Language of document :

Tožba, vložena 15. maja 2023 – Evropska komisija/Republika Malta

(Zadeva C-304/23)

Jezik postopka: angleščina

Stranki

Tožeča stranka: Evropska komisija (zastopnika: E. Sanfrutos Cano in C. Schembri, agenta)

Tožena stranka: Republika Malta

Tožeča stranka Sodišču predlaga, naj:

Ugotovi, da Republika Malta s tem, da ni sprejela potrebnih ukrepov za to, da bi se za aglomeraciji Malta-jug in Malta-sever zagotovilo, da se komunalna odpadna voda, ki vstopa v kanalizacijske sisteme, pred izpustom obdela v sekundarnem postopku čiščenja ali primerljivem postopku, ni izpolnila obveznosti iz členov 4 in 10 Direktive 91/271/EGS1 o čiščenju komunalne odpadne vode (v nadaljevanju: Direktiva);

ugotovi, da Republika Malta s tem, da ni sprejela potrebnih ukrepov za to, da bi se za aglomeracijo Malta-sever zagotovilo, da je komunalna odpadna voda, ki vstopa v kanalizacijske sisteme, pred izpustom v občutljiva območja ali zbiralna področja občutljivih območij podvržena strožjemu postopku čiščenja, kot je tisti, opisan v členu 4, ni izpolnila obveznosti iz člena 5 Direktive;

ugotovi, da Republika Malta s tem, da za aglomeraciji Malta-jug in Malta-sever ni spremljala izpustov iz komunalnih čistilnih naprav, da bi se preverilo, ali izpolnjujejo zahteve iz Priloge I. B, v skladu s kontrolnimi postopki, določenimi v Prilogi I. D, ni izpolnila obveznosti iz člena 15 Direktive ter prilog I. B in I. D k tej direktivi, in

Republiki Malti naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Predpisani rok za prenos Direktive se je za aglomeracijo Malta-sever iztekel 31. oktobra 2006, za aglomeracijo Malta-jug pa 31. marca 2007.

Člen 4(1) Direktive od držav članic zahteva, da zagotovijo, da bo komunalna odpadna voda, ki vstopa v kanalizacijske sisteme, pred izpustom obdelana v sekundarnem postopku čiščenja ali primerljivem postopku. Komisija trdi, da aglomeraciji Malta-jug in Malta-sever ne izpolnjujeta zahtev iz te določbe, v glavnem zato, ker je zmogljivost komunalne čistilne naprave za obe aglomeraciji še vedno nezadostna za obremenitev, kot je razvidna iz poročil.

Komisija trdi tudi, da dejstvo, da Republika Malta krši člen 4 Direktive, nujno pomeni, da krši tudi člen 10 Direktive, saj za aglomeracije, ki ne dosežejo ustrezne zmogljivosti čiščenja odpadnih vod, določene v členu 4, še toliko bolj velja, da ne morejo doseči zadostne zmogljivosti v spremenljivih lokalnih podnebnih razmerah.

V zvezi z aglomeracijo Malta-sever Komisija dodatno zatrjuje kršitev člena 5 Direktive. Čistilna naprava za to aglomeracijo odvaja izpuste na območja, ki so jih malteški organi 22. aprila 2005 razglasili za območja, ki so občutljiva na dušik, zaradi česar bi morala Republika Malta upoštevati člen 5 in zagotoviti strožji postopek čiščenja do 22. aprila 2012 (to je v sedmih letih po opredelitvi občutljivega območja). Glede na to, da zmogljivost čistilne naprave, kot je bilo navedeno zgoraj, ni zadostna, kar pomeni, da je del ustvarjene obremenitve izpuščen brez kakršnega koli čiščenja, Komisija trdi, da je v zvezi s to aglomeracijo kršen tudi člen 5.

Nazadnje, Komisija meni, da niti aglomeracija Malta-jug niti aglomeracija Malta-sever ne izpolnjujeta zahtev iz člena 15 Direktive, ker kršitev členov 4 in 5 Direktive nujno pomeni, da izpusti niso spremljani v skladu s prilogama I. B in I. D Direktive, kar pomeni kršitev člena 15.

____________

1 Direktiva Sveta z dne 21. maja 1991 o čiščenju komunalne odpadne vode (91/271/EGS) (UL, posebna izdaja v slovenščini, poglavje 15, zvezek 2, str. 26).