghatározó mértékben okozhatta a jóhiszemű és átlagosan tájékozott személytől elvárható gondosságot tanúsító jogalany menthető tévedését.

(lásd a 40. és 41. pontot)

Hivatkozás: az Elsőfokú Bíróság T‑12/90. sz., Bayer kontra Bizottság ügyben 1991. május 29‑én hozott ítéletének (EBHT 1991., II‑219. o.) 29. pontja.

2.      Az európai közszolgálatba való bejutáshoz szükséges olyan versenyvizsgára benyújtott pályázat, amelynek egyértelmű és félreérthetetlen feltételei a semmisség terhe mellett előírják a pályázó állampolgárságát igazoló irat mellékelését, a jóhiszemű és átlagosan tájékozott személytől elvárható gondosságot tanúsító pályázóban nem válthat ki tévedést, és e pályázó ésszerűen akkor sem juthat arra a következtetésre, hogy a pályázata elfogadható ilyen igazolás csatolásának hiányában, ha a pályázatra rendszeresített formanyomtatvány nem utal a versenyvizsga‑kiírás e kötelezettséget előíró rendelkezésére.

(lásd a 44–46. pontot)