Language of document :

Tožba, vložena 6. januarja 2014 – Bos in drugi proti Parlamentu in Svetu

(Zadeva T-23/14)

Jezik postopka: francoščina

Stranke

Tožeče stranke: Mark Bos (Ankara, Turčija); Estelle Kadouch (Jeruzalem, Izrael); Siegfried Krahl (Lago Sul, Brazilija); in Eric Lunel (Dakar, Senegal) (zastopnik: F. Krenc, odvetnik)

Toženi stranki: Svet Evropske unije in Evropski parlament

Predlogi

Tožeče stranke Splošnemu sodišču predlagajo, naj:

to tožbo razglasi za dopustno in utemeljeno;

posledično Uredbo (EU, Euratom) št. 1023/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2013 o spremembi Kadrovskih predpisov za uradnike Evropske unije in Pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije v delu, v katerem spreminja Prilogo X k tem predpisom (člen 1(70)), razglasi za nično;

toženima strankama naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Tožeče stranke – pogodbeni uslužbenci in uradniki v delegacijah Evropske unije - v utemeljitev tožbe navajajo šest razlogov:

Prvi razlog: kršitev načela enakega obravnavanja, členov 20, 21 in 31(3) Listine Evropske unije o temeljnih pravicah (v nadaljevanju: Listina), ker naj bi reforma Kadrovskih predpisov za uradnike Evropske unije in Pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije drastično in nepričakovano zmanjšala pravice do letnega dopusta uradnikov in uslužbencev, razporejenih v delegacije v tretjih državah. Tožeče stranke zatrjujejo, da izpodbijana uredba ne upošteva posebnega položaja navedenih uradnikov in uslužbencev.

Drugi razlog: kršitev člena 8 Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (v nadaljevanju: EKČP) ter členov 7 in 31(2) Listine, ker reforma Kadrovskih predpisov za uradnike Evropske unije in Pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije naj ne bi spoštovala zasebnega in družinskega življenja tožečih strank, ker naj bi bile njihove pravice do letnega dopusta zmanjšane skoraj za polovico in ker naj bi to zmanjšanje neopravičeno oviralo njihovo zasebno in družinsko življenje.

Tretji razlog: kršitev načela sorazmernosti.

Četrti razlog: kršitev načela varstva zaupanja v pravo, ker prednosti, povezanih z razporeditvijo v delegacijo v tretji državi – na podlagi katerih so se tožeče stranke odločale – z reformo Priloge X h Kadrovskim predpisom nepričakovano ne bi bilo več.

Peti razlog: kršitev člena 10 Kadrovskih predpisov za uradnike, členov 12, 27 in 28 Listine ter člena 11 EKČP zaradi premalo informacij, posvetovanj in usklajevanj med postopkom, na podlagi katerega je bila sprejeta reforma Priloge X h Kadrovskim predpisom.

Šesti razlog: kršitev načel zagotavljanja dobre zakonodaje, in zlasti dolžnosti temeljitosti in obveznosti obrazložitve tako zaradi neobstoja ustreznih informacij in posvetovanj Odbora za Kadrovske predpise in sindikatov med postopkom, na podlagi katerega je bila sprejeta reforma Priloge X h Kadrovskim predpisom, kot zaradi neobstoja obrazložitve odločitev v zvezi z navedeno prilogo.