Language of document : ECLI:EU:F:2007:31

A KÖZSZOLGÁLATI TÖRVÉNYSZÉK ÍTÉLETE

(második tanács)

2007. március 1.

F‑30/05. sz. ügy

Asa Sundholm

kontra

az Európai Közösségek Bizottsága

„Tisztviselők – Értékelés – Szakmai előmeneteli jelentés – A 2003. évi értékelési időszak – A jelentés indokolására vonatkozó kötelezettség – Védelemhez való jog”

Tárgy: Az EK 236. és az EA 152. cikk alapján benyújtott kereset, amelyben A. Sundholm a 2003. január 1‑jétől december 31‑ig terjedő időszakra vonatkozó szakmai előmeneteli jelentésének megsemmisítését kéri.

Határozat: A Közszolgálati Törvényszék a keresetet elutasítja. A felek maguk viselik saját költségeiket.

Összefoglaló

1.      Tisztviselők – Értékelés – Az értékelésnek az indokolási kötelezettség terjedelmét befolyásoló kedvezőtlen változása

(Személyzeti szabályzat, 43. cikk)

2.      Tisztviselők – Értékelés – A védelemhez való jog tiszteletben tartása

(Személyzeti szabályzat, 26. cikk, első és második bekezdés, 43. cikk)

3.      Tisztviselők – Értékelés – Szakmai előmeneteli jelentés

(Személyzeti szabályzat, 43. cikk)

1.      Annak megállapításához, hogy valamely meghatározott értékelési időszakra vonatkozó értékelés kedvezőtlen változást jelent‑e – amelyet különösen körültekintően kell indokolni – a viszonyítási pontot az előző értékelési időszakra vonatkozó értékelés képezi, függetlenül annak későbbi megsemmisítésétől.

(lásd a 44. pontot)

2.      Sem a védelemhez való jog tiszteletben tartásának alapelve, sem a személyzeti szabályzat 26. cikke első és második bekezdésének rendelkezései – amelyek ezen alapelv különleges kifejeződését jelentik – nem teszik a jelentés elfogadásához vezető eljárást megelőző írásbeli figyelmeztetés elkészítésétől, valamint annak az érintettel való közlésétől függővé annak lehetőségét, hogy a tisztviselőre vonatkozó értékelési jelentésben valamely tényt a terhére rójanak.

A tisztviselő nem állíthatja megalapozottan azt sem, hogy a védelemhez való jogát megsértették azáltal, hogy nem tartották be az intézményének azon belső iránymutatásait, amelyek a referencia-időszak során a tisztviselők teljesítményét illetően a felettesek rendszeres „visszajelzési” kötelezettségére vonatkoztak. Ugyanis a védelemhez való jog tiszteletben tartása – amelyet akként kell értelmezni, hogy a számára sérelmet okozó határozat címzettje hatékonyan kifejtheti az álláspontját – csak az ilyen határozat meghozatalára vezető eljárás megindítása után kötelező. A tisztviselők értékelésének területén ezt az elvet tehát csak az értékelési eljárás során lehet alkalmazni, amely szükségszerűen a referencia-időszak után kezdődik.

(lásd a 74. és 76–78. pontot)

Hivatkozás:

az Elsőfokú Bíróság T‑157/04. sz., De Bry kontra Bizottság ügyben 2005. július 12‑én hozott ítéletének (EBHT‑KSZ 2005., II‑901. o.) 41., 42. és 45. pontja.

3.      A tisztviselő a szakmai előmeneteli jelentés elleni keresetében nem hivatkozhat eredményesen arra a körülményre, hogy jogosultsággal nem rendelkező harmadik személyek hozzáfértek az említett jelentéshez. Az ilyen körülménynek még bizonyítottsága esetén sem volna kihatása ezen dokumentum jogszerűségére.

(lásd a 85. pontot)