Language of document : ECLI:EU:T:2010:520

Lieta T‑331/09

Novartis AG

pret

Iekšējā tirgus saskaņošanas biroju (preču zīmes, paraugi un modeļi) (ITSB)

Kopienas preču zīme – Iebildumu process – Kopienas vārdiskas preču zīmes “TOLPOSAN” reģistrācijas pieteikums – Starptautiska agrāka vārdiska preču zīme “TONOPAN” – Relatīvs atteikuma pamatojums – Sajaukšanas iespēja – Regulas (EK) Nr. 207/2009 8. panta 1. punkta b) apakšpunkts

Sprieduma kopsavilkums

1.      Kopienas preču zīme – Kopienas preču zīmes definīcija un iegūšana – Relatīvi atteikuma pamatojumi – Agrākas preču zīmes, kas ir identiska vai līdzīga un reģistrēta attiecībā uz identiskām vai līdzīgām precēm vai pakalpojumiem, īpašnieka iebildumi – Sajaukšanas ar agrāku preču zīmi iespēja – Sajaukšanas iespējas izvērtēšana – Sabiedrības daļas uzmanības līmenis

(Padomes Regulas Nr. 207/2009 8. panta 1. punkta b) apakšpunkts)

2.      Kopienas preču zīme – Kopienas preču zīmes definīcija un iegūšana – Relatīvi atteikuma pamatojumi – Agrākas preču zīmes, kas ir identiska vai līdzīga un reģistrēta attiecībā uz identiskām vai līdzīgām precēm vai pakalpojumiem, īpašnieka iebildumi – Attiecīgo preču vai pakalpojumu līdzība – Vērtējuma kritēriji – Preču papildinošais raksturs

(Regulas Nr. 207/2009 8. panta 1. punkta b) apakšpunkts)

3.      Kopienas preču zīme – Kopienas preču zīmes definīcija un iegūšana – Relatīvi atteikuma pamatojumi – Agrākas preču zīmes, kas ir identiska vai līdzīga un reģistrēta attiecībā uz identiskām vai līdzīgām precēm vai pakalpojumiem, īpašnieka iebildumi – Sajaukšanas ar agrāku preču zīmi iespēja

(Regulas Nr. 207/2009 8. panta 1. punkta b) apakšpunkts)

1.      Attiecībā uz konkrētās sabiedrības daļas uzmanības līmeni sajaukšanas iespējas visaptveroša vērtējuma veikšanas mērķim Regulas Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi 8. panta 1. punkta b) apakšpunkta izpratnē tiek uzskatīts, ka attiecīgo preču vidusmēra patērētājs ir samērā informēts, uzmanīgs un saprātīgs. Tāpat arī jāņem vērā apstāklis, ka vidusmēra patērētāja uzmanības pakāpe var mainīties atkarībā no konkrēto preču vai pakalpojumu kategorijas.

Attiecībā uz zālēm medicīnas profesionāļi izrāda augstu uzmanības līmeni, izrakstot zāles. Attiecībā uz gala patērētājiem gadījumā, kad zāles tiek pārdotas bez receptes, ir jāpieņem, ka šīs preces interesē patērētājus, kuri tiek uzskatīti par samērā informētiem, uzmanīgiem un apdomīgiem tādēļ, ka šīs preces ietekmē viņu veselības stāvokli, un ka ir maz iespējams, ka šie patērētāji sajauks šādu preču dažādas variācijas. Turklāt, pat pieņemot, ka ārsta recepte būtu obligāta, patērētājiem var būt augsts uzmanības līmenis attiecīgo preču izrakstīšanas laikā, ievērojot, ka tās ir zāles. Tādējādi zāles, kas tiek izsniegtas ar vai bez receptes, var tikt uzskatītas par preci, kas bauda samērā informētu, uzmanīgu un apdomīgu patērētāju augstu uzmanības līmeni.

(sal. ar 23. un 26. punktu)

2.      Lai novērtētu attiecīgo preču vai pakalpojumu līdzību Regulas Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi 8. panta 1. punkta b) apakšpunkta izpratnē, ir jāņem vērā visi atbilstošie faktori, kas raksturo saikni starp tiem. Šie faktori it īpaši ietver to raksturu, funkcionālo uzdevumu, izmantošanu, kā arī to konkurējošo vai papildinošo raksturu. Var ņemt vērā arī citus faktorus, tādus kā attiecīgo preču izplatīšanas kanāli.

Tādām precēm kā medikamentiem ir viens un tas pats raksturs (zāles), funkcionālais uzdevums vai lietojums (cilvēku veselības traucējumu ārstēšana), tās ir paredzētas tiem pašiem patērētājiem (medicīnas jomas profesionāļiem un pacientiem) un tās tiek izplatītas, izmantojot tos pašus kanālus (parasti aptiekas). Šis konstatējums izriet no tā, ka attiecīgās preces pieder vienai vispārējai preču kategorijai, medikamentiem. Taču tā ir ļoti plaša kategorija, kas ietver preces, kuras var atšķirties. Tādējādi ir jāsecina, ka medikamentu piederība vienai vispārējai preču kategorijai ļauj konstatēt tikai vāju līdzību starp visiem medikamentiem.

Tā kā faktori, kas ņemti vērā iepriekš, neļauj nošķirt dažādas medikamentu apakškategorijas, lai pareizi novērtētu medikamentu līdzību, ir jāņem vērā citi faktori. Šie faktori it īpaši ir medikamentu konkurējošais un papildinošais raksturs, kā arī to funkcionālais uzdevums un to konkrētais mērķis (konkrētu veselības problēmu risināšana). Šo faktoru vērā ņemšanā izšķiroša nozīme ir medikamenta terapeitiskajām indikācijām.

Šī medikamentu specifiskā iezīme jau ir tikusi ievērota judikatūrā, saskaņā ar kuru, ņemot vērā, ka patērētājs vispirms meklē preci vai pakalpojumu, kas atbilstu viņa specifiskām vajadzībām, viņa izvēles orientācijā būtiska nozīme ir attiecīgās preces vai pakalpojuma funkcionālajam uzdevumam. Tādējādi, tā kā funkcionālā uzdevuma vai lietojuma kritēriju patērētājs piemēro, veicot katru pirkumu, tam ir vissvarīgākā nozīme preču vai pakalpojumu apakškategorijas noteikšanā. Ārstniecības līdzekļa funkcionālo uzdevumu un lietojumu parāda tā terapeitiskās indikācijas.

Apstāklis, ka attiecīgās preces viens un tas pats patērētājs var izmantot abas vienlaikus, nav pietiekams, lai uzskatītu, ka tās viena otru papildina. Faktiski papildinošas preces vai pakalpojumi ir tādi, starp kuriem pastāv cieša saikne tādā ziņā, ka viena prece ir nepieciešama vai vajadzīga otras preces lietošanai, no kā izriet, ka patērētāji var uzskatīt, ka par šo preču ražošanu vai pakalpojumu sniegšanu ir atbildīgs viens un tas pats uzņēmums.

(sal. ar 30., 35.–37. un 41. punktu)

3.      Konkrētajai sabiedrības daļai, ko veido Austrijas un Spānijas medicīnas jomas profesionāļi un gala patērētāji, nepastāv sajaukšanas iespēja Regulas Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi 8. panta 1. punkta b) apakšpunkta izpratnē starp vārdisku apzīmējumu “TOLPOSAN”, kuru lūdza reģistrēt kā Kopienas preču zīmi attiecībā uz precēm “Medikamenti, kas satur tolperizonu, ar muskuļus atslābinošu iedarbību; veterinārmedicīniski preparāti, kas satur tolperizonu, ar muskuļus atslābinošu iedarbību”, kas Nicas Nolīguma izpratnē ietilpst 5. klasē, un vārdisku apzīmējumu “TONOPAN”, kas agrāk reģistrēta kā starptautiska preču zīme un ir spēkā Austrijā un Spānijā attiecībā uz tajā pašā klasē ietilpstošajiem “analgētiķiem, kas mazina sāpes, it īpaši galvassāpju un migrēnas ārstēšanai”, ņemot vērā to, ka, pirmkārt, attiecīgās preces ir tikai nedaudz līdzīgas un konfliktējošo preču zīmju līdzības pakāpe ir vidēja un ka, otrkārt, konkrētās sabiedrības daļai ir augstāks uzmanības līmenis par vidējo.

(sal. ar 29., 32. un 58. punktu)