Language of document :

Skarga wniesiona w dniu 27 listopada 2008 r. - Unity OSG FZE przeciwko Radzie i EUPOL Afganistan

(Sprawa T-511/08)

Język postępowania: angielski

Strony

Strona skarżąca: Unity OSG FZE (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie) (przedstawiciele: C. Bryant i J. McEwen, adwokaci)

Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej i misja policyjna Unii Europejskiej w Afganistanie

Żądania strony skarżącej

stwierdzenie nieważności decyzji misji policyjnej Unii Europejskiej w Afganistanie (i) o odrzuceniu oferty skarżącej dotyczącej udzielenia zamówienia na usługi dozorowania i ścisłej ochrony w Afganistanie i (ii) o udzieleniu zamówienia innemu oferentowi, o czym skarżąca została poinformowana pismem z dnia 23 listopada 2008 r.;

obciążenie strony pozwanej poniesionymi przez stronę skarżącą kosztami postępowania zgodnie z art. 87 regulaminu Sądu Pierwszej Instancji.

Zarzuty i główne argumenty

W dniu 19 grudnia 2007 r. skarżąca zawarła z misją policyjną Unii Europejskiej w Afganistanie1 ("EUPOL Afganistan") umowę o świadczenie usług ochrony. We wrześniu 2008 r. EUPOL Afganistan ogłosiła przetarg dotyczący świadczenia usług dozorowania i ścisłej ochrony. Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane2 na stronie internetowej Komisji Europejskiej w związku z programem "EuropeAid" i zgodnie z przepisami tytułu V części pierwszej rozporządzenia finansowego 1605/20023 ("rozporządzenia finansowego") i zasadami wykonania rozporządzenia finansowego figurującymi w rozporządzeniu Komisji 2342/20024 ("zasadami wykonania rozporządzenia").

Skarżąca wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji EUPOL Afganistan z dnia 23 listopada 2008 r., w której skarżąca została poinformowana, że jej oferta nie została przyjęta i że zamówienie zostało udzielone firmie Armor Group, z następujących powodów:

Po pierwsze, skarżąca utrzymuje, że strona pozwana naruszyła zasady równego traktowania i niedyskryminacji zawarte w art. 89 ust. 1 rozporządzenia finansowego.

Po drugie, skarżąca podnosi, iż zostały naruszone warunki mające zastosowanie do kontaktów między instytucją zamawiającą a oferentami w trakcie procedury przetargowej, jakie figurują w art. 99 rozporządzenia finansowego i w art. 120 ust. 2 lit. d) i art. 148 zasad wykonania rozporządzenia.

Po trzecie, skarżąca utrzymuje, że został naruszony zawarty w art. 121 zasad wykonania rozporządzenia obowiązek polegający na uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zanim zostanie ono opublikowane gdzie indziej. Zdaniem skarżącej obowiązek ten został naruszony z uwagi na to, iż ogłoszenie o zamówieniu zostało najpierw opublikowane na stronie internetowej EuropAid, a nie w Dzienniku Urzędowym.

Po czwarte, skarżąca podnosi, że został również naruszony obowiązek przestrzegania minimalnych terminów w ramach procedury przyspieszonej ograniczonej, o której mowa w art. 142 ust. 1 rozporządzenia finansowego.

Po piąte, skarżąca uważa, iż strona pozwana nie przestrzegała zawartego w art. 158a zasad wykonania rozporządzenia wymogu w odniesieniu do ustanowienia okresu standstill między decyzją o udzieleniu zamówienia a podpisaniem umowy. Ponadto, skarżąca podnosi, że strona pozwana nie przedstawiła właściwego uzasadnienia zgodnie z art. 253 WE.

____________

1 - Utworzoną w dniu 30 maja 2007 r. zgodnie ze wspólnym działaniem Rady 2007/369/WPZiB z dnia 30 maja 2007 r. w sprawie utworzenia misji policyjnej Unii Europejskiej w Afganistanie (Dz. U. L 139, s. 33).

2 - Ogłoszenie zostało opublikowane w Dodatku do Dziennika Urzędowego z dnia 8 października 2008 r., 2008/S 194-255613.

3 - Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605 /2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz. U. L 248, s. 1)

4 - Rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz. U. L 357, s. 1)