Language of document :

2010. november 22-én benyújtott kereset - ADEDI és társai kontra Európai Unió Tanácsa

(T-541/10. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: görög

Felek

Felperesek: Anotati Diikisi Enoseon Dimosion Ipallilon (a köztisztviselők szakszervezeteinek legfelső tanácsa; ADEDI) (Athén, Görögország), S. Papaspiros (Athén, Görögország) és I. Iliopoulos (Athén, Görögország) (képviselő: M. Tsipra, ügyvéd)

Alperes: az Európai Unió Tanácsa

Kereseti kérelmek

A felperesek azt kérik, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a Görögországnak a költségvetési felügyelet megerősítésére és elmélyítésére, valamint Görögországnak a túlzott hiány helyzetének orvoslásához szükségesnek ítélt mértékű hiánycsökkentésre irányuló intézkedések meghozatalára való felszólításáról szóló 2010/320/EU határozatot módosító, az Európai Unió Tanácsa Hivatalos Lapjában 2010. szeptember 14-én közzétett 2010. szeptember 7-i 2010/486/EU tanácsi határozatot (HL 2010. L 241., 12. o.);

semmisítse meg a Görögországnak a költségvetési felügyelet megerősítésére és elmélyítésére, valamint Görögországnak a túlzott hiány helyzetének orvoslásához szükségesnek ítélt mértékű hiánycsökkentésre irányuló intézkedések meghozatalára való felszólításáról szóló, az Európai Unió Tanácsa Hivatalos Lapjában 2010. június 11-én közzétett 2010. június 8-i 2010/320/EU határozatot (HL 2010. L 145., 6. o.);

kötelezze a Tanácsot a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

A felperesek e keresettel a Görögországnak a költségvetési felügyelet megerősítésére és elmélyítésére, valamint Görögországnak a túlzott hiány helyzetének orvoslásához szükségesnek ítélt mértékű hiánycsökkentésre irányuló intézkedések meghozatalára való felszólításáról szóló 2010/320/EU határozatot módosító, az Európai Unió Tanácsa Hivatalos Lapjában 2010. szeptember 14-én közzétett 2010. szeptember 7-i 2010/486/EU tanácsi határozat (HL 2010. L 241., 12. o.) megsemmisítését, valamint a Görögországnak a költségvetési felügyelet megerősítésére és elmélyítésére, valamint Görögországnak a túlzott hiány helyzetének orvoslásához szükségesnek ítélt mértékű hiánycsökkentésre irányuló intézkedések meghozatalára való felszólításáról szóló, az Európai Unió Tanácsa Hivatalos Lapjában 2010. június 11-én közzétett 2010. június 8-i 2010/320/EU határozat (HL 2010. L 145., 6. o.) megsemmisítését kérik.

A felperesek az alábbi jogalapokat adják elő kereseti kérelmeik alátámasztása érdekében.

Először is a felperesek előadják, hogy az Európai Bizottság és a Tanács a megtámadott határozatok elfogadásával túllépte a Szerződések által reájuk ruházott hatásköröket. Pontosabban a Szerződések 4. és 5. cikke írja elő a szubszidiaritás és az arányosság elvét. Továbbá a Szerződések 5. cikkének (2) bekezdése kifejezetten úgy rendelkezik, hogy azon hatáskörök, amelyeket a tagállamok nem ruháztak az Európai Unióra, a tagállamok hatáskörében maradnak. A Szerződések 126. és azt követő cikkei értelmében a Tanács a túlzott költségvetési hiányra vonatkozó eljárás során elfogadható és határozataiba foglalható intézkedések keretében nem írhat elő különösen és kifejezetten olyan intézkedéseket, amelyektől nem lehet eltérni, ugyanis a Szerződések nem ruházzák a Tanácsra ezt a hatáskört.

Másodszor a felperesek arra hivatkoznak, hogy a Szerződések által az Európai Bizottságra és a Tanácsra ruházott hatásköröket az utóbbi túllépte a megtámadott határozatok meghozatalával és e határozatok tartalma ellentétes a Szerződésekkel. Pontosabban a Szerződés 126. cikkének (9) bekezdése és 136. cikke a megtámadott határozatok elfogadását megalapozó jogalap. Mindazonáltal e határozatok a hivatkozott cikkekben az Európai Bizottságra és a Tanácsra ruházott hatáskörök túllépésével kerültek elfogadásra, mivel azok pusztán az euró övezet 15 tagállama és Görögország közötti, a kétoldalú kölcsönt nyújtó bilaterális megállapodást végrehajtó intézkedés formájában kerültek elfogadásra. A Szerződések se nem ismerik el, se nem rendelkeznek a Tanács ilyen intézkedés hozatalára szóló hatásköréről.

Harmadszor a felperesek azt állítják, hogy azzal, hogy a megtámadott határozatok jövedelem- és nyugdíjcsökkentést vezetnek be, sértik a felperesek megszerzett tulajdonhoz való jogát, és ezzel megsértették az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezményhez csatolt első jegyzőkönyv 1. cikkét.

____________