Language of document : ECLI:EU:T:2011:534

Byla T‑30/03 RENV

3F

prieš

Europos Komisiją

„Valstybės pagalba – Danijos valdžios institucijų suteikta mokestinė pagalba – Danijos tarptautiniame registre įregistruotuose laivuose dirbantys jūrininkai – Komisijos sprendimas nepateikti prieštaravimų – Ieškinys dėl panaikinimo – Dideli sunkumai“

Sprendimo santrauka

1.      Valstybių teikiama pagalba – Komisijos tyrimas – Pirminė stadija ir „inter partes“ stadija – Komisijos pareiga kilus didelių sunkumų pradėti „inter partes“ procedūrą – Didelių sunkumų sąvoka

(EB 88 straipsnio 2 ir 3 dalys)

2.      Valstybių teikiama pagalba – Komisijos tyrimas – Valstybės priemonės, apie kurias nebuvo pranešta, bet dėl kurių tretieji suinteresuotieji asmenys pateikė skundus – Komisijos pareiga baigti pirminio patikrinimo stadiją per protingą terminą – Apimtis

(EB 88 straipsnio 3 dalis)

3.      Valstybių teikiama pagalba – Komisijos tyrimas – Skundų nagrinėjimas – Komisijos pareiga organizuoti rungimosi principu pagrįstą diskusiją su skundo pateikėju jau preliminaraus patikrinimo stadijoje – Nebuvimas

(EB 88 straipsnio 3 dalis)

1.      EB 88 straipsnio 2 dalyje numatyta procedūra yra privaloma, jei Komisija susiduria su dideliais sunkumais vertindama, ar pagalba suderinama su bendrąja rinka. Taigi Komisija, priimdama palankų sprendimą dėl pagalbos, gali apsiriboti EB 88 straipsnio 3 dalyje numatyta pirminio patikrinimo stadija tik tuo atveju, jeigu po pirminio patikrinimo yra įsitikinusi, kad tokia pagalba suderinama su bendrąja rinka. Tačiau jei po pirminio patikrinimo Komisija padaro priešingą išvadą arba jei ji net neįveikia visų kilusių sunkumų vertindama tokios pagalbos suderinamumą su bendrąja rinka, ji privalo surinkti visas reikalingas nuomones ir tuo klausimu pradėti EB 88 straipsnio 2 dalyje numatytą procedūrą.

Nors ji neturi jokios diskrecijos priimti sprendimą pradėti formalią tyrimo procedūrą, nustačiusi tokius sunkumus, tirdama ir vertindama, ar bylos aplinkybės kelia didelių sunkumų, Komisija vis dėlto turi tam tikrą diskreciją. Atsižvelgdama į EB 88 straipsnio 3 dalies tikslą ir į jai nustatytą pareigą laikytis gero administravimo principo, Komisija gali, be kita ko, pradėti dialogą su pranešimą pateikusia valstybe ar su trečiaisiais asmenimis, kad vykstant pirminei procedūrai įveiktų galinčius kilti sunkumus. Taigi ši galimybė reiškia, kad Komisija gali pritaikyti savo poziciją pagal pradėto dialogo rezultatus, o šis pritaikymas negali a priori būti aiškinamas kaip įrodantis didelius sunkumus.

Didelių sunkumų sąvoka yra objektyvaus pobūdžio. Tokių sunkumų buvimas turi būti nustatytas tiek iš ginčijamo akto priėmimo aplinkybių, tiek iš jo turinio, objektyviai susiejant sprendimo motyvus su įrodymais, kurių turi Komisija priimdama sprendimą dėl ginčijamos pagalbos suderinamumo su bendrąja rinka. Darytina išvada, kad Bendrojo Teismo atliekama teisėtumo kontrolė, susijusi su didelių sunkumų buvimu, dėl savo pobūdžio apima daugiau nei vien patikrinimą, ar nepadaryta akivaizdi vertinimo klaida. Ieškovė turi įrodyti, jog yra didelių sunkumų, o tai ji gali padaryti ir nurodydama nuoseklius to požymius, susijusius, pirma, su pirminio patikrinimo procedūros aplinkybėmis bei trukme ir, antra, su ginčijamo sprendimo turiniu.

(žr. 53–55, 78 punktus)

2.      Jei apie ginčijamas valstybės pagalbos draudimo atžvilgiu valstybės priemones atitinkama valstybė narė nepranešė, Komisija neprivalo atlikti pirminio šių priemonių patikrinimo per nustatytą terminą. Tačiau jei tretieji suinteresuotieji asmenys Komisijai pateikia skundų, susijusių su valstybės priemonėmis, apie kurias nebuvo pranešta, ši institucija per EB 88 straipsnio 3 dalyje numatytą pirminę stadiją turi kruopščiai ir nešališkai išnagrinėti šiuos skundus, kad būtų užtikrintas tinkamas pagrindinių Sutarties nuostatų, susijusių su valstybės pagalba, taikymas. Tai visų pirma reiškia, kad Komisija negali neribotai pratęsti valstybės priemonių, dėl kurių pateiktas skundas, pirminio patikrinimo, nes šis patikrinimas Komisijai tik leidžia susidaryti pirminę nuomonę apie jos vertinimui pateiktų priemonių kvalifikavimą ir suderinamumą su bendrąja rinka.

Pirminio patikrinimo procedūros trukmės pagrįstumas turi būti vertinamas atsižvelgiant į kiekvienos bylos aplinkybes ir būtent jos kontekstą, įvairius procedūros etapus, kurių turi laikytis Komisija, ir bylos sudėtingumą.

Tačiau nors pirminio patikrinimo trukmė gali būti požymis, kad kilo didelių sunkumų, vien jos nepakanka tokių sunkumų buvimui įrodyti.

Visų pirma, vien to, kad per pirminio patikrinimo stadiją vyko Komisijos ir atitinkamos valstybės narės diskusijos ir kad joms vykstant Komisija galėjo paprašyti pateikti papildomos informacijos apie jos kontrolei pateiktas priemones, negalima savaime laikyti įrodymu, jog ši institucija susidūrė su dideliais vertinimo sunkumais.

Be to, tik jei tai patvirtinama kitomis aplinkybėmis, dėl gerokai ilgesnės nei įprastos pirminio patikrinimo, atliekamo pagal EB 88 straipsnio 3 dalies nuostatas, trukmės gali būti pripažinta, kad Komisija turėjo didelių vertinimo sunkumų, reikalaujančių pradėti EB 88 straipsnio 2 dalyje numatytą procedūrą.

(žr. 57 ir 58, 70–72 punktus)

3.      Pirminio patikrinimo stadija pagal EB 88 straipsnio 3 dalį nėra ginčo procedūra skundo pateikėjo atžvilgiu ir iki sprendimo dėl pagalbos suderinamumo su bendrąja rinka priėmimo Komisija neprivalo jam pateikti savo pozicijos.

(žr. 84 punktą)