Language of document : ECLI:EU:T:2004:332

Zadeva T-303/04 R

European Dynamics SA

proti

Komisiji Evropskih skupnosti

„Javno naročilo za storitve – Postopek javnega razpisa Skupnosti – Izdaja začasne odredbe – Predlog za odlog izvršitve – Nujnost – Odsotnost“

Povzetek sklepa

1.      Izdaja začasne odredbe – Odložitev izvršitve – Pogoji za oddajo – Huda in nepopravljiva škoda – Dokazno breme – Vzročna zveza med zatrjevano škodo in izpodbijanim aktom

(člen 242 ES)

2.      Izdaja začasne odredbe – Odlog izvršitve – Pogoji za oddajo – Huda in nepopravljiva škoda – Premoženjska škoda

(člen 242 ES; Poslovnik Sodišča prve stopnje, člen 104(2))

3.      Izdaja začasne odredbe – Odlog izvršitve – Pogoji za oddajo – Huda in nepopravljiva škoda – Nepremoženjska škoda

(člen 242 ES; Poslovnik Sodišča prve stopnje, člen 104(2))

1.      Nujnost predloga za izdajo začasne odredbe se mora presojati glede na potrebo po začasnem odločanju, da se tako izogne nastanku hude in nepopravljive škode za stranko, ki predlaga začasno odredbo. Stranka je tudi tista, ki mora predložiti dokaz, da ne more čakati na izid postopka v glavni stvari, ne da bi utrpela tovrstno škodo. Zato v primeru, da tožeča stranka ne izkaže zveze med zatrjevano škodo in akti, za katere se predlaga odlog izvršitve, začasna odredba ni niti primerna niti nujna, da bi se izognilo nastanku zatrjevane škode.

(Glej točke 65, 66 in 70.)

2.      Premoženjske škode načeloma ni mogoče šteti za nepopravljivo ali celo težko popravljivo, ker je lahko predmet naknadnega finančnega nadomestila, zlasti z morebitno odškodninsko tožbo na podlagi člena 288 ES.

(Glej točko 72.)

3.      Odločba o neoddaji javnega naročila nima nujno za posledico nastanka nepopravljive škode, ki bi bila povzročena ugledu in verodostojnosti ponudnikov, katerih ponudba ni bila sprejeta. Udeležba v postopku javnega razpisa, ki je visoko konkurenčen, namreč nujno pomeni tveganje za vse udeležence in izločitev ponudnika na podlagi pravil razpisa sama po sebi ne povzroči škode.

(Glej točko 82.)