Language of document : ECLI:EU:C:2024:504

Laikina versija

TEISINGUMO TEISMO (dešimtoji kolegija) SPRENDIMAS

2024 m. birželio 13 d.(*)

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Muitų sąjunga – Bendrasis muitų tarifas – Prekių klasifikavimas – Kombinuotoji nomenklatūra – Tarifinė pozicija 9406 00 – Surenkamieji statiniai – Sąvokos „statinys“ apimtis – Veršelių nameliai – Prašymas klasifikuoti 9406 00 80 subpozicijoje – Klasifikavimas 3926 90 97 subpozicijoje“

Byloje C‑104/23

dėl Bundesfinanzhof (Federalinis finansų teismas, Vokietija) 2022 m. rugpjūčio 23 d. nutartimi, kurią Teisingumo Teismas gavo 2023 m. vasario 22 d., pagal SESV 267 straipsnį pateikto prašymo priimti prejudicinį sprendimą byloje

A GmbH & Co. KG

prieš

Hauptzollamt B

TEISINGUMO TEISMAS (dešimtoji kolegija),

kurį sudaro kolegijos pirmininkas Z. Csehi, teisėjai M. Ilešič (pranešėjas) ir I. Jarukaitis,

generalinis advokatas A. M. Collins,

kancleris A. Calot Escobar,

atsižvelgęs į rašytinę proceso dalį,

išnagrinėjęs pastabas, pateiktas:

–        Europos Komisijos, atstovaujamos B. Eggers ir M. Salyková,

susipažinęs su 2024 m. sausio 18 d. posėdyje pateikta generalinio advokato išvada,

priima šį

Sprendimą

1        Prašymas priimti prejudicinį sprendimą pateiktas dėl 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo (OL L 256, 1987, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 2 sk., 2 t., p. 382), iš dalies pakeisto 2014 m. spalio 16 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 1101/2014 (OL L 312, 2014, p. 1), I priede (toliau – I priedas) pateiktos Kombinuotosios nomenklatūros (toliau – KN) 9406 00 tarifinės pozicijos išaiškinimo.

2        Šis prašymas pateiktas nagrinėjant pagal Vokietijos teisę įsteigtos bendrovės A GmbH & Co. KG ir Hauptzollamt B (pagrindinė muitinė B, Vokietija) (toliau – muitinė B) ginčą dėl įrenginių, skirtų gyvūnams apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų, vadinamų „veršelių nameliais“, tarifinio klasifikavimo pagal KN.

 Teisinis pagrindas

 Suderinta sistema (SS)

3        Pasaulio muitinių organizacijos (PMO) parengta Suderinta prekių aprašymo ir kodavimo sistema (toliau – SS) buvo įtvirtinta 1983 m. birželio 14 d. Briuselyje sudarytoje Tarptautinėje konvencijoje dėl suderintos prekių aprašymo ir kodavimo sistemos, kuri kartu su 1986 m. birželio 24 d. jos pakeitimo protokolu Europos ekonominės bendrijos vardu buvo patvirtinta 1987 m. balandžio 7 d. Tarybos sprendimu 87/369/EEB (OL L 198, 1987, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 2 sk., 2 t., p. 288).

4        Pagal šios konvencijos 3 straipsnio 1 dalies a punkto 2 papunktį kiekviena susitariančioji šalis įsipareigoja taikyti bendrąsias SS aiškinimo taisykles ir visas SS skyrių, skirsnių bei subpozicijų pastabas, taip pat nekeisti šių skyrių, skirsnių ir subpozicijų apimties.

5        Prekės klasifikuojamos SS nomenklatūroje pagal šias bendrąsias taisykles; jų 3 taisyklėje numatyta:

„Jeigu pritaikius 2 taisyklės b punktą arba dėl kokių nors kitų priežasčių prekę galima prima facie priskirti dviem arba daugiau pozicijų, ji turi būti klasifikuojama taip:

a)      pirmenybė teikiama tai pozicijai, kurioje prekė aprašyta tiksliausiai, lyginant su kitomis pozicijomis, kuriose ji aprašyta bendriau. Tačiau, jeigu kiekvienoje iš dviejų arba daugiau pozicijų yra nurodyta tiktai dalis medžiagų, sudarančių mišrias arba sudėtines prekes, taip pat jeigu nurodyta tiktai dalis dirbinių, supakuotų į mažmeninei prekybai skirtą rinkinį, tokios pozicijos atitikimo tokioms prekėms požiūriu turi būti vertinamos kaip lygiavertės, net jeigu vienoje iš jų prekės aprašytos išsamiau arba tiksliau;

b)      mišiniai, kombinuotos prekės, sudarytos iš įvairių medžiagų arba surinktos iš įvairių dalių, taip pat prekės, supakuotos į mažmeninei prekybai skirtus rinkinius, kurios negali būti klasifikuojamos taikant 3 taisyklės a punktą, turi būti klasifikuojamos taip, tarsi jos būtų sudarytos tik iš medžiagų arba sudėtinių dalių, kurios nulemia esminius prekių požymius, jeigu tokį kriterijų galima taikyti;

c)      prekės, kurios negali būti klasifikuojamos taikant 3 taisyklės a arba b punktus, turi būti priskiriamos pozicijai, kuri lygiaverčių pozicijų numeracijos požiūriu yra paskutinė.“

6        SS 39 skirsnio pavadinimas yra „Plastikai ir jų gaminiai“.

7        SS 94 skirsnis pavadintas „Baldai; patalynės reikmenys, čiužiniai, čiužinių karkasai, dekoratyvinės pagalvėlės ir panašūs kimštiniai baldų reikmenys; apšvietimo įranga, nenurodyta kitoje vietoje; šviečiantieji ženklai, šviečiančiosios iškabos ir panašūs dirbiniai; surenkamieji statiniai“.

 SS paaiškinimai

8        SS paaiškinimus PMO parengė pagal Tarptautinės konvencijos dėl suderintos prekių aprašymo ir kodavimo sistemos nuostatas.

9        Pagrindinės bylos faktinėms aplinkybėms taikytinos redakcijos SS 39 skirsnyje buvo pateiktas paaiškinimas dėl „plastikų“, jame, be kita ko, buvo nustatyta:

„1.      Visoje nomenklatūroje žodis „plastikai“ įvardija medžiagas, priskiriamas 39.01–39.14 pozicijoms, kurios polimerizacijos metu arba kurioje nors tolesnėje stadijoje gali būti formuojamos arba buvo išformuotos veikiant išoriniam faktoriui (paprastai šilumai ir slėgiui, prireikus kartu su tirpikliais arba plastifikatoriais), naudojant presavimo, liejimo, ekstruzijos, kalandravimo arba kitus procesus, į formas, išliekančias nustojus veikti išoriniam faktoriui.

Visoje nomenklatūroje bet kuri nuoroda į „plastikus“ taip pat taikoma ir vulkanizuotam pluoštui. Tačiau šis žodis netaikomas medžiagoms, kurios laikomos tekstilės medžiagomis ir priskiriamos XI skyriui.

2.      Šiam skirsniui nepriskiriami:

<...>

x)      dirbiniai, priskiriami 94 skirsniui (pavyzdžiui, baldai, šviestuvai ir apšvietimo įranga, šviečiantieji ženklai, surenkamieji statiniai);

<...>“

10      Pagrindinės bylos faktinėms aplinkybėms taikytinos redakcijos SS 94 skirsnio paaiškinime buvo nurodyta:

„<...>

4.      94.06 pozicijoje žodžių junginys „surenkamieji statiniai“ įvardija statinius, baigtus gaminti įmonėje arba turinčius kartu pateikiamų elementų pavidalą ir surenkamus statybos vietoje, pavyzdžiui, gyvenamąsias arba darbo patalpas, įstaigas, mokyklas, parduotuves, sandėliukus, garažus arba panašius statinius.“

11      SS 94.06 pozicijos paaiškinimas suformuluotas taip:

„94.06 – Surenkamieji statiniai.

Prie šios pozicijos priskiriami surenkamieji statiniai iš visų medžiagų, taip pat vadinami pramoniniais statiniais.

Šie statiniai, skirti įvairiausiems tikslams, pvz., gyvenamosios patalpos, statybvietės nameliai, biurai, mokyklos, parduotuvės, angarai, garažai ir šiltnamiai, paprastai yra tokios formos:

–        baigti statiniai, visiškai surinkti, paruošti naudoti;

–        baigti statiniai, nesurinkti;

–        nebaigti statiniai, surinkti arba nesurinkti, bet turintys pagrindines surenkamų statinių charakteristikas.

Nesumontuotų statinių atveju būtini elementai gali būti iš dalies surinkti (pvz., sienos, santvaros) arba padalyti į nustatytų matmenų dalis (be kita ko, sijos) arba kai kurie nenustatyto ilgio elementai, skirti koreguoti montavimo metu (pagalbinės sijelės, izoliacinės medžiagos ir t. t.).

Šiai pozicijai priskiriami statiniai gali būti įrengti arba neįrengti. Tačiau leidžiama tik kartu su šiais statiniais paprastai tiekiama stacionari įranga, kuri gali apimti, pavyzdžiui, elektros įrangą (kabelius, kištukinius lizdus, jungiklius, išjungiklius, skambučius), šildymo arba oro kondicionavimo prietaisus (katilus, radiatorius, oro kondicionierius ir t. t.), sanitarinę įrangą (vonias, dušus, vandens šildytuvus ir t. t.) arba virtuvės įrangą (kriaukles, gartraukius, virykles ir t. t.), taip pat įmontuojamus ar skirtus įmontuoti baldus (indaujas, spinteles ir t. t.).

Medžiagos, skirtos surenkamiems statiniams surinkti ar užbaigti (pvz., vinys, klijai, gipsas, skiedinys, laidai ir elektros kabeliai, vamzdžiai ir vamzdeliai, dažai, popieriniai apmušalai, moketas), turi būti klasifikuojamos kartu su šiais statiniais, jeigu su jais pateikiamas tinkamas jų kiekis.

Atskirai pateikiamos statinių dalys ir įrangos detalės, neatsižvelgiant į tai, ar jos gali būti laikomos skirtomis šiems statiniams įrengti, nepriskiriamos prie šios pozicijos ir jiems visais atvejais taikoma jų pačių tvarka.“

 Kombinuotoji nomenklatūra

12      Kaip matyti iš Reglamento Nr. 2658/87 1 straipsnio 1 dalies, Europos Komisijos nustatytoje KN reglamentuojamas į Europos Sąjungą importuojamų prekių tarifinis klasifikavimas. Šio reglamento 3 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad šioje nomenklatūroje naudojamos šešių skaitmenų SS pozicijos bei subpozicijos ir tik septintas ir aštuntas skaitmenys atskleidžia jos pačios subpozicijas.

13      Pagal Reglamento Nr. 2658/87 12 straipsnio 1 dalį kiekvienais metais Komisija priima reglamentą, kuriame pateikiama išsami KN versija su muito normomis, kaip numatyta 1 straipsnyje, parengta pagal Europos Sąjungos Tarybos ar Komisijos patvirtintas priemones. Minėtas reglamentas ne vėliau kaip spalio 31 d. paskelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir taikomas nuo kitų metų sausio 1 d.

14      Iš Teisingumo Teismo turimos bylos medžiagos matyti, kad pagrindinėje byloje taikytina KN redakcija yra pateikta Įgyvendinimo reglamente Nr. 1101/2015, kuriuo KN iš dalies pakeista nuo 2015 m. sausio 1 d.

15      Bendrosiose KN aiškinimo taisyklėse, pateikiamose I priedo pirmos dalies „Preliminariosios nuostatos“ I skyriaus A poskyryje, nustatyta:

„Klasifikuojant prekes pagal [KN], turi būti vadovaujamasi šiais principais:

1.      Skyrių, skirsnių ir poskirsnių pavadinimai pateikiami tik nurodymui palengvinti; juridiniais tikslais prekių klasifikavimas turi būti nustatomas pagal pozicijų pavadinimus bei skyrių ir skirsnių pastabas ir, jeigu šiuose pozicijų pavadinimuose ir pastabose nenurodyta kitaip, vadovaujantis toliau išdėstytomis nuostatomis.

2.      a)      Bet kuri pozicijos pavadinime esanti nuoroda į kokią nors prekę turi būti taip pat laikoma nuoroda į tokią prekę, nesukomplektuotą arba nebaigtą gaminti, jeigu ji turi pagrindines sukomplektuotos arba baigtos gaminti prekės savybes. Tokia nuoroda taip pat įvardija ir sukomplektuotą arba baigtą gaminti prekę (taip pat prekę, laikomą sukomplektuota arba baigta gaminti vadovaujantis šia taisykle), kuri pateikiama nesurinkta arba išardyta.

<...>

3.      Jeigu pritaikius 2 taisyklės b punktą arba dėl kokių nors kitų priežasčių prekę galima prima facie priskirti dviem arba daugiau pozicijų, ji turi būti klasifikuojama taip:

a)      pirmenybė teikiama tai pozicijai, kurioje prekė aprašyta tiksliausiai, lyginant su kitomis pozicijomis, kuriose ji aprašyta bendriau. <...>

b)      mišiniai, kombinuotos prekės, sudarytos iš įvairių medžiagų arba surinktos iš įvairių dalių, taip pat prekės, supakuotos į mažmeninei prekybai skirtus rinkinius, kurios negali būti klasifikuojamos taikant 3 taisyklės a punktą, turi būti klasifikuojamos taip, tarsi jos būtų sudarytos tik iš medžiagų arba sudėtinių dalių, kurios nulemia esminius prekių požymius, jeigu tokį kriterijų galima taikyti;

<...>

4.      Prekės, kurių neįmanoma suklasifikuoti taikant pirmiau išdėstytas taisykles, turi būti priskiriamos pozicijai, atitinkančiai prekes, kurioms šios prekės yra artimiausios (giminingiausios).

<...>

6.      Juridiniais tikslais priskiriant prekes bet kurios pozicijos subpozicijoms vadovaujamasi subpozicijų pavadinimais ir visomis taikytinomis subpozicijų pastabomis, taip pat mutatis mutandis pirmiau išdėstytomis taisyklėmis, laikantis nuostatos, kad gali būti sugretinamos tik to paties lygio subpozicijos. Taikant šią taisyklę taip pat reikia remtis atitinkamo skyriaus ar skirsnio pastabomis, jeigu pagal kontekstą nereikalaujama kitaip.“

16      Pirmo priedo antroje dalyje „Muitų sąrašas“ yra VII skyrius „Plastikai ir jų gaminiai; kaučiukas ir jo gaminiai“, o jame – 39 skirsnis „Plastikai ir jų gaminiai“.

17      Šis skirsnis, be kita ko, apima KN 3926 poziciją, ji išdėstyta taip:

KN kodas

Aprašymas

Konvencinė muito norma (%)

Papildomas matavimo vienetas

3926

Kiti gaminiai iš plastikų ir gaminiai iš kitų medžiagų, priskiriamų 3901–3914 pozicijoms:



3926 10 00

– Biuro arba mokykliniai reikmenys

6,5

3926 20 00

– Drabužiai ir drabužių priedai (įskaitant pirštines, kumštines pirštines ir puspirštines)

6,5

3926 30 00

Baldų, kėbulų ir panašių gaminių jungiamosios detalės (fitingai)

6,5

3926 40 00

Statulėlės ir kiti dekoratyviniai dirbiniai

6,5

3926 90

– Kiti:



3926 90 50

– – Perforuotos talpyklos ir panašūs gaminiai, skirti vandeniui filtruoti prieš jam patenkant į nuotekų sistemą

6,5


– – Kiti:



3926 90 92

– – – Pagaminti iš lakštų

6,5

3926 90 97

– – – Kiti

6,5 [<...>]


18      Pirmo priedo antroje dalyje taip pat yra XX skyrius „Įvairūs pramonės dirbiniai“, o jame – 94 skirsnis „Baldai; patalynės reikmenys, čiužiniai, čiužinių karkasai, dekoratyvinės pagalvėlės ir panašūs kimštiniai baldų reikmenys; šviestuvai ir apšvietimo įranga, nenurodyti kitoje vietoje; šviečiantieji ženklai, šviečiančiosios iškabos ir panašūs dirbiniai; surenkamieji statiniai“.

19      Šis skirsnis, be kita ko, apima KN 9406 00 poziciją, ji išdėstyta taip:

KN kodas

Aprašymas

Konvencinė muito norma (%)

Papildomas matavimo vienetas

9406 00

Surenkamieji statiniai



9406 00 11

Mobilūs namai

2,7


 – Kiti:



9406 00 20

 – – Mediniai

2,7


 – – Iš geležies arba iš plieno:



9406 00 31

 – – – Šiltnamiai

2,7

9406 00 38

 – – – Kiti

2,7

9406 00 80

 – – Iš kitų medžiagų

2,7


 KN paaiškinimai

20      KN 39 skirsnio 1 ir 2 pastabose nurodyta:

„1.      „Visoje nomenklatūroje žodis „plastikai“ įvardija medžiagas, priskiriamas 3901–3914 pozicijoms, kurios polimerizacijos metu arba kurioje nors tolesnėje stadijoje gali būti formuojamos arba buvo išformuotos veikiant išoriniam faktoriui (paprastai šilumai ir slėgiui, prireikus kartu su tirpikliais arba plastifikatoriais), naudojant presavimo, liejimo, ekstruzijos, kalandravimo arba kitus procesus, į formas, išliekančias nustojus veikti išoriniam faktoriui.

Visoje nomenklatūroje bet kuri nuoroda į „plastikus“ taip pat taikoma ir vulkanizuotam pluoštui. Tačiau šis žodis netaikomas medžiagoms, kurios laikomos tekstilės medžiagomis ir priskiriamos XI skyriui.

2.      Šiam skirsniui nepriskiriami:

<...>

x)      dirbiniai, priskiriami 94 skirsniui (pavyzdžiui, baldai, šviestuvai ir apšvietimo įranga, šviečiantieji ženklai, surenkamieji statiniai);

<...>“

21      KN 94 skirsnio 4 pastaboje nurodyta:

„9406 pozicijoje žodžių junginys „surenkamieji statiniai“ įvardija statinius, baigtus gaminti įmonėje arba turinčius kartu pateikiamų elementų pavidalą ir surenkamus statybos vietoje, pavyzdžiui, gyvenamąsias arba darbo patalpas, įstaigas, mokyklas, parduotuves, sandėliukus, garažus arba panašius statinius.“

 Pagrindinė byla ir prejudiciniai klausimai

22      2015 m. rugpjūčio 5 d. A paprašė muitinės B išduoti privalomąją tarifinę informaciją (toliau – PTI), susijusią su į Vokietiją importuotais veršelių nameliais.

23      Iš nutarties dėl prašymo priimti prejudicinį sprendimą matyti, kad pagrindinėje byloje nagrinėjami veršelių nameliai paprastai įrengiami už tvarto ribų ir naudojami gyvuliams apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų. Juos sudaro korpusas (sienos ir stogas) ir – priklausomai nuo modelio – grindų elementas. Juose yra kraiko ir ventiliacijos angos, o priekyje – įėjimo anga, paprastai be durų; durys gali būti įrengtos kaip papildomas priedas kai kuriems modeliams.

24      Šie veršelių nameliai gaminami iš polietileno (kurio sudėtyje yra 8 % titano dioksido); visų namelių pagrindas yra metalinis karkasas, be to, prie durų rėmo privirinamas kitas metalinis rėmas, kai tokios durys yra numatytos. Šių metalinių elementų dalis yra nuo 12 % iki 21 % visos prekės. Mažiausio modelio ilgis – 147 cm, plotis – 109 cm, o aukštis – 117 cm. Grupinio namelio matmenys yra 220 cm x 273 cm x 183 cm.

25      A prašė šiuo namelius klasifikuoti KN 9406 00 80 tarifinėje subpozicijoje kaip „surenkamuosius statinius iš kitų medžiagų“, kuriems taikomas 2,7 % importo muito tarifas.

26      2015 m. rugsėjo 29 d. sprendimu, kuriame pateikiama PTI, muitinė B šiuos namelius klasifikavo KN 3926 90 97 subpozicijoje kaip „kitus gaminius iš plastikų ir gaminius iš kitų medžiagų, priskiriamus 3901–3914 pozicijoms, išskyrus klasifikuojamus 3926 10 00–3926 90 92 subpozicijose“, kuriems taikomas 6,5 % muitas. A apskundė šį sprendimą.

27      Atmetus A skundą, ši kreipėsi į Finanzgericht (Finansų teismas, Vokietija), jis ieškinį atmetė. Šis teismas nurodė, kad polietileno plastiko medžiaga lemia esminę veršelių namelių charakteristiką. Be to, kadangi visų veršelių namelių priekinėje pusėje yra įėjimo anga, kuri nėra uždaryta durimis ar panašiu įtaisu, jie nesudaro „uždaros erdvės“, kuri yra būtina prekės klasifikavimo kaip „statinio“ sąlyga. Taigi šie nameliai nėra prekės, nurodytos 94 skirsnyje ir juo labiau – KN 9406 00 pozicijoje. Minėtas teismas nusprendė, kad muitinė B pagrįstai juos klasifikavo KN 3926 90 97 subpozicijoje.

28      A dėl šio sprendimo pateikė kasacinį skundą Bundesfinanzhof (Federalinis finansų teismas, Vokietija), prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui.

29      Tame teisme šalys iš esmės nesutaria dėl klausimo, ar „surenkamieji statiniai“, kaip jie suprantami pagal KN, būtinai turi sudaryti uždarą erdvę ir asmenys turi galėti juose būti stačiomis.

30      Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas pažymi, kad pagal bendrąsias KN aiškinimo taisykles veršelių nameliai turėtų būti klasifikuojami 3926 pozicijoje, nebent jie nebūtų priskiriami prie jos pagal KN 39 skirsnio 2 pastabos x punktą, remiantis tuo, kad jie yra surenkamieji statiniai, priskiriami prie 94 skirsnio. Priešingai, nei nurodė Finanzgericht (Finansų teismas), prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas yra linkęs manyti, kad pagal KN 9406 poziciją, atsižvelgiant į jos formuluotę, nereikalaujama, kad surenkamasis statinys sudarytų visiškai uždarą erdvę. Vis dėlto šis teismas taip pat mano, jog tam, kad surenkamasis statinys būtų priskiriamas prie KN 9406 pozicijos, jis turi būti toks, kad vidutinio ūgio asmenys galėtų patekti į jį būdami išsitiesę ir juo naudotis stačiomis, o pagrindinėje byloje nagrinėjamų prekių atveju taip nėra, nes tam jų aukštis per mažas.

31      Šiomis aplinkybėmis Bundesfinanzhof (Federalinis finansų teismas) nusprendė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir pateikti Teisingumo Teismui šiuos prejudicinius klausimus:

„1.      Ar pagal [KN] 9406 poziciją būtinai reikalaujama, kad surenkamasis statinys būtų iš visų pusių visiškai uždara patalpa?

2.      Jeigu į pirmąjį prejudicinį klausimą būtų atsakyta neigiamai, ar pagal [KN] 9406 poziciją reikalaujama, kad surenkamasis statinys būtų pakankamai didelis, kad į jį galėtų įeiti vidutinio ūgio asmuo, ir ar tam reikalinga bent viena vieta, kurioje tas asmuo galėtų stovėti, ar užtenka, kad jis galėtų įeiti į statinį pasilenkęs?“

 Dėl prejudicinių klausimų

32      Savo dviem prejudiciniais klausimais, kuriuos reikia nagrinėti kartu, prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas iš esmės siekia išsiaiškinti, ar KN 9406 00 pozicija turi būti aiškinama taip, kad joje esanti sąvoka „surenkamasis statinys“ apima prekę iš plastiko, skirtą gyvūnams apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų, vadinamą „veršelių nameliu“, kuri turi stogą ir sienas, tačiau nebūtinai sudaro iš visų pusių uždarą erdvę, o dėl jos matmenų vidutinio ūgio asmuo negali į ją patekti būdamas išsitiesęs ir ten vykdyti veiklą stačiomis.

33      Pirmiausia reikia priminti, kad Teisingumo Teismas, gavęs prašymą priimti prejudicinį sprendimą dėl tarifinio klasifikavimo, veikiau turi suteikti prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui informacijos apie kriterijus, kurių taikymas jam leistų tinkamai klasifikuoti atitinkamus produktus pagal KN, o ne pats juos klasifikuoti. Šį klasifikavimą lemia vien faktinių aplinkybių vertinimas, kurio Teisingumo Teismas neprivalo atlikti, kai nagrinėja prašymą priimti prejudicinį sprendimą (2022 m. spalio 20 d. Sprendimo Mikrotīkls, C‑542/21, EU:C:2022:814, 21 punktas ir jame nurodyta jurisprudencija).

34      Taip pat reikia priminti, kad pagal 1 bendrąją KN aiškinimo taisyklę prekių tarifinis klasifikavimas nustatomas pagal šios nomenklatūros pozicijų pavadinimus ir skyrių ar skirsnių pastabas.

35      Remiantis Teisingumo Teismo suformuota jurisprudencija, siekiant užtikrinti teisinį saugumą ir lengvesnę kontrolę, šių prekių tarifinį klasifikavimą lemiantis kriterijus paprastai turi būti nustatytas atsižvelgiant į šių prekių charakteristikas ir objektyvias savybes, apibrėžtas KN pozicijos aprašyme ir atitinkamų skyrių ar skirsnių pastabose. Atitinkamų gaminių paskirtis gali būti objektyvus klasifikavimo kriterijus, jeigu ji būdinga šiam gaminiui; tai vertintina atsižvelgiant į to gaminio charakteristikas ir objektyvias savybes (šiuo klausimu žr. 2022 m. spalio 20 d. Sprendimo Mikrotīkls, C‑542/21, EU:C:2022:814, 22 punktą ir jame nurodytą jurisprudenciją).

36      Be to, Teisingumo Teismas ne kartą nusprendė, kad nors tiek SS, tiek KN paaiškinimai neturi privalomosios galios, jie yra svarbi bendrojo muitų tarifo vienodo taikymo užtikrinimo priemonė, todėl suteikia jam aiškinti naudingos informacijos (2022 m. spalio 20 d. Sprendimo Mikrotīkls, C‑542/21, EU:C:2022:814, 23 punktas ir jame nurodyta jurisprudencija).

37      Nagrinėjamu atveju, kadangi pagrindinėje byloje siekiama nustatyti, ar atitinkamos prekės turi būti klasifikuojamos KN 3926 pozicijoje, ar 9406 00 subpozicijoje, taip pat reikia priminti, kad pagal KN 6 bendrąją aiškinimo taisyklę toks klasifikavimas nustatomas pagal šių subpozicijų pavadinimus ir pastabas, taip pat taikant atitinkamų skyrių ir skirsnių pastabas, jei nenurodyta kitaip.

38      Vadovaujantis KN 39 skirsnio 2 pastabos x punktu, šiam skirsniui nepriskiriami KN 94 skirsnio gaminiai. Vadinasi, jeigu prekė priskiriama šiam 94 skirsniui, ji tuo pat metu nepriskiriama KN 39 skirsniui.

39      KN 94 skirsnio 9406 00 pozicijos, su kuria susiję pateikti klausimai, pavadinimas – „Surenkamieji statiniai“.

40      Nei KN, nei SS neapibrėžta sąvoka „statinys“.

41      Remiantis suformuota jurisprudencija, terminų, kurių apibrėžtis nepateikiama Sąjungos teisėje, reikšmė ir apimtis turi būti nustatoma pagal jų įprastą reikšmę bendrinėje kalboje, atsižvelgiant į jų vartojimo kontekstą ir teisės aktų, kuriuose jie vartojami, tikslus (2013 m. sausio 31 d. Sprendimo McDonagh, C‑12/11, EU:C:2013:43, 28 punktas).

42      Dėl termino „statinys“ įprastos reikšmės bendrinėje kalboje reikia konstatuoti, kad jis reiškia, be kita ko, tam tikro dydžio pastatytą konstrukciją, iš principo su sienomis ir stogu, kuria asmenys paprastai naudojasi tam, kad joje gyventų, vykdytų veiklą, arba daiktams laikyti.

43      Dėl konteksto, kuriame sąvoka „statinys“ yra vartojama KN 9406 00 pozicijoje, reikia priminti, kad KN 94 skirsnio 4 pastaboje iš esmės nurodyta: „9406 pozicijoje žodžių junginys „surenkamieji statiniai“ įvardija statinius, baigtus gaminti įmonėje arba turinčius kartu pateikiamų elementų pavidalą ir surenkamus statybos vietoje, pavyzdžiui, gyvenamąsias arba darbo patalpas, įstaigas, mokyklas, parduotuves, sandėliukus, garažus arba panašius statinius“. Taigi, nors šis sąrašas yra pavyzdinis, visi šioje pastaboje išvardyti statiniai yra susiję su sąlygų žmogaus veiklai vykdyti sudarymu; į juos asmenys gali įeiti ir juose judėti stačiomis, visų pirma kad vykdytų ten veiklą.

44      Todėl, atsižvelgiant į termino „statinys“ įprastą reikšmę bendrinėje kalboje ir kontekstą, kuriame jis vartojamas, taip pat į šio sprendimo 35 punkte nurodytus tikslus, KN 9406 00 pozicijoje esančiame žodžių junginyje „surenkamieji statiniai“ vartojama sąvoka „statinys“ turi būti suprantama kaip apimanti statinį, į kurį asmenys gali įeiti būdami išsitiesę ir juose judėti stačiomis, visų pirma kad vykdytų ten veiklą.

45      Šiuo klausimu taip pat reikia pažymėti, jog tam, kad būtų galimas toks naudojimas, nebūtina, kad nagrinėjamas statinys sudarytų visiškai uždarą erdvę. Iš KN 94 skirsnio 4 pastabos, kurios formuluotė pateikta šio sprendimo 43 punkte, matyti, kad „surenkamaisiais statiniais“, kaip jie suprantami pagal 9406 poziciją, laikomi, be kita ko, sandėliukai. Nors sandėliukai turi stogus ir sienas, jie nebūtinai turi keturias sienas ir nebūtinai sudaro uždarą erdvę.

46      Be to, reikia priminti, kad pagal suformuotą Teisingumo Teismo jurisprudenciją, nors Muitinės kodekso komiteto išvados neturi privalomosios teisinės galios, jos yra svarbios užtikrinant, kad valstybių narių muitinės vienodai taikytų Muitinės kodeksą, todėl gali būti laikomos šiam kodeksui aiškinti tinkama priemone (šiuo klausimu žr. 1977 m. vasario 15 d. Sprendimo Dittmeyer, 69/76 ir 70/76, EU:C:1977:25, 4 punktą ir 2020 m. rugsėjo 10 d. Sprendimo BMW, C‑509/19, EU:C:2020:694, 21 punktą ir jame nurodytą jurisprudenciją). Kaip savo išvados 26 punkte iš esmės pažymėjo generalinis advokatas, du šimtai dvidešimt septintajame posėdyje Muitinės kodekso komitetas nusprendė, kad „surenkamajame statinyje“, kaip jis suprantamas pagal KN 9406 00 poziciją, nebūtinai turi būti keturios sienos, bet turi būti stogas ir sienų.

47      Atsižvelgiant į visus išdėstytus motyvus, į pateiktus klausimus reikia atsakyti, kad KN 9406 00 pozicija turi būti aiškinama taip, kad joje esanti sąvoka „surenkamasis statinys“ neapima prekės iš plastiko, skirtos gyvūnams apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų, vadinamos „veršelių nameliu“, kuri turi stogą ir sienas, tačiau nebūtinai sudaro iš visų pusių uždarą erdvę, o dėl jos matmenų vidutinio ūgio asmuo negali į ją patekti būdamas išsitiesęs ir ten vykdyti veiklą stačiomis.

 Dėl bylinėjimosi išlaidų

48      Kadangi šis procesas pagrindinės bylos šalims yra vienas iš etapų prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusio teismo nagrinėjamoje byloje, bylinėjimosi išlaidų klausimą turi spręsti šis teismas. Išlaidos, susijusios su pastabų pateikimu Teisingumo Teismui, išskyrus tas, kurias patyrė minėtos šalys, nėra atlygintinos.

Remdamasis šiais motyvais, Teisingumo Teismas (dešimtoji kolegija) nusprendžia:

1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo, iš dalies pakeisto 2014 m. spalio 16 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 1101/2014, I priede esančios Kombinuotosios nomenklatūros 9406 00 pozicija

turi būti aiškinama taip:

joje esanti sąvoka „surenkamasis statinys“ neapima prekės iš plastiko, skirtos gyvūnams apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų, vadinamos „veršelių nameliu“, kuri turi stogą ir sienas, tačiau nebūtinai sudaro iš visų pusių uždarą erdvę, o dėl jos matmenų vidutinio ūgio asmuo negali į ją patekti būdamas išsitiesęs ir ten vykdyti veiklą stačiomis.

Parašai.


*      Proceso kalba: vokiečių.