Language of document : ECLI:EU:T:2008:309

AZ ELSŐFOKÚ BÍRÓSÁG ÍTÉLETE (fellebbezési tanács)

2008. szeptember 4.

T‑413/06. P. sz. ügy

Claudia Gualtieri

kontra

az Európai Közösségek Bizottsága

„Fellebbezés – Kirendelt nemzeti szakértő – Áttételt elrendelő végzés – Megfellebbezhető határozat – Elfogadhatatlanság”

Tárgy: Az Európai Unió Közszolgálati Törvényszékének (első tanács) F‑53/06. sz., Gualtieri kontra Bizottság ügyben 2006. október 9‑én hozott végzése (EBHT‑KSZ 2006., I‑A‑1‑107. o. és II‑A‑1‑399. o.) ellen benyújtott, e végzés hatályon kívül helyezésére irányuló fellebbezés.

Határozat: Az Elsőfokú Bíróság a fellebbezést elutasítja. Claudia Gualtieri viseli saját költségeit, és köteles viselni a Bizottságnál a jelen eljárás során felmerült költségeket.

Összefoglaló

Fellebbezés – Tárgy – A Közszolgálati Törvényszék által hozott, hatáskörének hiányát a Bíróság vagy az Elsőfokú Bíróság javára megállapító végzés hatályon kívül helyezése – Elfogadhatatlanság

(A Bíróság alapokmánya, I. melléklet, 8. cikk, (2) bekezdés, és 9. cikk, első és második bekezdés)

Azon végzés, amelyben a Közszolgálati Törvényszék a Bíróság alapokmánya I. melléklete 8. cikkének (2) bekezdése alapján saját hatáskörének hiányát megállapítva a keresetet átteszi a Bírósághoz vagy az Elsőfokú Bírósághoz, nem minősül fellebbezéssel megtámadható aktusnak, mivel e végzés nem felel meg a Bíróság alapokmánya I. melléklete 9. cikkének első és második bekezdésében foglalt feltételeknek, amelyek szerint az a fél, akinek indítványait egészben vagy részben elutasították fellebbezéssel élhet a Közszolgálati Törvényszék eljárást befejező határozata ellen, és az érdemi kérdésekről részben rendelkező, illetve a hatáskör hiányára vagy a kereset meg nem engedhetőségére alapozott kifogásra vonatkozó eljárási kérdésről rendelkező határozata ellen. Másfelől az ilyen áttétel nem sérti a felek közösségi bíróság előtti bírói jogvédelemhez való jogát, mivel a közösségi bíróság mindenképpen határoz a keresetben felmerült összes kérdésben. A 8. cikk (2) bekezdése ugyanis ahelyett, hogy a hatáskör hiányának kimondását követő lépéseket a felekre hagyná, akik adott esetben fellebbezést nyújtanának be, az ügynek a hatáskörrel rendelkező közösségi bíróság elé való áttételét írja elő. Ezután azon bíróság, amelyhez a keresetet áttették, köteles megvizsgálni saját hatáskörének fennállását, és adott esetben a külön e célból megalkotott eljárásnak megfelelően visszaküldeni a keresetet az elsőfokú bíróságnak, amely ekkor nem állapíthatja meg hatáskörének hiányát. E sajátos mechanizmus lehetővé teszi a Bíróságot alkotó bírósági fórumok közötti hatáskörmegosztás kérdéseinek rendezését, amely kérdések adott esetben a felek közötti kontradiktórius vita tárgyát is képezhetik az Elsőfokú Bíróság előtt, amely az áttételt követően az ügyben határoz.

(lásd a 22–25. és 27. pontot)