Language of document :

Žaloba podaná dne 29. února 2024 – Technius v. Komise

(Věc T-134/24)

Jednací jazyk: angličtina

Účastnice řízení

Žalobkyně: Technius LTD (Limassol, Kypr) (zástupci: T. Bosch a T. Kraul, advokáti)

Žalovaná: Evropská komise

Návrhová žádání

Žalobkyně navrhuje, aby Tribunál:

prohlásil žalobu za přípustnou;

zrušil rozhodnutí Komise C(2023) 8844 final ze dne 20. prosince 2023 o označení Stripchat za velmi velkou online platformu podle čl. 33 odst. 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/20651 (dále jen „napadené rozhodnutí“); a

uložil Komisi náhradu nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Na podporu žaloby předkládá žalobkyně šest žalobních důvodů.

První žalobní důvod vycházející z porušení čl. 33 odst. 4 nařízení 2022/2065 a zásady řádné správy:

žalovaná založila napadené rozhodnutí na vlastních odhadech počtu aktivních příjemců služby žalobkyně Stripchat (dále jen „Stripchat“). Údaje získané žalovanou ze zdroje třetí strany jsou zjevně rozporuplné a nesprávné. Například v jednom státě je počet odhadovaných uživatelů služby Stripchat větší než jeho počet obyvatel;

žalovaná tedy porušila svou povinnost řádné péče pečlivě a nestranně přezkoumat veškeré skutečnosti případu. Žalovaná neověřila přesnost a konzistentnost použitých údajů, nereagovala na zjevné indicie, že použité údaje nejsou dostatečně spolehlivé, a nepoužila snadno dostupné alternativní zdroje k ověření hodnověrnosti použitých údajů;

v důsledku toho žalovaná nesprávně předpokládala, že průměrný měsíční počet aktivních příjemců služby Stripchat v Unii je vyšší než 45 milionu.

Druhý žalobní důvod vycházející z porušení čl. 296 odst. 2 SFEU a povinnosti uvést odůvodnění tím, že napadené rozhodnutí neuvádí hlavní skutkové okolnosti a úvahy, na kterých je založeno. Napadené rozhodnutí se omezuje na odmítnutí výpočtu aktivních příjemců, který učinila žalobkyně, a uvádí odlišný počet aktivních příjemců bez toho, aby zveřejnilo zdroj tohoto počtu nebo použitou metodiku.

Třetí žalobní důvod vycházející z porušení čl. 41 odst. 2 písm. a) Listiny základních práv Evropské unie (dále jen „Listina“) a práva být vyslechnut tím, že byla žalobkyni poskytnuta nepřiměřeně krátká lhůta na přezkum, ověření a odpověď na počet aktivních příjemců uvedený v předběžných zjištěních žalované. Žalobkyně proto nemohla poskytnout alternativní údaje, čímž se její právo být vyslechnuta stalo bezpředmětným.

Čtvrtý žalobní důvod vycházející z porušení zásady právní jistoty tím, že čl. 33 odst. 1 a 4 nařízení 2022/2065 neobsahuje dostatečně jasnou, přesnou a předvídatelnou definici pojmu „průměrný měsíční počet aktivních příjemců služby v Unii“ a že žalovaná nepřijala akt v přenesené pravomoci k objasnění metodiky, kterou mají poskytovatelé služeb používat.

Pátý žalobní důvod vycházející z porušení článku 2 SFEU, článku 20 Listiny a zásady rovného zacházení tím, že právní nejistota ohledně výpočtu „průměrného měsíčního počtu aktivních příjemců služby v Unii“ vede k svévolnému uplatňování hranice pro určení velmi velkých online platforem podle čl. 33 odst. 1 nařízení 2022/2065.

Šestý žalobní důvod vycházející z porušení článku 16 Listiny a zásady proporcionality tím, že povinnosti náležité péče uložené velmi velkým online platformám nepřiměřeně porušují základní práva žalobkyně, neboť Stripchat nenese s sebou systémová rizika ani škody velmi velkých online platforem, které má nařízení 2022/2065 řešit.

____________

1 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (nařízení o digitálních službách) (Úř. věst. 2022, L 277, s. 1).