Language of document :

Skarga wniesiona w dniu 14 maja 2024 r. – Komisja Europejska/Irlandia

(Sprawa C-346/24)

Język postępowania: angielski

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: L. Armati i E. Sanfrutos Cano, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Irlandia

Żądania strony skarżącej

Stwierdzenie, że nie dopełniając obowiązków w zakresie poddania przeglądowi, uaktualnienia i przekazania do dnia 22 marca 2022 r. planów gospodarowania wodami w dorzeczach, Irlandia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 13 ust. 7 i art. 15 ust. 1 dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej1 (zwanej dalej „ramową dyrektywą wodną” lub „dyrektywą”);

obciążenie Irlandii kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Termin przewidziany na transpozycję dyrektywy upłynął w dniu 22 marca 2022 r.

Ramowa dyrektywa wodna ma na celu zapewnienie dobrego stanu europejskich obszarów wodnych, takich jak rzeki i jeziora, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Zmierza ona do ograniczenia i wyeliminowania zanieczyszczeń, a także do zapewnienia, aby ilość wody była wystarczająca do zaspokojenia potrzeb ludzi i dzikiej przyrody.

Zgodnie z ramową dyrektywą wodną państwa członkowskie są zobowiązane do poddawania przeglądowi, uaktualniania i przekazywania planów gospodarowania wodami w dorzeczach co sześć lat. Dyrektywa weszła w życie w dniu 22 grudnia 2000 r. Pierwsze plany gospodarowania wodami w dorzeczach miały zostać przyjęte do dnia 22 grudnia 2009 r., a pierwszy ich przegląd i uaktualnienie miały nastąpić do dnia 22 grudnia 2015 r.

Państwa członkowskie były zobowiązane do dokonania drugiego przeglądu i uaktualnienia tych planów do dnia 22 grudnia 2021 r. oraz do przesłania kopii tych uaktualnionych planów (tzw. „planów trzeciej generacji”) do dnia 22 marca 2022 r.

Chociaż przewidziany termin upłynął już w dniu 22 marca 2022 r., Komisja wciąż nie otrzymała od Irlandii kopii uaktualnionych planów gospodarowania wodami w dorzeczach. Stanowi to naruszenie art. 15 ust. 1 dyrektywy.

Z odpowiedzi udzielonych przez Irlandię na etapie postępowania administracyjnego jasno wynika, że państwo to nadal nie poddało tych planów przeglądowi ani nie uaktualniło ich. W tym stanie rzeczy Komisja uważa, że Irlandia uchybiła ciążącym na niej na mocy art. 13 ust. 7 dyrektywy zobowiązaniom w zakresie poddania przeglądowi i uaktualnienia swych planów gospodarowania wodami w dorzeczach.

____________

1 Dz.U. 2000, L 327, s. 1.