Language of document :

Prasība, kas celta 2024. gada 26. februārī – Global Legal Action Network un CAN-Europe/Komisija

(Lieta T-120/24)

Tiesvedības valoda – angļu

Lietas dalībnieki

Prasītājas: Global Legal Action Network (Galway, Īrija), Climate Action Network Europe (CAN-Europe) (Brisele, Beļģija) (pārstāvis: H. Leith, Barrister-at-Law)

Atbildētāja: Eiropas Komisija

Prasījumi

Prasītāju prasījumi Vispārējai tiesai ir šādi:

atcelt ar 2023. gada 14. decembra vēstuli nosūtīto Komisijas lēmumu, ar kuru noraidīts pieprasījums veikt iekšējo pārskatīšanu, kas datēts ar 2023. gada 23. augustu, ko prasītājas iesniegušas saskaņā ar Orhūsas regulas 1 10. pantu (turpmāk tekstā – “apstrīdētais lēmums”);

piespriest Komisijai atlīdzināt prasītāju tiesāšanās izdevumus.

Pamati un galvenie argumenti

Prasības pamatošanai prasītājas izvirza divus pamatus.

Ar pirmo pamatu apgalvots, ka apstrīdētajā lēmumā ir pieļautas kļūdas, noraidot iekšējās pārskatīšanas pieprasījuma IV sadaļu kā nepieņemamu. Kļūdains esot arī jebkurš konstatējums, saskaņā ar kuru pieprasījuma IV sadaļā minētie pamati vai iekšējā pārskatīšana nevarēja pamatot prasītāju pieprasījumu veikt iekšējo pārskatīšanu. Šīs kļūdas radās nepareizas juridiskās pārbaudes piemērošanā un/vai pieļautas acīmredzamas kļūdas vērtējumā.

Ar otro pamatu tiek apgalvots, ka apstrīdētajā lēmumā ir pieļautas kļūdas, nepamatoti noraidot prasītāju pamatus saistībā ar Komisijas Īstenošanas lēmuma (ES) 2023/1319 (2023. gada 28. jūnijs) iekšēju pārskatīšanu 1 . Šis pamats attiecas uz četriem apakšpamatiem, kas pierāda, ka tika piemērota nepareiza juridiskā pārbaude un/vai ka apstrīdētais lēmums balstīts uz acīmredzamām kļūdām vērtējumā.

Pirmajā apakšpamatā apgalvots, ka apstrīdētajā lēmumā ir pieļautas kļūdas, konstatējot, ka nepastāv juridisks pienākums novērtēt globālo siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas samazinājumu, kas būtu nepieciešams, lai globālo sasilšanu noturētu līdz 1.5o C (kas ietver pienākumu novērtēt emisiju iespējamību veidus, kā to izdarīt, tostarp attiecībā uz iespējamību paļauties uz oglekļa dioksīda piesaistes tehnoloģijām, ko paredz noteikti izplatības ceļi). Apstrīdētajā lēmumā ir arī pieļauta kļūda, liekot domāt, ka ir ņemts vērā, cik lielā mērā ir iespējams paļauties uz oglekļa dioksīda piesaistes tehnoloģijām.

Otrajā apakšpamatā apgalvots, ka apstrīdētajā lēmumā ir pieļautas kļūdas, uzskatot, ka Eiropas Savienībai nav juridiska pienākuma noteikt savus 2030. gada emisiju mērķus atbilstoši saprātīgam tās taisnīgās daļas globālo emisiju samazinājumam, kas būtu nepieciešams, lai globālo sasilšanu noturētu līdz 1.5o C.

Trešajā apakšpamatā apgalvots, ka apstrīdētajā lēmumā ir pieļautas kļūdas, noraidot iekšējās pārskatīšanas pamatu, saskaņā ar kuru Savienībai ir pienākums saprātīgā apmērā no savas taisnīgas daļas sasniegt visu emisiju samazinājumu apjomu, ko tā var sasniegt iekšzemē. Apstrīdētajā lēmumā nav apstrīdēta šī pienākuma pastāvēšana vai mēģinājums pierādīt, ka ikgadējās emisijas sadales apjoms tika noteikts saskaņā ar šādu pienākumu.

Ceturtajā apakšpamatā apgalvots, ka apstrīdētajā lēmumā ir pieļautas kļūdas, noraidot iekšējās pārbaudes pamatu, saskaņā ar kuru novērtējumā, kas pamato ikgadējās emisijas sadali, nav ņemtas vērā ne pamattiesības, ne ietekme uz klimata pārmaiņu pamattiesībām vai ietekme uz klimata pārmaiņām, kas izrietētu no Savienības emisiju mērķiem. Apstrīdētajā lēmumā bija atsauce tikai uz šajā vērtējumā sniegto apsvērumu, un uz dažām, bet ne visām pamattiesībām. Šajā novērtējumā vispār nav novērtēts, cik lielā mērā klimata pārmaiņas (tostarp klimata pārmaiņas, ko veicinātu Savienības emisiju mērķi) ietekmētu šīs pamattiesības.

____________

1 Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1367/2006 (2006. gada 6. septembris) par to, kā Kopienas iestādēm un struktūrām piemērot Orhūsas Konvenciju par pieeju informācijai, sabiedrības dalību lēmumu pieņemšanā un iespēju griezties tiesu iestādēs saistībā ar vides jautājumiem (OV 2006, L 264, 13. lpp.).

1 Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2023/1319, (2023. gada 28. jūnijs), ar ko groza Īstenošanas lēmumu (ES) 2020/2126, lai pārskatītu dalībvalstu ikgadējo emisiju sadales apjomu 2023.–2030. gada periodam (OV 2023 L 163, 9. lpp.).