Language of document : ECLI:EU:T:2015:778

VISPĀRĒJĀS TIESAS SPRIEDUMS (apelācijas palāta)

2015. gada 13. oktobris

Lieta T‑131/14 P

Catherine Teughels

pret

Eiropas Komisiju

Apelācija – Pretapelācijas sūdzība – Civildienests – Ierēdņi – Pensijas – Valstī iegūto pensijas tiesību nodošana – Priekšlikums par izdienas gadu noteikšanu – Akts, kas nav nelabvēlīgs – Prasības nepieņemamība pirmajā instancē – Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 11. panta 2. punkts

Priekšmets      Apelācijas sūdzība, kas iesniegta par Eiropas Savienības Civildienesta tiesas (plēnums) 2013. gada 11. decembra spriedumu Teughels/Komisija (F‑117/11, Krājums‑CDL, EU:F:2014:196), ar ko tiek lūgts šo spriedumu atcelt

Nolēmums      Eiropas Savienības Civildienesta tiesas (plēnums) 2013. gada 11. decembra spriedumu Teughels/Komisija (F‑117/11) atcelt. Noraidīt prasību, ko Catherine Teughels cēlusi Civildienesta tiesā lietā F‑117/11. C. Teughels sedz savus ar šo instanci saistītos tiesāšanās izdevumus, kā arī atlīdzina ar apelācijas instanci saistītos Eiropas Komisijas tiesāšanās izdevumus. Komisija sedz savus ar pretapelācijas sūdzību saistītos tiesāšanās izdevumus pati. C. Teughels, kā arī Komisija katra sedz pašas savus tiesāšanās izdevumus, kas attiecas uz pirmās instances tiesvedību.

Kopsavilkums

1.      Ierēdņu celta prasība – Nelabvēlīgs akts – Jēdziens – Priekšlikums par izdienas gadu noteikšanu, lai nodotu Savienības shēmai pensijas tiesības, kas iegūtas pirms stāšanās darbā Savienībā – Izslēgšana – Lēmums par izdienas gadu atzīšanu, kurš ir ticis pieņemts pēc līdzekļu, kas atbilst iegūtajām pensijas tiesībām, nodošanas – Iekļaušana

(Civildienesta noteikumu 91. panta 1. punkts un VIII pielikuma 11. panta 2. punkts)

2.      Ierēdņi – Pensijas – Pirms stāšanās darbā Savienībā iegūtās pensijas tiesības – Nodošana Savienības sistēmai – Ieinteresētās personas tiesības pirms nodošanas zināt galīgi atzīto dienesta gadu skaitu, kas dod tiesības uz pensiju – Tiesības iepriekš lūgt Savienības tiesu ieņemt nostāju – Neesamība

(Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 11. panta 2. punkts)

3.      Ierēdņu celta prasība – Savienības tiesas kompetence – Konsultatīvs atzinums – Izslēgšana

(LESD 270. pants; Civildienesta noteikumu 91. panta 1. punkts)

1.      Priekšlikums par izdienas gadu noteikšanu, kas ir ticis paziņots ierēdnim, lai nodotu Eiropas Savienības pensiju sistēmai citas sistēmas ietvaros iegūtās pensijas tiesības, nerada saistošas tiesiskās sekas, kas tieši un tūlītēji ietekmē tā adresāta tiesisko stāvokli, būtiski mainot viņa tiesisko stāvokli. Tādējādi tas nav uzskatāms par nelabvēlīgu aktu Civildienesta noteikumu 91. panta 1. punkta izpratnē.

Saskaņā ar Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 11. panta 2. punktu ierēdnim, kurš ir lūdzis nodot Savienības pensiju sistēmai viņa iepriekš citā sistēmā iegūtās pensijas tiesības, atzītais izdienas gadu skaits obligāti tiek noteikts pēc tam, kad, “pamatojoties uz pārskaitīto kapitālu”, faktiski ir veikta nodošana. Tādēļ nevar uzskatīt, ka priekšlikums par izdienas gadu noteikšanu, kas tā būtības dēļ ir paziņots pirms šīs nodošanas, var izraisīt šādu noteikšanu.

Atzīstamo izdienas gadu skaits izriet no tā, kā tiek piemērota vispārējos īstenošanas noteikumos, kurus attiecīgā iestāde pieņēmusi saskaņā ar Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 11. panta 2. punktu, paredzētā metode kapitāla, kas atspoguļo iepriekš iegūtās tiesības, pārvēršanai izdienas gados.

Proti, tieši lēmums, kurš pieņemts, tiklīdz ir īstenota kapitāla, kas atbilst tām pensijas tiesībām, ko ieinteresētā persona ieguvusi pirms stāšanās dienestā, nodošana, ir nelabvēlīgs akts, par kura atcelšanu var tikt celta prasība atbilstoši Civildienesta noteikumu 91. panta 1. punktam.

(skat. 52., 54., 58. un 70. punktu)

2.      Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 11. panta 2. punktā nav prasīts, lai attiecīgajai personai, pirms tā izlemj, vai tā īstenos savas tiesības nodot Savienības pensiju sistēmai savas citā sistēmā iegūtās tiesības, būtu zināms galīgais dienesta gadu skaits, kas dod tiesības uz pensiju un kas tai tiks piešķirts šādas nodošanas rezultātā.

Šajā tiesību normā nav arī pieprasīts, lai iespējamu strīdu starp attiecīgo personu un Savienības tiesu par attiecīgo tiesību normu interpretāciju un piemērošanu izskatītu Savienības tiesa, pirms attiecīgā persona nav izlēmusi, vai tā vēlas nodot Savienības pensiju sistēmai savas citā sistēmā iegūtās tiesības.

(skat. 75. punktu)

3.      LESD 270. pantā Savienības tiesai nav piešķirta kompetence sniegt konsultatīvus atzinumus, bet tikai izskatīt strīdu starp Savienību un tās ierēdņiem, ievērojot robežas un nosacījumus, kas paredzēti Civildienesta noteikumos.

Tieši Civildienesta noteikumu 91. panta 1. punktā ir paredzēts, ka prasība atcelt tiesību aktu var attiekties tikai uz nelabvēlīgu aktu. Ja tiesību akts, par kuru ir celta prasība, nav prasītājam nelabvēlīgs, prasība nav pieņemama. Šajā ziņā nav nozīmes prasītāja iespējamajai ieinteresētībai, lai viņa prasībā norādītais jautājums tiktu izskatīts pēc būtības.

(skat. 77. un 78. punktu)