Language of document :

2011. október 3-án benyújtott kereset - Deutsche Bahn és társai kontra Bizottság

(T-521/11. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: német

Felek

Felperesek: Deutsche Bahn AG (Berlin, Németország), Deutsche Umschlaggesellschaft Schiene-Straße (DUSS) mbH (Bodenheim, Németország), DB Netz AG (Frankfurt am Main, Németország), DB Schenker Rail GmbH (Mainz, Németország), DB Schenker Rail Deutschland AG (Mainz, Németország (képviselők: W. Deselaers, J. Brückner és O. Mross ügyvédek)

Alperes: Európai Bizottság

Kérelmek

A felperesek azt kérik, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a Bizottság által 2011. július 14-én hozott, majd 2011. július 26-án közölt, helyszíni vizsgálatot elrendelő határozatot;

semmisítsen meg minden olyan intézkedést, amelyet az e jogsértő határozat alapján lefolytatott helyszíni vizsgálat eredményeképpen hoztak;

különösen pedig kötelezze a Bizottságot arra, hogy szolgáltassa vissza a helyszíni vizsgálat során készült valamennyi iratmásolatot, aminek elmulasztása esetén a Törvényszék helyezze kilátásba a Bizottság jövőbeni határozatának megsemmisítését, és

a Bizottságot kötelezze a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

A felperesek a 2011. július 14-i K(2011)5230 bizottsági határozat (COMP/39.678 - DB I és COMP/39.731 - DB II ügyek) megsemmisítését kérik, amelyben a Bizottság az 1/2003 tanácsi rendelet 20. cikkének (4) bekezdése alapján helyszíni vizsgálatot rendelt el a Deutsche Bahn AG-nál, valamint minden általa közvetlenül vagy közvetetten ellenőrzött jogi személynél arra hivatkozva, hogy a DB csoporthoz tartozó társaságok által kezelt infrastruktúra stratégiai felhasználásának modellje esetleg sérti a versenyt.

Keresetük alátámasztása érdekében a felperesek öt jogalapra hivatkoznak.

Az első a magánlakás sérthetetlenségéhez fűződő alapvető jog megsértésére alapított jogalap, mivel nem került sor bírósági engedély előzetes beszerzésére.

A második a hatékony bírósági jogorvoslathoz való alapvető jog megsértésére alapított jogalap, mivel sem ténybeli, sem jogi szempontból nem volt lehetőség a helyszíni vizsgálatot elrendelő határozat előzetes bírósági felülvizsgálatára.

A harmadik a helyszíni vizsgálatot elrendelő határozat jogellenességére alapított jogalap, mivel a határozat olyan adatokon alapul, amelyekhez a Bizottság a felperesek védelemhez fűződő jogainak megsértésével jutott.

Az adatokhoz a Bizottság a helyszíni vizsgálatot elrendelő 2011. március 14-i határozat végrehajtása során, széles körű kutatás ("fishing expedition") keretében jutott hozzá. A második helyszíni vizsgálatot elrendelő 2011. március 30-i határozat végrehajtása során megszerzett adatok szintén jogellenesek, mert az ezen vizsgálat alapjául szolgáló határozat szintén jogellenesen megszerzett információkon alapul, és a Bizottság ezen adatokhoz is egy helyszíni vizsgálatot elrendelő jogellenes határozat alapján jutott hozzá.

A negyedik, a védelemhez fűződő jogok megsértésére alapított jogalap, mivel a helyszíni vizsgálat tárgyát túlzottan széles körűen és általánosan határozták meg.

Az ötödik az arányosság elvének megsértésére alapított jogalap.

A Bizottságnak a helyszíni vizsgálat tárgyát tekintve nincs hatásköre, egyébként pedig a releváns információkat a hatáskörrel rendelkező Bundesnetzagentur (szövetségi hálózati ügynökség) révén, illetve egy egyszerű tájékoztatáskérés útján a felperesektől is be lehetett volna szerezni.

____________