Language of document :

Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu, ko 2024. gada 2. februārī iesniedza Administratīvā apgabaltiesa (Latvija) – AS „Gaso” un AS „Conexus Baltic Grid”/Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

(lieta C-87/24, Gaso un Conexus Baltic Grid)

Tiesvedības valoda – latviešu

Iesniedzējtiesa

Administratīvā apgabaltiesa

Pamatlietas puses

Pieteicējas: AS „Gaso”, AS „Conexus Baltic Grid”

Atbildētāja: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (“Regulators”)

Prejudiciālie jautājumi

Vai Direktīvas 2009/73/EK 1 41. panta 8. punktam pretrunā ir tāds piemērojamo nacionālo tiesību regulējums, kas Regulatoram, aprēķinot tarifus vai metodiku, neparedz pienākumu sniegt pamatojumu tam, kā pārvades un sadales sistēmu operatoriem tiek nodrošināts atbilstīgs stimuls īstermiņā un ilgtermiņā palielināt efektivitāti, sekmēt tirgus integrāciju un piegādes drošumu un atbalstīt attiecīgus pētniecības pasākumus?

Vai Direktīvas 2009/73/EK 41. panta 8. punktam atbilst tāda piemērojamo nacionālo tiesību interpretācija, kas paredz atbilstīgu stimulu īstermiņā un ilgtermiņā palielināt efektivitāti, sekmēt tirgus integrāciju un piegādes drošumu un atbalstīt attiecīgus pētniecības pasākumus nodrošināt tādējādi , ka lietotāju tarifu maksājumi sedz tikai ekonomiski pamatotas sabiedrisko pakalpojumu izmaksas un nodrošina rentabilitāti kaut minimālā apmērā?

Vai Direktīvas 2009/73/EK 41. panta 8. punktā definētajiem mērķiem atbilst tāds piemērojamo nacionālo tiesību regulējums, kas, nosakot “atbilstīgu stimulu īstermiņā un ilgtermiņā”, kā arī “tirgus integrācijas, piegādes drošuma un pētniecības pasākumu sekmēšanai” paredzēto stimulu, neparedz ņemt vērā finanšu nozarē pieņemtos principus vidējās svērtās kapitāla atdeves likmes noteikšanai, pamatojoties uz salīdzināmiem uzņēmumiem, kas darbojas brīvajā tirgū?

Vai regulatīvajai iestādei, interpretējot jēdzienus “pienācīga peļņa no ieguldījumiem” Regulas 1 13. pantā un “stimuls ieguldījumiem” Direktīvas 2009/73 41. pantā, jāvadās no finanšu nozarē pieņemtā jēdziena vidējā kapitāla atdeves likme (WACC) un tās noteikšanai pieņemtās metodikas?

Ja atbilde uz iepriekšējo jautājumu ir apstiprinoša, vai regulatīvā iestāde ir tiesīga atkāpties no vidējās kapitāla atdeves likmes noteikšanas metodikas finanšu nozarē un to koriģēt pēc saviem ieskatiem?

Ja atbilde uz iepriekšējo jautājumu ir apstiprinoša, vai regulatīvā iestāde ir tiesīga vidējo kapitāla atdeves likmi koriģēt tādējādi, ka tās aprēķinā tiek ņemta vērā izmēra prēmija, kas balstīta uz aizņemšanās izmaksām citos uzņēmumos dalībvalsts ekonomikā?

Ja atbilde uz 4. jautājumu ir apstiprinoša, vai regulatīvā iestāde ir tiesīga vidējo kapitāla atdeves likmi koriģēt tādējādi, ka tai nav jākompensē dabasgāzes pārvades vai uzglabāšanas operatoram inflācija, kas pieaugusi iepriekšējā tarifa periodā?

Ja atbilde uz 5. jautājumu ir apstiprinoša, kā arī situācijā, ja sistēmas operators nepiekrīt regulatīvās iestādes piedāvātajam vidējās kapitāla atdeves likmes apmēram vai tās pamatojošiem elementiem, vai regulatīvajai iestādei, nosakot vidējo kapitāla atdeves likmi WACC likmi, būtu pienākums iesaistīt neatkarīgu trešo pusi atbilstoša likmes apmēra izvērtēšanā ?

Vai tāda tarifu noteikšanas kārtība, kurā vidējo kapitāla atdeves likmi nosaka regulatīvā iestāde un kurā dabasgāzes pārvades vai uzglabāšanas operatoram nav tiesību šo aprēķinu koriģēt, balstoties uz sistēmas operatora uzņēmuma individuāliem rādītājiem, ir pretrunā Direktīvas 2009/73/EK 41. panta 8. punktā definētajiem mērķiem?

Vai Regulas 1. panta (b) apakšpunkts kopsakarā ar šī panta otro daļu ir interpretējams tādējādi, ka Regulas preambulas 7. un 8. apsvērums un 13. panta 1. punkts ir piemērojami dabasgāzes uzglabāšanas objektiem un tarifiem ko nosaka regulatīvā iestāde, ja piekļuve sašķidrinātas dabas gāzes uzglabāšanas objektiem tiek regulēta?

____________

1     Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/73/EK (2009. gada 13. jūlijs) par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz dabasgāzes iekšējo tirgu un par Direktīvas 2003/55/EK atcelšanu (OV 2009, L 211, 94. lpp.).

1     Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 715/2009 (2009. gada 13. jūlijs) par nosacījumiem attiecībā uz piekļuvi dabasgāzes pārvades tīkliem un par Regulas (EK) Nr. 1775/2005 atcelšanu (OV 2009, L 211, 36. lpp.).