Language of document : ECLI:EU:T:2021:92

Zadeva T259/20

Ryanair DAC

proti

Evropski komisiji

 Sodba Splošnega sodišča (deseti razširjeni senat) z dne 17. februarja 2021

„Državne pomoči – Francoski trg zračnega prevoza – Moratorij na plačilo davka na civilno letalstvo in solidarnostnega davka na letalske vozovnice, ki se dolgujeta mesečno, v obdobju od marca do decembra 2020 v okviru pandemije COVID-19 – Sklep o nenasprotovanju – Pomoč za povrnitev škode, ki jo je povzročil izjemen dogodek – Svoboda opravljanja storitev – Enako obravnavanje – Merilo imetništva licence, ki so jo izdali francoski organi – Sorazmernost – Člen 107(2)(b) PDEU – Obveznost obrazložitve“

1.      Pomoči, ki jih dodelijo države – Prepoved – Odstopanja – Pomoči, združljive z notranjim trgom – Pomoč za povrnitev škode, ki so jo povzročile naravne nesreče ali izjemni dogodki – Merila – Izjemen dogodek – Pojem – Pandemija COVID-19 in državni ukrepi, sprejeti za spopadanje z njo – Vključitev

(Člen 107(2)(b) PDEU)

(Glej točke od 23 do 27.)

2.      Pomoči, ki jih dodelijo države – Prepoved – Odstopanja – Pomoči, združljive z notranjim trgom – Pomoč za povrnitev škode, ki so jo povzročile naravne nesreče ali izjemni dogodki – Moratorij na plačilo letalskih davkov v korist letalskih družb v okviru pandemije COVID-19 – Moratorij, pridržan letalskim družbam, ki imajo nacionalno licenco – Pomoč, ki je na podlagi člena 107(2)(b) PDEU združljiva z notranjim trgom – Kršitev načela prepovedi diskriminacije na podlagi državljanstva – Neobstoj

(Člen 18, prvi odstavek, in člen 107(2)(b) PDEU)

(Glej točke od 30 do 32 in 49.)

3.      Pomoči, ki jih dodelijo države – Prepoved – Odstopanja – Pomoči, združljive z notranjim trgom – Pomoč za povrnitev škode, ki so jo povzročile naravne nesreče ali izjemni dogodki – Moratorij na plačilo letalskih davkov v korist letalskih družb v okviru pandemije COVID-19 – Moratorij, pridržan letalskim družbam, ki imajo nacionalno licenco – Presoja – Merila – Cilj sheme pomoči – Sorazmernost pomoči

(Člen 107(2)(b) PDEU)

(Glej točke od 33 do 48 in 50.)

4.      Svoboda opravljanja storitev – Določbe Pogodbe – Področje uporabe – Storitve na področju prevoza v smislu člena 58(1) PDEU – Storitve zračnega prevoza – Poseben pravni sistem

(Členi 56, 58(1) in 100(2) PDEU)

(Glej točki 55 in 56.)

5.      Pomoči, ki jih dodelijo države – Sklep Komisije o nenasprotovanju shemi pomoči – Obveznost obrazložitve – Obseg – Upoštevanje konteksta in celote pravnih pravil, ki urejajo področje

(Člena 107(3)(b) in 296 PDEU)

(Glej točke od 79 do 84.)

6.      Ničnostna tožba – Fizične ali pravne osebe – Akti, ki se nanje neposredno in posamično nanašajo – Sklep Komisije o ugotovitvi skladnosti državne pomoči z notranjim trgom brez začetka formalnega postopka preiskave – Tožba zadevnih strank v smislu člena 108(2) PDEU – Opredelitev predmeta tožbe – Tožba zaradi varstva procesnih pravic zadevnih strank – Razlogi, ki se jih lahko uveljavlja – Neobstoj samostojne vsebine takega tožbenega razloga v obravnavanem primeru

(Člena 108(2) in 267(4) PDEU)

(Glej točko 87.)

Povzetek

Moratorij na plačilo davkov, ki ga je uvedla Francija za pomoč letalskim družbam s francosko licenco v okviru pandemije COVID-19, je skladen s pravom Unije

Francoska republika je marca 2020 Evropski komisiji priglasila ukrep pomoči v obliki moratorija na plačilo davka na civilno letalstvo in solidarnostnega davka na letalske vozovnice, ki se dolgujeta mesečno, v obdobju od marca do decembra 2020 (v nadaljevanju: moratorij na plačilo davkov). Ta moratorij, do katerega so upravičene letalske družbe s francosko licenco(1), pomeni, da je tako plačilo teh davkov odloženo do 1. januarja 2021, nato pa so plačila razporejena na obdobje 24 mesecev, torej do 31. decembra 2022. Natančna višina davkov se določi glede na število prepeljanih potnikov in število letov s francoskega letališča.

Komisija je s sklepom z dne 31. marca 2020(2) moratorij na plačilo davkov opredelila kot državno pomoč(3), ki je v skladu s členom 107(2)(b) PDEU združljiva z notranjim trgom. Na podlagi te določbe je z notranjim trgom združljiva pomoč za povrnitev škode, ki so jo povzročile naravne nesreče ali izjemni dogodki.

Letalska družba Ryanair je vložila tožbo za razglasitev ničnosti tega sklepa, ki pa jo je deseti razširjeni senat Splošnega sodišča zavrnil. Ta senat je v tem okviru prvič preučil zakonitost sheme državne pomoči, sprejete v odgovor na posledice pandemije COVID-19, glede na člen 107(2)(b) PDEU(4). Splošno sodišče je poleg tega pojasnilo razmerje med pravili glede državnih pomoči in, prvič, načelom prepovedi diskriminacije na podlagi državljanstva iz člena 18, prvi odstavek, PDEU, ter drugič, načelom svobode opravljanja storitev.

Presoja Splošnega sodišča

Splošno sodišče je sklep Komisije na prvem mestu preučilo glede na člen 18, prvi odstavek, PDEU, s katerim je na področju uporabe Pogodb in brez poseganja v njune posebne določbe prepovedana vsakršna diskriminacija glede na državljanstvo. Ker pa člen 107(2)(b) PDEU po mnenju Splošnega sodišča spada med te posebne določbe, je navedeno sodišče preučilo, ali je mogoče moratorij na plačilo davkov za združljiv z notranjim trgom razglasiti na podlagi te določbe.

Splošno sodišče je v zvezi s tem na eni strani potrdilo, da pandemija COVID-19 in ukrepi omejitve prometa in zaustavitve javnega življenja, ki jih je Francoska Republika sprejela za spopadanje z njo, obravnavani kot celota, pomenijo izjemni dogodek v smislu člena 107(2)(b) PDEU, ki je letalskim družbam, ki delujejo v Franciji, povzročil gospodarsko škodo. Po mnenju Splošnega sodišča tudi ni mogoče prerekati, da je cilj moratorija na plačilo davkov dejansko povrnitev navedene škode.

Splošno sodišče je na drugi strani ugotovilo, da je omejitev moratorija na plačilo davkov na letalske družbe s francosko licenco primerna za dosego cilja povračila škode, ki je nastala zaradi navedenega izjemnega dogodka. V zvezi s tem je poudarilo, da v skladu z Uredbo o skupnih pravilih za opravljanje zračnih prevozov v Skupnosti imetništvo francoske licence pomeni, da imajo letalske družbe sedež podjetja na francoskem ozemlju in spadajo pod finančni nadzor in nadzor nad dobrim imenom francoskih organov. Po ugotovitvah Splošnega sodišča se z določbami navedene uredbe vzpostavljajo vzajemne obveznosti med letalskimi družbami, ki imajo francosko licenco, in francoskimi organi ter tako posebna in stabilna povezava med njimi, ki ustrezno izpolnjuje pogoje iz člena 107(2)(b) PDEU.

V zvezi s sorazmernostjo moratorija na plačilo davkov je Splošno sodišče poleg tega poudarilo, da so letalske družbe, ki so upravičene do sheme pomoči, najbolj prizadete z ukrepi omejitve prometa in zaustavitve javnega življenja, ki jih je sprejela Francija. Razširitev navedenega moratorija na družbe, ki sedeža nimajo v Franciji, pa ne bi omogočila, da se cilj povračila gospodarske škode, ki so jo utrpele letalske družbe, ki delujejo v Franciji, uresniči tako natančno in brez nevarnosti čezmernega nadomestila.

Splošno sodišče je glede na te preudarke potrdilo, da cilj moratorija na plačilo obresti izpolnjuje zahteve glede odstopanja iz člena 107(3)(b) PDEU in da podrobna pravila za dodelitev te pomoči ne presegajo tega, kar je nujno za dosego tega cilja. Zadevna shema zato tudi ne pomeni prepovedane diskriminacije na podlagi člena 18, prvi odstavek, PDEU.

Splošno sodišče je sklep Komisije na drugem mestu preučilo glede na svobodo opravljanja storitev iz člena 56 PDEU. V zvezi s tem je opozorilo, da se ta temeljna svoboščina kot taka ne uporablja za področje prevoza, za katero velja posebna pravna ureditev, katere del je navedena Uredba o skupnih pravilih za opravljanje zračnih prevozov v Skupnosti. Namen te uredbe je prav opredelitev pogojev za uporabo načela svobode opravljanja storitev v sektorju zračnega prometa. Vendar družba Ryanair ni zatrjevala nobene kršitve navedene uredbe.

Na tretjem mestu je Splošno sodišče zavrnilo tožbeni razlog, da naj bi Komisija storila očitno napako pri presoji vrednosti prednosti, dodeljene letalskim družbam, upravičenim do moratorija na plačilo davkov. Splošno sodišče je ugotovilo, da je znesek škode, ki so jo utrpeli upravičenci do moratorija na plačilo davkov, po vsej verjetnosti nominalno višji od celotnega nominalnega zneska moratorija, zato je treba nevarnost morebitnega čezmernega nadomestila jasno izključiti. Poleg tega je poudarilo, da je Komisija upoštevala zaveze Francoske republike, da ji predloži podrobno metodologijo, kako namerava ta država članica naknadno in za vsakega upravičenca določiti znesek škode, ki je povezan s krizo, povzročeno s pandemijo, kar pomeni dodatno jamstvo, da se prepreči vsako tveganje čezmernega nadomestila.

Splošno sodišče je nazadnje kot neutemeljen zavrnilo tožbeni razlog, ki se je nanašal na domnevno kršitev obveznosti obrazložitve, in ugotovilo, da utemeljenosti tožbenega razloga, ki se nanaša na kršitev postopkovnih pravic, ki izhajajo iz člena108(2) PDEU, ni treba preučiti.


1      Licenca, izdana na podlagi člena 3 Uredbe (ES) št. 1008/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o skupnih pravilih za opravljanje zračnih prevozov v Skupnosti (UL 2008, L 293, str. 3).


2      Sklep Komisije C(2020) 2097 final z dne 31. marca 2020 v zvezi z državno pomočjo SA.56765 (2020/N) – Francija – COVID-19 – Moratorij na plačilo letalskih davkov v korist podjetij javnega zračnega prevoza


3      V smislu člena 107(1) PDEU.


4      Splošno sodišče je v sodbi z dne 17. februarja 2021, Ryanair/Komisija (T‑238/20), preučilo zakonitost državne pomoči, ki jo je v odgovor na posledice pandemije COVID-19 na švedski trg letalskih prevozov sprejela Kraljevina Švedska, glede na člen 107(3)(b) PDEU.