Language of document : ECLI:EU:T:2022:139

T281/21. sz. ügy

Nowhere Co. Ltd

kontra

Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala

 A Törvényszék ítélete (harmadik tanács), 2022. március 16.

„Európai uniós védjegy – Felszólalási eljárás – APE TEES európai uniós ábrás védjegy bejelentése – Majmot ábrázoló korábbi nem lajstromozott nemzeti ábrás védjegyek – Viszonylagos kizáró ok – A 207/2009/EK rendelet 8. cikkének (4) bekezdése (jelenleg az (EU) 2017/1001 rendelet 8. cikkének (4) bekezdése) – Common law szerinti jellegbitorlási kereset (action for passing off) – Az Egyesült Királyság Unióból és Euratomból való kilépéséről szóló megállapodás”

1.      Európai uniós védjegy – Az európai uniós védjegy meghatározása és megszerzése – Viszonylagos kizáró okok – A viszonylagos kizáró ok vizsgálata szempontjából mérvadó időpont – A lajstromozás iránti kérelem benyújtásának napja – Az érintett tagállamnak az Európai Unióból való kilépése – Hatás hiánya

(EUSZ 50. cikk; 207/2009 tanácsi rendelet, 8. cikk; NagyBritannia és ÉszakÍrország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergiaközösségből való kilépéséről szóló megállapodás, 126. és 127. cikk)

(lásd: 28–30. pont)

2.      Európai uniós védjegy – Az európai uniós védjegy meghatározása és megszerzése – Viszonylagos kizáró okok – Nem lajstromozott védjegy, illetve a kereskedelmi forgalomban használt más megjelölés jogosultjának felszólalása – Az Egyesült Királyságban oltalom alatt álló védjegyre alapított felszólalás – Az Egyesült Királyság Unióból való kilépése – Hatás – A fellebbezési tanácsnak az átmeneti időszak lejártát követően hozott határozata – Az eljáráshoz fűződő érdeknek a lajstromozás iránti kérelem benyújtásának napja és az átmeneti időszak lejárta közötti időszak tekintetében történő fennmaradása

(EUSZ 50. cikk; 207/2009 tanácsi rendelet, 8. cikk, (4) bekezdés, 42. cikk, (2) és (3) bekezdés; 2017/1001 európai parlamenti és tanácsi rendelet, 51. és 52. cikk; 2868/95 bizottsági rendelet, 1. cikk, 19. szabály, (1) bekezdés és 20. szabály, (1) bekezdés; NagyBritannia és ÉszakÍrország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergiaközösségből való kilépéséről szóló megállapodás, 126. és 127. cikk)

(lásd: 34., 36–39., 41–43., 45., 46. pont)

3.      Európai uniós védjegy – Jogorvoslati eljárás – Az uniós bírósághoz benyújtott kereset – A Törvényszéknek a megtámadott határozat megváltoztatására vonatkozó jogosultsága – Korlátok

(2017/1001 európai parlamenti és tanácsi rendelet, 72. cikk, (3) bekezdés)

(lásd: 47. pont)


Összefoglalás

Junguo Ye az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál (EUIPO) az APE TEES európai uniós ábrás védjegy lajstromozását kérte különböző áruk és szolgáltatások vonatkozásában. A Nowhere Co. Ltd felszólalt e védjegy lajstromozásával szemben az Egyesült Királyságban a kereskedelmi forgalomban használt három, korábbi nem lajstromozott ábrás védjegy alapján, amelyek ezen ország alkalmazandó joga alapján lehetővé tették számára a bejelentett védjegy használatának megtiltását.

2021. február 10‑i határozatával az EUIPO fellebbezési tanácsa elutasította a fellebbezést azzal az indokkal, hogy az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépését és a kilépési megállapodásban előírt átmeneti időszak lejártát követően(1) a Nowhere Co. már nem hivatkozhat az Egyesült Királyság joga értelmében vett, common law szerinti jellegbitorlási keresetre (action for passing off) vonatkozó szabályokra. Úgy vélte egyrészt, hogy a korábbi jogok fennállása szempontjából releváns időpont a megtámadott határozat elfogadásának időpontja, amelyre a jelen ügyben az átmeneti időszak lejártát követően került sor. Másrészt az átmeneti időszak végétől kezdve nem állhat fenn a bejelentett védjegy és a korábbi nem lajstromozott védjegyek közötti ütközés, amennyiben azokat az Egyesült Királyságban használják a kereskedelmi forgalomban.

A Törvényszék hatályon kívül helyezi az EUIPO fellebbezési tanácsának határozatát. Úgy ítéli meg, hogy az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése és az átmeneti időszak vége ellenére a Nowhere Co.‑nak jogos érdeke fűződik felszólalásának sikeréhez az európai uniós védjegybejelentés benyújtásának napja és az átmeneti időszak lejárta közötti időszak tekintetében.

A Törvényszék álláspontja

A Törvényszék elöljáróban emlékeztet arra, hogy a viszonylagos kizáró ok fennállását azon európai uniós védjegybejelentés benyújtásának időpontjára tekintettel kell vizsgálni, amellyel szemben a felszólalást benyújtották. E tekintetben azon körülmény, hogy a 207/2009 rendelet 8. cikkének (4) bekezdése(2) szerinti felszólalás az Egyesült Királyságban a kereskedelmi forgalomban használt, korábbi nem lajstromozott védjegyeken és az Egyesült Királyság joga szerinti jellegbitorlásra vonatkozó jogon alapul, nem releváns a kilépési megállapodás hatálybalépése és az átmeneti időszak lejárta előtt benyújtott európai uniós védjegybejelentéssel szembeni felszólalás esetében.

Ami az EUIPO azon állítását illeti, amely szerint a jelen ügyben a korábbi jogok fennállása szempontjából releváns időpont a megtámadott határozat elfogadásának időpontja, a Törvényszék elsősorban megállapítja, hogy pusztán a kijelentő mód jelen időnek a 207/2009 rendelet 8. cikkének (4) bekezdésében történő használata nem teszi lehetővé semmilyen következtetés levonását e rendelkezés értelmezését illetően. Mivel e rendelkezés „[a] nem lajstromozott védjegy […] jogosultjának felszólalása alapján” kifejezéssel kezdődik, nem zárható ki, hogy az ezt követően e rendelkezésben használt jelen idő inkább a felszólalás benyújtásának időpontjára, és nem a megtámadott határozat elfogadásának időpontjára utal.

Másodsorban, a Törvényszék hangsúlyozza, hogy azt a határidőt, amelynek lejárta előtt a korábbi jog fennállására, érvényességére és oltalmi hatályára vonatkozó bizonyítékot be kellett nyújtani, az EUIPO a kilépési megállapodás hatálybalépését és az átmeneti időszak lejártát megelőző időpontban állapította meg. Ezenkívül a 207/2009 rendelet 42. cikkének (2) bekezdése, amely a felszólalónak a korábbi védjegy tényleges használatának bizonyítására vonatkozó kötelezettségét írja elő, az európai uniós védjegybejelentés közzétételét megelőző öt évre vonatkozik, nem pedig arra az időszakra, amely azon a napon ér véget, amikor az EUIPO a felszólalásról szóló végleges határozatát meghozza.

Harmadsorban, a Törvényszék úgy ítéli meg, hogy még ha el is ismerjük, hogy az átmeneti időszak lejártát követően a szóban forgó védjegyek között már nem állhat fenn ütközés, a bejelentett védjegy lajstromozása esetén mégis fennállhatott volna ilyen összeütközés az európai uniós védjegybejelentés benyújtásának napja és az átmeneti időszak lejárta közötti időszakban. Így elismeri, hogy a Nowhere Co.‑nak jogos érdeke fűződik ahhoz, hogy ezen időszak tekintetében felszólalása sikeres legyen. Ye ezzel szemben a bejelentett védjegyre vonatkozó újabb védjegybejelentést nyújthatott volna be az átmeneti időszak lejártát követően, amely már semmiképpen sem ütközött volna a korábbi nem lajstromozott védjegyekkel, amennyiben azokat az Egyesült Királyságban használták a kereskedelmi forgalomban.

Következésképpen a Törvényszék megállapítja, hogy az EUIPO által felhozott érvek egyike sem alkalmas arra, hogy alátámassza azon álláspontját, amely szerint a megtámadott határozat elfogadásának időpontja, amely a jelen ügy egyetlen, az átmeneti időszak lejárta után bekövetkezett eleme, a jelen jogvita megoldása szempontjából releváns időpont.


1      Nagy Britannia és Észak Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia közösségből való kilépéséről szóló megállapodás (HL 2020. L 29., 7. o).


2      Az európai uniós védjegyről szóló, 2009. február 26‑i 207/2009/EK módosított tanácsi rendelet (HL 2009. L 78., 1. o.; helyesbítés: HL 2017. L 142., 104. o.) 8. cikkének (4) bekezdésében előírja, hogy a nem lajstromozott védjegy, illetve a helyi jelentőségűt meghaladó mértékű kereskedelmi forgalomban használt bármely más megjelölés jogosultjának felszólalása alapján nem részesülhet védjegyoltalomban a megjelölés, ha az irányadó uniós vagy tagállami jogszabályok szerint: a) a megjelöléshez fűződő jogokat az európai uniós védjegybejelentés bejelentési napjánál, illetve – elsőbbség igénylése esetén – az elsőbbség napjánál korábban szerezték meg; b) a megjelöléshez fűződő jogok alapján a jogosult megtilthatja a későbbi védjegy használatát.