Language of document :

2024. február 29-én benyújtott kereset – Technius kontra Bizottság

(T-134/24. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperes: Technius LTD (Limassol, Ciprus) (képviselők: T. Bosch és T. Kraul ügyvédek)

Alperes: Európai Bizottság

Kérelmek

A felperes keresetében azt kéri, hogy a Törvényszék:

nyilvánítsa a keresetet elfogadhatónak;

semmisítse meg az (EU) 2022/2065 európai parlamenti és tanácsi rendelet1 33. cikkének (4) bekezdése alapján a Stripchatet online óriásplatformnak minősítő 2023. december 20-i C(2023) 8844 final bizottsági határozatot (a továbbiakban: vitatott határozat), és

a Bizottságot kötelezze a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresetének alátámasztása érdekében a felperes hat jogalapra hivatkozik.

Az első jogalap a 2022/2065 rendelet 33. cikke (4) bekezdésének és a megfelelő ügyintézés elvének megsértésén alapul:

az alperes a megtámadott határozatban a felperes Stripchat (a továbbiakban: Stripchat) szolgáltatását aktívan igénybe vevők számát saját becslésre alapította. Az alperes által harmadik féltől beszerzett adatok nyilvánvalóan következetlenek és helytelenek. Például az egyik államban a Stripchat becsült felhasználóinak száma nagyobb mint a teljes népesség;

az alperes így megsértette a gondossági kötelezettségének megfelelő azon feladatát, hogy az összes tényt alaposan és részrehajlás nélkül vizsgálja meg. Az alperes nem vizsgálta meg a felhasznált adatok pontos és következetes jellegét, nem vette figyelembe az arra mutat nyilvánvaló jeleket, hogy a felhasznált adatok nem eléggé megbízhatók, és nem használt rendelkezésre álló kész alternatív forrásokat a felhasznált adatok helytállóságának ellenőrzésére.

ennek eredményeképpen az alperes helytelenül indult ki abból, hogy a Stripchatet az Unióban több mint 45 millióan veszik aktívan igénybe.

A második jogalap az EUMSZ 296. cikk (2) bekezdésének és az indokolási kötelezettségnek a megsértésén alapul, mivel a megtámadott határozat nem jelöli meg azon fő tényeket és megfontolásokat, amelyeken alapul. A megtámadott határozat pusztán elveti a felperes aktív igénybe vevőkre vonatkozó számítását és az aktív igénybe vevőket illetően eltérő számot állapít meg, és nem fedi fel e szám forrását vagy az alkalmazott módszertant.

A harmadik jogalap az Európai Unó Alapjogi Chartája (a továbbiakban: Charta) 41. cikke (2) bekezdése a) pontjának és a meghallgatáshoz való jognak a megsértésén alapul, mivel a felperesnek észszerűtlenül rövid idő állt rendelkezésére arra, hogy a szolgáltatást aktívan igénybe vevőknek az alperes előzetes megállapításaiban szereplő számát áttekintse, ellenőrizze és reagáljon arra. A felperes tehát nem tudott alternatív adatokat szolgáltatni, ezáltal a meghallgatáshoz való jog de facto értelmét vesztette.

A negyedik jogalap a jogbiztonság elvének megsértésén alapul, mivel a 2022/2065 rendelet 33. cikke (1) és (4) bekezdésében nem szerepel „a szolgáltatást az Unióban havonta átlagosan aktívan igénybe vevők” kellően egyértelmű, pontos és előre tervezhető meghatározása, és az alperes nem fogadott el felhatalmazáson alapuló jogi aktust a szolgáltatók által alkalmazandó módszertan egyértelműsítése céljából.

Az ötödik jogalap az EUMSZ 2. cikknek, a Charta 20. cikkének és az egyenlő bánásmód elvének megsértésén alapul, mivel „a szolgáltatást az Unióban havonta átlagosan aktívan igénybe vevők” számának kiszámításával kapcsolatos jogi bizonytalanság az online óriásplatformok meghatározása céljából a 2022/2065 rendelet 33. cikke (1) bekezdésében megadott küszöb önkényes alkalmazásához vezet.

A hatodik jogalap a Charta 16. cikkének és az arányosság elvének megsértésén alapul, mivel az online óriásplatformokat terhelő kellő gondossági kötelezettség aránytalan mértékben sérti a felperes alapvető jogait, tekintve, hogy a Stripchat nem jelent olyan, az online óriásplatformokra jellemző rendszerszintű kockázatot és nem okoz olyan kárt, amelyre a 2022/2065 rendelet irányul.

____________

1 A digitális szolgáltatások egységes piacáról és a 2000/31/EK irányelv módosításáról szóló, 2022. október 19-i (EU) 2022/2065 európai parlamenti és tanácsi rendelet (digitális szolgáltatásokról szóló rendelet) (HL 2022. L 277., 1. o.; helyesbítés: HL 2023. L 3., 20. o.).