Language of document : ECLI:EU:T:2011:45

T‑10/09. sz. ügy

Formula One Licensing BV

kontra

Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM)

„Közösségi védjegy – Felszólalási eljárás – Az F1‑LIVE közösségi ábrás védjegy bejelentése – Az F1 és F1 Formula 1 korábbi közösségi ábrás védjegy és korábbi nemzeti és nemzetközi szóvédjegyek – A felszólalás elutasítása a fellebbezési tanács által – Viszonylagos kizáró okok – A 40/94/EK rendelet 8. cikke (1) bekezdésének b) pontja és (5) bekezdése (jelenleg a 207/2009/EK rendelet 8. cikke (1) bekezdésének b) pontja és (5) bekezdése)”

Az ítélet összefoglalása

Közösségi védjegy – A közösségi védjegy meghatározása és megszerzése – Viszonylagos kizáró okok – Azonos vagy hasonló áruk, illetve szolgáltatások vonatkozásában lajstromozott azonos vagy hasonló korábbi védjegy jogosultja általi felszólalás – A korábbi védjeggyel való összetéveszthetőség

(40/94 tanácsi rendelet, 8. cikk, (1) bekezdés, b) pont)

Az Európai Unió átlagos fogyasztója számára nem áll fenn a közösségi védjegyről szóló 40/94 rendelet 8. cikke (1) bekezdésének b) pontja értelmében vett összetévesztés veszélye egyrészt a Nizzai Osztályozás szerinti 16., 38. és 41. osztályba tartozó „Folyóiratok, brosúrák, könyvek; valamennyi ilyen áru a forma–1 területén”, „Könyvek, folyóiratok és újságok számítógépes terminálok útján történő közlése és terjesztése; valamennyi ilyen szolgáltatás a forma–1 területén” és „Elektronikus könyv‑, magazin‑ és időszaki lapkiadás; szórakoztatási tárgyú információk; versenyek szervezése az interneten; helyfoglalás showműsorokra; online játékok; valamennyi ilyen szolgáltatás a forma–1 területén” közösségi védjegyként történő lajstromozásra bejelentett F1‑LIVE ábrás megjelölés, másrészt a 41. osztályba tartozó szolgáltatások tekintetében Németországban korábban lajstromozott F1 szóvédjegy, a 16. és 38. osztályba tartozó áruk és szolgáltatások tekintetében az Egyesült Királyságban korábban lajstromozott F1 szóvédjegy és a 16., 38. és 41. osztályba tartozó áruk és szolgáltatások tekintetében korábban lajstromozott, Dániára, Németországra, Spanyolországra, Franciaországra, Olaszországra és Magyarországra kiterjesztett nemzetközi F1 szóvédjegy, valamint az ugyanezen osztályokba tartozó áruk és szolgáltatások tekintetében korábban lajstromozott F1 Formula 1 közösségi ábrás védjegy között.

Az érintett vásárlóközönség az „f” betű és az „1” számjegy kombinációját a forma‑1 rövidítéseként észlelné, amely általában egy versenyautó‑kategória, és – ezt kiterjesztve – az ilyen versenyautók versenyeinek megjelölése. Továbbá az érintett vásárlóközönség az F1 Formula 1 közösségi ábrás védjegyben foglalt „f 1” logót a korábbi védjegyek jogosultja által forma–1‑es versenyautók területén folytatott kereskedelmi tevékenységeivel kapcsolatban használt védjegyként észlelné. Következésképpen az érintett vásárlóközönség az „f 1” elemet a bejelentett védjegyben nem megkülönböztető elemként, hanem leírásra használt elemként észleli. Ennélfogva az „f 1” elem szokásos tipográfiában csak gyenge megkülönböztető képességgel rendelkezik a védjegybejelentésben megjelölt árukkal és szolgáltatásokkal kapcsolatban, és az Európai Unióban használt közösségi ábrás védjegy esetleges jó hírneve lényegében magához a logóhoz kapcsolódik.

Különösen az F1 szóvédjegyeket illetően a fogyasztók a bejelentett védjegyben foglalt „f 1” elemet nem fogják a korábbi védjegyek jogosultjához kapcsolni, mivel az egyetlen megjelölés, amelyet a felperessel szoktak társítani, az F1 Formula 1 védjegy logója, és nem az, amely szokásos tipográfiában szerepel. A fogyasztók az F 1‑et szokásos tipográfiában a „forma–1” rövidítésének, azaz leíró megjelölésnek fogják tekinteni.

Ami az F1 Formula 1 ábrás védjegyet illeti, tekintettel a vizuális hasonlóság hiányára és arra a tényre, hogy a hangzásbeli és a fogalmi hasonlóság csak korlátozott mértékű, az érintett vásárlóközönség a bejelentett védjegyet nem tévesztené össze az említett védjeggyel. E tekintetben a vásárlóközönség által az F1 megjelölésnek tulajdonított általános jelentés biztosítja azt, hogy az úgy fogja érteni a bejelentett védjegyet, mint amely a forma–1‑re vonatkozik, de a teljesen eltérő megjelenítésből adódóan semmilyen módon nem kapcsolja össze azt a felperes tevékenységeivel.

(vö. 27., 38., 49–50., 57., 61. pont)