Language of document : ECLI:EU:F:2016:117

Laikina versija

EUROPOS SĄJUNGOS TARNAUTOJŲ TEISMO (trečioji kolegija) SPRENDIMAS

2016 m. gegužės 12 d.

(Byla F‑102/15)

FS

prieš

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetą (EESRK)

„Viešoji tarnyba – Laikinieji tarnautojai – Pagrindinių teisių chartijos 41 straipsnis – Kiekvieno asmens teisė susipažinti su savo byla – Susipažinimas su dokumentais, susijusiais su pasiūlymu taikyti taikinimo procedūrą – Pareigas einančio EESRK pirmininko pasiūlymas taikyti taikinimo procedūrą, kuriai vadovavo buvęs EESRK pirmininkas – Teisė susipažinti su pasibaigus šiai taikinimo procedūrai parengta ataskaita – Po taikinimo procedūros pradėtas administracinis tyrimas – Pareigūnų tarnybos nuostatų IX priedo 3 straipsnis“

Dalykas:      Pagal SESV 270 straipsnį, taikomą EAEB sutarčiai pagal jos 106a straipsnį, pareikštas ieškinys, kuriuo FS iš esmės prašo, pirma, panaikinti 2014 m. rugsėjo 10 d. ir lapkričio 19 d. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto (EESRK) pirmininko sprendimus, kuriais jai neleista susipažinti su iš esmės EESRK nario ir pareigas einančio jo pirmininko susirašinėjimu ir dokumentais dėl tyrimo procedūros, kuriai vadovavo šis narys, kol 2014 m. spalio 6 d. buvo pradėtas su ieškove susijęs administracinis tyrimas pagal Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatų (toliau – Pareigūnų tarnybos nuostatai) 86 straipsnį. Antra, ieškovė prašo priteisti iš EESRK jos patirtos neturtinės žalos atlyginimą.

Sprendimas:      Panaikinti 2014 m. lapkričio 19 d. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto (EESRK) pirmininko sprendimą, kuriuo atsisakoma perduoti FS su ja susijusią ataskaitą, pareigas einančio EESRK pirmininko prašymu parengtą buvusio EESRK pirmininko. Kiti reikalavimai dėl panaikinimo neturi dalyko. Priteisti iš Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto sumokėti FS 1 000 eurų jos patirtai neturtinei žalai atlyginti. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas padengia savo bylinėjimosi išlaidas ir iš jo priteisiamos FS patirtos bylinėjimosi išlaidos.

Santrauka

1.      Pareigūnai – Drausminės priemonės – Drausminė procedūra – Teisės į gynybą paisymas – Pareiga perduoti suinteresuotajam asmeniui ataskaitą, parengtą po taikinimo procedūros iki pradedant administracinį tyrimą

(Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 41 straipsnio 2 dalies b punktas)

2.      Pareigūnų ieškiniai – Ieškinys dėl panaikinimo – Skundžiamo akto, kuriame nenumatytas tinkamas neturtinės žalos atlyginimas, panaikinimas – Piniginės kompensacijos paskyrimas

(SESV 340 straipsnio 2 dalis)

1.      Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 41 straipsnio 2 dalies b punkte numatyta, kad kiekvienas asmuo turi teisę susipažinti su savo byla, laikantis teisėto konfidencialumo ir profesinio bei verslo slaptumo.

Be to, drausminės procedūros rungtyniškasis pobūdis ir teisė į gynybą per šią procedūrą reikalauja, kad ieškovas arba prireikus jo advokatas galėtų susipažinti su visomis faktinėmis aplinkybėmis, kuriomis administracija gali pagrįsti savo sprendimą, kuriuo užbaigiama ši procedūra, ir laiku pateikti savo pastabas. Paisant teisės į gynybą reikalaujama ne tik suteikti suinteresuotajam asmeniui galimybę veiksmingai pateikti savo nuomonę dėl svarbių aplinkybių, bet ir leisti jam išdėstyti savo poziciją bent jau dėl dokumentų, į kuriuos atsižvelgė institucija ir kurie atskleidžia jo teisei į gynybą įgyvendinti svarbius faktus.

Šiuo atveju, kai institucijos nariui buvo pavesta vykdyti taikinimo procedūrą, institucijos pirmininko pareigas einantis asmuo veikė kaip sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba. Kai iš šio nario ataskaitos turinio matyti, kad jis išklausė daug institucijos pareigūnų ir tarnautojų ir jos narius, kad savo ataskaitoje jis pateikė faktines išvadas, padarytas po jo tyrimų, šie duomenys nurodo, kad ši veikla neapsiribojo sutaikinimu, o buvo labiau administracinis tyrimas. Be to, šiai ataskaitai būdingos ataskaitos, kuria remdamasi sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba nusprendė vėliau pradėti tikrą administracinį tyrimą, savybės.

Šiomis aplinkybėmis reikia konstatuoti, kad pagal Pagrindinių teisių chartijos 41 straipsnio 2 dalies b punktą ši ataskaita taip pat turėjo būti perduota ieškovei, nes ji patenka į sąvoką „su savo byla“ pagal šią nuostatą.

(žr. 47, 48 ir 50–52 punktus)

Nuoroda:

Tarnautojų teismo praktika: 2015 m. kovo 17 d. Sprendimo AX / ECB, F‑73/13, EU:F:2015:9, 115 punktas ir jame nurodyta teismo praktika.

2.      Neteisėto akto panaikinimas pats savaime gali būti tinkamas ir iš esmės pakankamas bet kurios neturtinės žalos, kurią galėjo sukelti šis aktas, atlyginimas, nebent ieškovas įrodo, kad patyrė neturtinę žalą, kurią galima atskirti nuo akto neteisėtumo, kuriuo grindžiamas panaikinimas, ir kurios negalima visiškai atlyginti panaikinant šį aktą.

Nėra abejonių, kad neteisingumo jausmas ir kančios, kurias asmeniui sukelia dalyvavimas per ikiteisminę procedūrą, o vėliau – teismo procese, kad būtų pripažintos jo teisės, tam tikromis sąlygomis yra žala, kuri gali būti kildinama vien iš tos aplinkybės, kad administracija padarė pažeidimų.

(žr. 58 ir 59 punktus)

Nuoroda:

Teisingumo Teismo praktika: 1990 m. vasario 7 d. Sprendimo Culin / Komisija, C‑343/87, EU:C:1990:49, 27 ir 28 punktai.

Pirmosios instancijos teismo praktika: 2006 m. birželio 6 d. Sprendimo Girardot / Komisija, C‑10/02, EU:C:2006:148, 131 punktas.

Tarnautojų teismo praktika: 2015 m. gegužės 19 d. Sprendimo Brune/ Komisija, F‑59/14, EU:F:2015:50, 80 punktas ir 2015 m. liepos 16 d. Sprendimo Murariu/ EDPPI, F‑116/14, EU:F:2015:89, 152 punktas.