Language of document : ECLI:EU:T:2015:778

РЕШЕНИЕ НА ОБЩИЯ СЪД (състав по жалбите)

13 октомври 2015 година

Дело T‑131/14 P

Catherine Teughels

срещу

Европейска комисия

„Обжалване — Насрещна жалба — Публична служба — Длъжностни лица — Пенсии — Прехвърляне на пенсионни права, придобити по национална пенсионна схема — Предложения на бонус за осигурителен стаж за пенсия — Акт, който не е увреждащ — Недопустимост на жалбата в първоинстанционното производство — Член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника“

Предмет:      Жалба срещу решение на Съда на публичната служба на Европейския съюз (пленум) от 11 декември 2013 г., Teughels/Комисия (F‑117/11, СбПС, EU:F:2013:196), с която се иска отмяна на това решение

Решение:      Отменя решението на Съда на публичната служба на Европейския съюз (пленум) от 11 декември 2013 г., Teughels/Комисия (F‑117/11). Отхвърля жалбата на г‑жа Catherine Teughels, подадена до Съда на публичната служба по дело F‑117/11. Г‑жа Teughels понася собствените си разноски във връзка с производството пред настоящата инстанция и направените от Комисията разноски във връзка с жалбата. Комисията понася собствените си разноски си във връзка с насрещната жалба. Г‑жа Teughels, както и Комисията понасят собствените си разноски във връзка с производството пред първата инстанция.

Резюме

1.      Жалби на длъжностните лица — Акт с неблагоприятни последици — Понятие — Предложение за бонус за осигурителен стаж за пенсия с оглед на прехвърлянето към пенсионната схема на Съюза на пенсионни права, придобити преди постъпването на служба за Съюза — Изключване —Решение, с което се признава бонус за осигурителен стаж, прието след прехвърлянето на капиталовата стойност на придобитите пенсионни права — Включване

(член 91, параграф 1 от Правилника за длъжностните лица и член 11, параграф 2 от приложение VIII към него)

2.      Длъжностни лица — Пенсии — Пенсионни права, придобити преди постъпването на служба за Съюза — Прехвърляне към пенсионната схема на Съюза — Право на заинтересованото лице да разбере преди прехвърлянето какъв е окончателният брой признати години осигурителен стаж за пенсия — Право да се поиска предварително от съда на Съюза да даде становище — Липса

(член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника за длъжностните лица)

3.      Жалби на длъжностните лица — Компетентност на съда на Съюза — Консултативно становище — Изключване

(член 270 ДФЕС; член 91, параграф 1 от Правилника за длъжностните лица)

1.      Предложение за бонус за осигурителен стаж, връчено на длъжностно лице с оглед на прехвърлянето към пенсионната схема на Съюза на пенсионни права, придобити по друга пенсионна схема, не произвежда задължителни правни последици, които засягат пряко и непосредствено правното положение на неговия адресат, като променят съществено правното му положение. Следователно то не е акт с неблагоприятни последици, който засяга интересите на лицето по смисъла на член 91, параграф 1 от Правилника.

В съответствие с член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника ефективното определяне на броя на годините осигурителен стаж, признати на длъжностното лице, което е поискало прехвърляне към пенсионната схема на Съюза на пенсионните му права, придобити по-рано по друга пенсионна схема, по необходимост се извършва след конкретното осъществяване на прехвърлянето „въз основа на прехвърления капитал“. При това положение не може да се приеме, че с предложение за определяне на бонус за осигурителен стаж, което поради самото си естество се съобщава преди прехвърлянето, може да се направи такова определяне.

Броят години, които следва да се признаят, се получава чрез прилагане на метода за преобразуване в години осигурителен стаж на капиталовата стойност на предишните права, предвиден в общите разпоредби за прилагане, приети от въпросната институция в съответствие с член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника.

Наистина, решението, прието след прехвърлянето на капиталовата стойност на придобитите от заинтересованото лице пенсионни права преди постъпването му на служба, представлява акт с неблагоприятни последици, който засяга интересите на това лице, срещу който може да се подаде жалба за отмяна в съответствие с член 91, параграф 1 от Правилника.

(вж. т. 52, 54, 58 и 70)

2.      В член 11, параграф 2 от приложение VIII към Правилника няма изискване на заинтересованото лице да се гарантира възможността, преди да реши дали да упражни правото си да прехвърли към пенсионната схема на Съюза пенсионните си права, придобити по друга пенсионна схема, да разбере какъв е окончателният брой години осигурителен стаж за пенсия, които ще му бъдат признати след такова прехвърляне.

В тази разпоредба няма също и изискване евентуален спор между заинтересованото лице и неговата институция относно тълкуването и прилагането на относимите разпоредби да бъде разрешен от съда на Съюза дори още преди заинтересованото лице да е решило дали иска да прехвърли към пенсионната схема на Съюза пенсионните си права, придобити по друга пенсионна схема.

(вж. т. 75)

3.      Според член 270 ДФЕС съдът на Съюза не е компетентен да дава консултативни становища, а само да се произнася по всеки спор между Съюза и неговите длъжностни лица в границите и при условията, определени в Правилника.

Точно Правилникът обаче предвижда в член 91, параграф 1, че жалба за отмяна може да бъде само срещу акт с неблагоприятни последици, който засяга интересите на съответното лице. Ако обжалваният акт не е с неблагоприятни последици за жалбоподателя, жалбата е недопустима. В това отношение евентуалният интерес на жалбоподателя, да бъде даден отговор по същество на поставения с жалбата му въпрос, няма значение.

(вж. т. 77 и 78)