Language of document : ECLI:EU:T:2014:1055

РЕШЕНИЕ НА ОБЩИЯ СЪД (състав по жалбите)

11 декември 2014 година

Дело T‑304/13 P

Chris van der Aat и др.

срещу

Европейска комисия

„Обжалване — Публична служба — Длъжностни лица — Възнаграждение — Годишно адаптиране на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители — Корекционен коефициент за длъжностните лица и служителите, назначени във Варезе — Членове 64—65а от Правилника — Приложение IX към Правилника — Регламент (ЕС) № 1239/2010 — Задължение за мотивиране — Достъп до документи — Регламент (ЕО) № 1049/2001 — Явна грешка в преценката“

Предмет:      Жалба срещу Решение на Съда на публичната служба на Европейския съюз (трети състав) от 21 март 2013 г. по дело Van der Aat и др./Комисия (F‑111/11, СбПС, EU:F:2013:42), с която се иска отмяна на посоченото решение.

Решение:      Отхвърля жалбата. Г‑н Chris van der Aat другите длъжностни лица и служители на Европейската комисия, чиито имена са посочени в приложението, понасят направените от тях съдебни разноски, както и тези на Комисията в настоящото производство. Съветът на Европейския съюз понася направените от него съдебни разноски в настоящото производство.

Резюме

1.      Институции на Европейския съюз — Право на публичен достъп до документи — Регламент № 1049/2001 — Заявление от длъжностно лице за достъп да данни, използвани за изчисляването на корекционните коефициенти — Задължение до администрацията да се подаде заявление за достъп съгласно Регламента — Нарушение на правото на ефективни правни средства за защита — Липса

(член 3 от приложение XI към Правилника за длъжностните лица; Регламент № 1049/2001на Европейския парламент и на Съвета)

2.      Съдебно производство — Процесуално-организационни действия — Искане за представяне на документи — Задължения на отправилата искането страна — Отхвърляне на искането при неизпълнение — Нарушение на правото на ефективни правни средства за защита — Липса

(член 54 от Процедурния правилник на Съда на публичната служба)

3.      Длъжностни лица — Възнаграждение — Корекционни коефициенти — Определяне — Свобода на преценка на институциите — Съдебен контрол — Граници

(членове 64 и 65 от Правилника за длъжностните лица и приложение XI към него)

1.      Съгласно Регламент № 1049/2001 относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията длъжностно лице, желаещо да получи достъп до данни — въз основа на които са били направени статистическите изчисления, стоящи в основата на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица — трябва да подаде заявление за достъп съгласно посочения регламент. Необходимостта от такова заявление изобщо не е несъвместима с правото на ефективни правни средства за защита, нито пък пренебрегва ползата от създаването на техническа група относно възнагражденията в рамките на процедура по определяне на корекционен коефициент, тъй като правото на достъп до документите се предвижда от самите разпоредби на Регламент № 1049/2001 при посочените в него условия и няма никаква специална процедура, която да се прилага единствено поради факта, че заявителят е длъжностно лице на Съюза.

(вж. точка 58)

Позоваване на:

Общ съд — решения от 8 ноември 2000 г., Bareyt и др./Комисия, T‑175/97, RecFP, EU:T:2000:259, т. 85 и от 25 юни 2003 г., Pyres/Комисия, T‑72/01, RecFP, EU:T:2003:176, т. 62

2.      Не може да се твърди, че Съдът на публичната служба е нарушил правото на ефективни правни средства за защита на жалбоподател, отхвърляйки искането му за представяне на документи, с които институцията ответник разполага, при положение че жалбоподателят не дава никакво обяснение относно релевантността на документите, които съответната институция отказва да му предостави, за разрешаването на спора. Всъщност, макар да има възможност съдът да се включи в издирването на доказателства в полза на жалбоподателя, това включване трябва да се ограничи до изключителни случаи, при които, по-специално за да подкрепи доводите си, жалбоподателят има нужда от определени доказателства, с които ответникът разполага, и при получаването на които се натъква на трудности или дори на отказ от страна на последния. Освен това за привличането на пряката намеса на съда в издирването на доказателства е необходимо да се посочат достатъчно точни, обективни и непротиворечиви данни в подкрепа на истинността или правдоподобността на твърдените факти, за чието доказване ще послужат издирваните доказателства.

(вж. точка 61)

Позоваване на:

Общ съд — решение от 12 март 2008 г., Rossi Ferreras/Комисия, T‑107/07 P, СбПС, EU:T:2008:71, т. 38 и 39 и цитираната съдебна практика

3.      От текста на разпоредбите на членове 64 и 65 от Правилника и на приложение XI към него, както и от степента на сложност в разглежданата област следва, че институциите разполагат с широко право на преценка по отношение на факторите и елементите, които следва да се вземат предвид при адаптиране на възнагражденията на длъжностните лица на Съюза.

При това положение преценката на съдилищата на Съюза относно определянето и избора на основните данни и на статистическите методи, използвани от Евростат за изготвянето на предложенията за корекционни коефициенти, трябва да се сведе до контрола за спазване на принципите, залегнали в разпоредбите на Правилника, за липса на явна грешка в преценката на фактите, които са в основата на определяните корекционни коефициенти, и за липса на злоупотреба с власт.

Освен това страните, които искат да оспорят елементите и метода, използвани от Комисията за определяне на корекционните коефициенти, следва да представят доказателства, с които може да се установи, че е допусната явна грешка.

(вж. точки 66—68)

Позоваване на:

Общ съд — решение от 25 септември 2002 г., Ajour и др./Комисия, T‑201/00 и T‑384/00, RecFP, EU:T:2002:224, т. 47—49 и цитираната съдебна практика