Language of document : ECLI:EU:T:2015:778

A TÖRVÉNYSZÉK ÍTÉLETE (fellebbezési tanács)

2015. október 13.

T‑131/14. P. sz. ügy

Catherine Teughels

kontra

Európai Bizottság

„Fellebbezés – Csatlakozó fellebbezés – Közszolgálat – Tisztviselők – Nyugdíjak – A nemzeti nyugdíjjogosultságok átvitele – A nyugdíjra jogosító szolgálati idő jóváírására vonatkozó javaslatok – Sérelmet nem okozó aktus – Az elsőfokú eljárásban előterjesztett kereset elfogadhatatlansága – A személyzeti szabályzat VIII. melléklete 11. cikkének (2) bekezdése”

Tárgy: Az Európai Unió Közszolgálati Törvényszéke (teljes ülés) Teughels kontra Bizottság ügyben 2013. december 11‑én hozott ítélete (F‑117/11, EBHT KSZ, EU:F:2013:196) ellen, annak hatályon kívül helyezése iránt benyújtott fellebbezés.

Határozat: A Törvényszék az Európai Unió Közszolgálati Törvényszékének (teljes ülés) Teughels kontra Bizottság ügyben 2013. december 11‑én hozott ítéletét (F‑117/11) hatályon kívül helyezi. A Törvényszék a Közszolgálati Törvényszék előtt az F‑117/11. sz. ügyben Catherine Teughels által előterjesztett keresetet elutasítja. C. Teughels maga viseli a jelen eljárással kapcsolatos saját költségeit, valamint köteles viselni az Európai Bizottság részéről a fellebbezési eljárással kapcsolatban felmerült költségeket. A Bizottság maga viseli a csatlakozó fellebbezéssel kapcsolatos saját költségeit. C. Teughels, valamint a Bizottság maguk viselik az elsőfokú eljárással kapcsolatos saját költségeiket.

Összefoglaló

1.      Tisztviselői kereset – Sérelmet okozó aktus – Fogalom – Az Uniónál való szolgálatba lépést megelőzően megszerzett, nyugdíjra jogosító szolgálati időnek az uniós rendszerbe való átvitel céljából történő jóváírására tett javaslat – Kizártság – A megszerzett nyugdíjjogosultságok tőkeértékének átvitelét követően hozott, a nyugdíjra jogosító szolgálati idő elismeréséről szóló határozat – Bennfoglaltság

(Személyzeti szabályzat, 91. cikk (1) bekezdés, és VIII. melléklet, 11. cikk, (2) bekezdés)

2.      Tisztviselők – Nyugdíjak – Az Uniónál való szolgálatba lépést megelőzően megszerzett nyugdíjjogosultság – Az uniós rendszerbe való átvitel – Az érdekelt ahhoz való joga, hogy az átvitel előtt megismerje a nyugdíjra jogosító szolgálati évek elismert számát – Az uniós bíróság előzetes állásfoglalásának kéréséhez való jog – Hiány

(Személyzeti szabályzat, VIII. melléklet, 11. cikk, (2) bekezdés)

3.      Tisztviselői kereset – Az uniós bíróság hatásköre – Tanácsadói vélemény – Kizártság

(EUMSZ 270. cikk; személyzeti szabályzat, 91. cikk, (1) bekezdés)

1.      A nyugdíjra jogosító szolgálati idő jóváírására vonatkozó, a tisztviselővel a valamely más nyugdíjrendszerben megszerzett nyugdíjjogosultság uniós nyugdíjrendszerbe való átvitele céljából közölt javaslat nem vált ki olyan kötelező jogi hatásokat, amelyek a címzettje jogi helyzetének jelentős megváltoztatásával annak jogi helyzetét közvetlenül és azonnal érintenék. Következésképpen e javaslat nem minősül a személyzeti szabályzat 91. cikkének (1) bekezdése értelmében vett, sérelmet okozó aktusnak.

A személyzeti szabályzat VIII. melléklete 11. cikke (2) bekezdésének megfelelően a valamely más rendszerben megszerzett nyugdíjjogosultság uniós nyugdíjrendszerbe való átvitelét kérő tisztviselő javára elismert, nyugdíjra jogosító szolgálati évek számának tényleges meghatározására szükségszerűen a tényleges átvitelt követően kerül sor, „az átruházott tőke alapján”. Ezért nem tekinthető úgy, hogy a nyugdíjra jogosító szolgálati idő meghatározására vonatkozó javaslat, amelyet jellegénél fogva ezen átvitelt megelőzően közölnek, elvégezheti e meghatározást.

A jóváírandó nyugdíjra jogosító szolgálati évek száma a korábbi jogosultság tőkeértékének nyugdíjra jogosító szolgálati idővé történő átváltási módszer alkalmazásából következik, amely módszert a kérdéses intézmény által a személyzeti szabályzat VIII. melléklete 11. cikke (2) bekezdésének megfelelően elfogadott általános végrehajtási rendelkezések írják elő.

Az érdekelt által a szolgálatba lépése előtt megszerzett nyugdíjjogosultság tőkeértékének átvitelét követően hozott határozat az, amely sérelmet okozó aktusnak minősül és a személyzeti szabályzat 91. cikke (1) bekezdésének megfelelően megsemmisítés iránti keresettel megtámadható.

(lásd az 52., 54., 58. és 70. pontot)

2.      A személyzeti szabályzat VIII. melléklete 11. cikkének (2) bekezdése nem követeli meg, hogy mielőtt az érdekelt eldöntené, hogy gyakorolja‑e, vagy sem, a más rendszerben megszerzett nyugdíjjogosultsága uniós nyugdíjrendszerbe való átviteléhez való jogát, biztosítsák számára azon nyugdíjra jogosító szolgálati évek számának végleges megismerését, amelyet az ilyen átvitelt számára jóváírnak.

E rendelkezés azt sem követeli meg, hogy az érdekelt és az intézménye közötti, a releváns rendelkezések értelmezésére és alkalmazására vonatkozó esetleges nézeteltérést az uniós bíróság azelőtt eldöntse, mielőtt az érdekelt döntene arról, hogy át kívánja‑e vinni a más rendszerben megszerzett nyugdíjjogosultságát az uniós nyugdíjrendszerbe.

(lásd a 75. pontot)

3.      Az EUMSZ 270. cikk nem hatalmazza fel az uniós bíróságot arra, hogy tanácsadói véleményeket bocsásson ki, hanem csupán arra, hogy döntsön az Unió és alkalmazottai között felmerülő minden vitás ügyben, a személyzeti szabályzatban megállapított keretek között és feltételek mellett.

Márpedig pontosan a személyzeti szabályzat írja elő a 91. cikkének (1) bekezdésében, hogy a megsemmisítés iránti kereset csupán sérelmet okozó aktus ellen irányulhat. Amennyiben a keresettel érintett jogi aktus nem okoz sérelmet a felperesnek, a kereset elfogadhatatlan. A felperes ahhoz fűződő esetleges érdeke, hogy a keresetében feltett kérdést érdemben eldöntsék, e tekintetben irreleváns.

(lásd a 77. és 78. pontot)