Language of document : ECLI:EU:T:2011:178

Zadeva T-393/10 R

Westfälische Drahtindustrie in drugi

proti

Evropski komisiji

„Začasna odredba – Konkurenca – Odločba Komisije, s katero je bila naložena globa – Bančna garancija – Predlog za odlog izvršitve“

Povzetek sklepa

1.      Začasna odredba – Odlog izvršitve – Začasni ukrepi – Pogoji za izdajo – Fumus boni juris – Nujnost – Resna in nepopravljiva škoda – Kumulativnost – Tehtanje vseh zadevnih interesov

(členi 256(1) PDEU, 278 PDEU in 279 PDEU; Poslovnik Splošnega sodišča, člen 104(2))

2.      Začasna odredba – Odlog izvršitve – Odlog izvršitve obveznosti zagotovitve bančne garancije kot pogoj za to, da se globa ne izterja takoj – Pogoji za izdajo

(člen 278 PDEU; Poslovnik Splošnega sodišča, člen 104(2))

3.      Začasna odredba – Odlog izvršitve – Pogoji za izdajo – Fumus boni juris – Preizkus prima facie tožbenih razlogov, navedenih v utemeljitev tožbe v postopku v glavni stvari

(člen 278 PDEU; Poslovnik Splošnega sodišča, člen 104(2))

4.      Začasna odredba – Odlog izvršitve – Pogoji za izdajo – Tehtanje vseh zadevnih interesov

(člen 278 PDEU)

1.      Sodnik za začasne odredbe lahko v skladu s členom 278 PDEU in členom 279 PDEU v povezavi s členom 256(1) PDEU, če meni, da okoliščine to zahtevajo, odloži izvršitev izpodbijanega akta ali sprejme potrebne začasne odredbe.

V skladu s členom 104(2) Poslovnika Splošnega sodišča je treba v predlogih za izdajo začasnih odredb navesti predmet spora, okoliščine, iz katerih izhaja nujnost, ter dejanske in pravne razloge, ki na prvi pogled izkazujejo utemeljenost predlagane začasne odredbe. Tako lahko sodnik za začasne odredbe odredi odlog izvršitve in izda začasne odredbe, če se ugotovi, da je njihova odreditev dejansko in pravno utemeljena na prvi pogled (fumus boni juris) in da je to nujno v smislu, da morajo biti odrejene in morajo učinkovati pred odločbo v glavni stvari, da bi se preprečila velika in nepopravljiva škoda za interese predlagatelja. Ti pogoji so kumulativni, tako da je treba predlog za izdajo začasnih odredb zavrniti, če eden od njih ni izpolnjen. Sodnik za začasne odredbe po potrebi pretehta tudi vpletene interese.

Sodnik za začasne odredbe ima v okviru te celovite presoje široko diskrecijsko pravico in glede na posebnosti primera prosto določa način preverjanja omenjenih pogojev ter tudi vrstni red preverjanja, saj mu nobeno pravno pravilo ne nalaga sledenja vnaprej določeni shemi analize za presojo potrebe po začasnem odločanju.

(Glej točke od 11 do 13.)

2.      Predlogu za odlog izvršitve obveznosti, da se zagotovi bančna garancija kot pogoj za to, da se globa ne izterja takoj, se lahko ugodi le v izjemnih okoliščinah. Predložitev varščine je namreč v okviru postopka za izdajo začasne odredbe izrecno predvidena v Poslovniku Sodišča in Poslovniku Splošnega sodišča ter je v skladu s splošnim in razumnim delovanjem Komisije.

Take izjemne okoliščine so načeloma podane, če stranka, ki predlaga oprostitev obveznosti zagotovitve zahtevane bančne garancije, predloži dokaz, da objektivno ne more zagotoviti te garancije ali da bi zagotovitev garancije ogrozila njen obstoj.

(Glej točki 22 in 23.)

3.      Pogoj v zvezi s fumus boni juris je izpolnjen, če se vsaj eden od tožbenih razlogov, ki jih predlagatelj navaja v utemeljitev tožbe iz postopka v glavni stvari, zdi na prvi pogled upošteven in nikakor ne neutemeljen ali če njegovih trditev ni mogoče zavrniti brez podrobne preučitve, ki je pridržana sodišču, pristojnemu za odločitev o glavni stvari.

V zvezi s tožbenim razlogom, ki je tako natančen, da Komisiji omogoči predložitev obsežnega večstranskega stališča, sodniku za začasne odredbe pa prav tako ugotovitev, da zadevni tožbeni razlog na prvi pogled ni povsem neutemeljen in da ga ni mogoče zavrniti brez podrobne preučitve, ki je pridržana sodišču, pristojnemu za odločitev o glavni stvari, je na prvi pogled podan fumus boni juris.

(Glej točke 54, 55, 58 in 61.)

4.      V postopku izdaje začasne odredbe je treba medsebojno pretehtati tveganja vsake mogoče rešitve. Konkretno to pomeni, da je treba zlasti preučiti, ali interes predlagatelja za odlog izvršitve izpodbijane odločbe presega interes takojšnje izvršitve te odločbe.

(Glej točko 62.)