Language of document :

Skarga wniesiona w dniu 13 marca 2024 r. – Komisja Europejska / Rzeczpospolita Polska

(Sprawa C-200/24)

Język postępowania: polski

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (Przedstawiciele: U. Małecka, M. Mataija, pełnomocnicy )

Strona pozwana: Rzeczpospolita Polska

Żądania strony skarżącej

stwierdzenie, że poprzez przyjęcie art. 94a ust. 1 Prawa Farmaceutycznego, Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 8 ust. 1 dyrektywy 2000/31 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informacyjnego, w szczególności handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego1 oraz art. 49 i 56 TFUE;

obciążenie Rzeczypospolitej Polskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Z dniem 1 stycznia 2012 r. Rzeczpospolita Polska wprowadziła nowelizację ustawy Prawo Farmaceutyczne poprzez dodanie nowego przepisu - art. 94a ust. 1. Przepis ten przewiduje zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności.

W skardze Komisja podnosi, że zakaz ten narusza art. 8 ust. 1 dyrektywy 2000/31, w zakresie, w jakim zakazuje wszelkich form handlowej komunikacji elektronicznej, w tym za pośrednictwem strony internetowej utworzonej przez farmaceutę pracującego w aptece lub punkcie aptecznym. Ponadto, Komisja podnosi, że zakaz ten ogranicza swobodę przedsiębiorczości i swobodę świadczenia usług, wykraczając poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celu ochrony zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej. Tak sformułowany zakaz utrudnia, między innymi, działalność aptek z innych państw członkowskich, które zamierzają świadczyć swoje usługi w Rzeczpospolitej Polskiej (ograniczenie swobody świadczenia usług) oraz ograniczają swobodę aptek w zakresie zakładania nowych jednostek gospodarczych lub kontynuowania działalności i oferowania swoich usług klientom w tym kraju (ograniczenie swobody przedsiębiorczości).

Komisja wystosowała do Rzeczypospolitej Polskiej wezwanie do usunięcia uchybienia w dniu 25 stycznia 2019 r., oraz uzasadnioną opinię w dniu 3 lipca 2020 r. Do dnia złożenia skargi Rzeczpospolita Polska nie zaprzestała zarzucanego jej przez Komisję naruszenia.

____________

1 Dz.U. 2000, L 178, s. 1; Polskie wydanie specjalne : rozdział 13, tom 25, s. 399