Language of document :

Prasība, kas celta 2006. gada 8. martā - Eiropas Parlaments pret Eiropas Savienības Padomi

(lieta C-133/06)

Tiesvedības valoda - franču

Lietas dalībnieki

Prasītājs: Eiropas Parlaments (pārstāvji - H. Duintjer Tebbens, A. Caiola un A. Auersperger Matić)

Atbildētāja: Eiropas Savienības Padome

Prasītāja prasījumi:

atcelt, pamatojoties uz EKL 230. pantu, 29. panta 1. un 2. punktu un 36. panta 3. punktu Padomes 2005. gada 1. decembra Direktīvā 2005/85/EK par minimāliem standartiem attiecībā uz dalībvalstu procedūrām, ar kurām piešķir un atņem bēgļa statusu 1;

alternatīvi - atcelt Direktīvu 2005/85/EK pilnībā;

piespriest atbildētājai atlīdzināt tiesāšanās izdevumus.

Pamati un galvenie argumenti

Eiropas Parlaments, pamatojot savu prasību, izvirza četrus pamatus: EK līguma pārkāpums, Padomei nav kompetences pieņemt attiecīgās tiesību normas, būtisks formas pārkāpums, un konkrētāk - apstrīdēto tiesību normu pamatojuma neesamība, un pienākuma lojāli sadarboties neievērošana.

Nosakot, ka trešo valstu minimālo kopējo sarakstu, ko dalībvalstis uzskata par drošām izcelsmes valstīm, un Eiropas trešo valstu kopējo sarakstu, ko uzskata par drošām trešajām valstīm, pieņem un groza Padome ar konsultāciju procedūru, Padome ir pārkāpusi EKL 67. panta 5. punkta pirmo ievilkumu, kas paredz pāreju uz koplēmuma procedūru pēc tam, kad ir pieņemti tiesību akti, kuros definēti kopīgi noteikumi un pamatprincipi patvēruma un bēgļu politikas jomā. Padome nav kompetenta noteikt atvasinātā tiesību aktā juridisku pamatu sekojošu atvasinātu tiesību aktu pieņemšanai, ja tie nav izpildes pasākumi.

Turklāt Padome nav pietiekami pamatojusi atkāpi no šīs Direktīvas 2005/85/EK 29. panta 1. un 2. punktā un 36. panta 3. punktā noteiktajām likumdošanas tiesībām, kas ir būtisks formas pārkāpums. Visbeidzot, Padome nav ievērojusi EKL 10. pantā paredzēto lojālas sadarbības ar Eiropas Parlamentu pienākumu, jo apstrīdētās tiesību normas neņem vērā koplēmuma nozīmi, ko EK līgums piešķir Eiropas Parlamentam, un pieņemtas, neņemot vērā 2005. gada 27. septembrī, konsultāciju attiecībā uz šo direktīvu procedūras laikā, pieņemto likumdošanas lēmumu, ar kuru Parlaments vērsa Padomes uzmanību uz šo jautājumu.

____________

1 - OV L 326, 13. lpp.