Language of document :

Жалба, подадена на 19 февруари 2008 г. - Република Гърция/Комисия на Европейските общности

(Дело T-86/08)

Език на производството: гръцки

Страни

Жалбоподател: Република Гърция (представители: B. Kondolaimos и S. Haritaki, подпомагани от Μ. Tassopoulou)

Ответник: Комисия на Европейските общности

Искания на жалбоподателя

да се отмени, или ако това не бъде направено, да се измени Решение 2008/68/ЕО на Комисията от 20 декември 2007 г., нотифицирано под номер С (2007) 6514) окончателен (ОВ L 18, стр. 12) в частта, с която налага финансови корекции по отношение на Република Гърция на основанията, конкретно посочени в жалбата;

да се осъди Комисията да заплати съдебните разноски.

Правни основания и основни доводи

Жалбоподателят иска отмяна на решението на Комисията за изключване от общностно финансиране на някои разходи, направени от държавите-членки във връзка с Европейския фонд за ориентиране и гарантиране на земеделието (ФЕОГА), секция "Гарантиране", доколкото решението налага финансови корекции по отношение на жалбоподателя в следните раздели: а) плодове и зеленчуци, б) мерки, съпътстващи развитието на селските райони и в) просрочени плащания.

Жалбоподателят изтъква, че обжалваното решение е незаконосъобразно поради нарушение на правната норма, а именно поради неправилното тълкуване и прилагане на нормите на Общността или поради неправилно възприемане и преценка на фактите, или пък поради непълни и неточни мотиви, което може да постави под въпрос нормативната основа на решението. С налагането на разглежданите корекции с въпросното решение освен това се нарушава и принципът на пропорционалност, и се потвърждава, че Комисията е превишила пределите на своята дискреционна власт.

По-конкретно жалбоподателят изтъква посочените по-долу шест основания за отмяна.

Относно корекциите в сферата на преработката на цитрусови плодове на първо място, като се позовава на обстоятелствата в конкретния случай и като има предвид, че съответната корекция от 2 % следва от възобновяването на процедурата от етапа на двустранните консултации след отмяната на сходно решение на Комисията от Съда на Европейските общности (наричан по-нататък "Съдът") по дело C-5/031, жалбоподателят изтъква, че Комисията не е изпълнила задължението си да спазва решенията на Съда, предвидено в член 233 ЕО, както и силата на пресъдено нещо, като по този начин нарушава както нормите на Общността, така и насоките в областта на уравняването на сметки. Жалбоподателят посочва и липсата на компетентност ratione temporis на Комисията, незаконността на корекциите поради липса на последващ контрол и на последно място, нарушението на правилото за 24-месечния срок, тъй като писмото от 1999 г. неправилно е квалифицирано като окончателно.

На второ място, жалбоподателят изтъква наличието на фактическа грешка, непълна мотивация, нарушаване на правилото за пропорционалност и превишаване на пределите на дискреционната власт, доколкото твърдяното нарушение (плащане с чекове вместо с паричен превод) е свързано с пропуск, а не с липсата на допълнителен контрол, като не е установена никаква нередовност при плащането от гледна точка на сроковете за изпълнение.

На трето място, относно корекциите на мерките, съпътстващи развитието на селските райони, жалбоподателят изтъква наличието на съществени формални нарушения в процедурата; евентуално посочва липсата на компетентност ratione temporis на Комисията, която приложила с обратна сила финансовата корекция спрямо период, който предхожда 24-те месеца преди изпращането на писмото с постигнатото съгласие. На четвърто място жалбоподателят твърди, че обжалваното решение е опорочено поради непълна мотивация, тъй като се ограничава да посочи пропуск в писмото с постигнатото съгласие, както и че не е ясна връзката на синтезираното с действителните основания за корекцията.

На пето място жалбоподателят посочва, че Комисията е допуснала фактическа грешка и е наложила корекция от 5 % относно мерките за съдействие и подпомагане на развитието на селските райони, в нарушение на нормите на Общността и на насоките в областта на уравняването на сметки, без да се обоснове, като нарушава принципа на пропорционалност и превишава пределите на дискреционната си власт.

На шесто място, във връзка с автоматичното прилагане на скалата на намаленията, предвидени в Регламент (ЕО) 296/962 в областта на предварителните плащания, жалбоподателят, без да подлага на съмнение истинността на заключенията по същество относно неспазването на сроковете за плащане със следващото от това пълно изключване на разходите за просрочените плащания, изтъква наличието на нарушение на нормите на Общността и на насоките в областта на уравняването на сметки.

____________

1 - Решение от 7 юли 2005 г. по дело C-5/03, Република Гърция/Комисия, (Recueil, стр. I-5925).

2 - Регламент (ЕО) № 296 от 16 февруари 1996 година относно предаваните от държавите-членки счетоводни данни и месечното осчетоводяване на разходите, финансирани от секция "Гарантиране" на Европейския фонд за ориентиране и гарантиране на земеделието (ФЕОГА) и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 2776/88 (ОВ L 39, стр. 5).