Language of document :

Predlog za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo Curtea de Apel Braşov (Romunija) 3. maja 2023 – Asociaţia Crescătorilor de Vaci «Bălţată Românească» Tip Simmental/Genetica din Transilvania Cooperativă Agricolă, Agenţia Naţională pentru Zootehnie «Prof. Dr. G.K. Constantinescu»

(Zadeva C-286/23)

Jezik postopka: romunščina

Predložitveno sodišče

Curtea de Apel Braşov

Stranke v postopku v glavni stvari

Pritožnik: Asociaţia Crescătorilor de Vaci «Bălţată Românească» Tip Simmental

Nasprotni stranki v pritožbenem postopku: Genetica din Transilvania Cooperativă Agricolă, Agenţia Naţională pentru Zootehnie «Prof. Dr. G.K. Constantinescu»

Vprašanja za predhodno odločanje

1.    Ali je treba člen 4(3)(b) Uredbe (EU) 2016/10121 v povezavi z določbami iz točke A(4) dela 1 Priloge I k tej uredbi in [uvodne izjave] 24 te uredbe razlagati tako, da je mogoče rejsko društvo priznati, čeprav si to društvo prizadeva zgolj za to, da bi rejce, ki so že vključeni v odobren rejski program drugega rejskega društva, prepričalo v podpis izjav ali zavez o sodelovanju in jih tako privabilo v svoj program, ali pa tako, da morajo biti ti rejci na dan vložitve prošnje za priznanje dejansko že vključeni v portfelj rejskega društva, ki je zaprosilo za priznanje?

2.    Ali je treba člen 13 Uredbe (EU) 2016/1012 in določbe točke B(2)(a) dela 1 Priloge I k Uredbi (EU) 2016/1012 v povezavi z določbami iz [uvodne izjave] 24 te uredbe razlagati tako, da rejcem priznavajo pravico do proste izbire rejskih programov za izboljšanje pasem, v katere vpišejo svoje čistopasemske plemenske živali, in, če je odgovor pritrdilen, ali je mogoče to pravico omejiti z zahtevo, da se ne sme škodovati izvajanju ali ogroziti izvajanja rejskega programa, v katerem ti rejci že sodelujejo, do česar bi lahko prišlo zaradi prestopa ali izražene namere o prestopu teh rejcev v drug rejski program, ki še ni odobren?

3.    Ali je treba člen 10(1) v povezavi z določbami [uvodne izjave] 21 Uredbe (EU) 2016/1012 razlagati tako, da mora pristojni organ, ki je priznal rejsko društvo, če se ugotovi, da obstaja eden od razlogov, navedenih v členu 10(1), točke od (a) do (c), te uredbe zavrniti odobritev rejskega programa, ki bi lahko, kar zadeva vidike, navedene [v tem členu], ogrozil drug rejski program, ali pa uporaba besedne zveze „[…] lahko […] zavrne […]“ pomeni, da ima pristojni organ v zvezi s tem določeno diskrecijsko pravico?

4.    Ali je treba določbe členov 8 in 10 Uredbe (EU) 2016/1012 v povezavi z [uvodno izjavo] 21 te uredbe razlagati tako, da je, kadar se rejski program, katerega glavni cilj je izboljšanje pasme, v državi članici že izvaja, v tej isti državi članici (za isto geografsko območje) dovoljena odobritev novega rejskega programa za isto pasmo, katerega glavni cilj je ravno tako izboljšanje pasme in v katerem je mogoče navesti plemenske živali, vpisane v rejski program, ki se že izvaja?

____________

1     Uredba (EU) 2016/1012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o zootehniških in genealoških pogojih za rejo, trgovino s čistopasemskimi plemenskimi živalmi, hibridnimi plemenskimi prašiči in njihovim zarodnim materialom ter za njihov vstop v Unijo ter o spremembi Uredbe (EU) št. 652/2014, direktiv Sveta 89/608/EGS in 90/425/EGS ter razveljavitvi določenih aktov na področju reje živali („Uredba o reji živali“) (UL 2016, L 171, str. 66)