Language of document : ECLI:EU:C:2024:76

Byla C334/22

Audi AG

prieš

GQ

(Sąd Okręgowy w Warszawie prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

 2024 m. sausio 25 d. Teisingumo Teismo (ketvirtoji kolegija) sprendimas

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Europos Sąjungos prekių ženklas – Reglamentas (ES) 2017/1001 – 9 straipsnio 2 dalis ir 3 dalies a–c punktai – Europos Sąjungos prekių ženklu suteikiamos teisės – Sąvoka „žymens naudojimas vykdant komercinę veiklą“ – 14 straipsnio 1 dalies c punktas – Europos Sąjungos prekių ženklo poveikio apribojimas – Europos Sąjungos prekių ženklo savininko teisė prieštarauti tam, kad trečioji šalis naudotų automobilių atsarginių dalių prekių ženklui tapatų arba į jį panašų žymenį – Aušintuvo dangtelio (grotelių) elementas, skirtas automobilių gamintojo prekių ženklą vaizduojančiai emblemai pritvirtinti“

1.        Europos Sąjungos prekių ženklas – Europos Sąjungos prekių ženklo poveikis – Prekių ženklu suteikiamos teisės – Tikslas išsaugoti neiškraipytą konkurenciją tarp automobilių gamintojų ir neoriginalių atsarginių dalių pardavėjų – Reglamente Nr. 6/2002 numatytos vadinamosios taisymo išlygos taikymas pagal analogiją Europos Sąjungos prekių ženklui – Netaikymas

(Europos Parlamento ir Tarybos reglamento 2017/1001 9 ir 14 straipsniai, Tarybos reglamento Nr. 6/2002 110 straipsnis)

(žr. 25–29 punktus)

2.        Europos Sąjungos prekių ženklas – Europos Sąjungos prekių ženklo poveikis – Prekių ženklu suteikiamos teisės – Teisė uždrausti naudoti prekių ženklą – Naudojimo sąvoka – Prekių ženklui tapataus ar į jį panašaus žymens žymėjimas ant aušintuvų dangtelių (grotelių) ir jų importas bei pardavinėjimas – Žymuo, kurį sudaro šių aušintuvų dangtelių (grotelių) elemento, skirto minėtą prekių ženklą vaizduojančiai emblemai pritvirtinti, forma – Įtraukimas

(Europos Parlamento ir Tarybos reglamento 2017/1001 9 straipsnio 2 dalis ir 3 dalies a–c punktai)

(žr. 38–40, 49 punktus ir rezoliucinės dalies 1 punktą)

3.        Europos Sąjungos prekių ženklas – Europos Sąjungos prekių ženklo poveikis – Prekių ženklu suteikiamos teisės – Teisė uždrausti trečiajai šaliai naudoti prekių ženklui tapatų ar į jį panašų žymenį ant aušintuvų dangtelių (grotelių) – Žymuo, kurį sudaro šių aušintuvų dangtelių (grotelių) elemento, skirto šį prekių ženklą vaizduojančiai emblemai pritvirtinti, forma – Priimtinumas – Techninės galimybės pritvirtinti šią emblemą ant minėtų aušintuvų dangtelių (grotelių), nepažymėjus jų minėtu žymeniu, buvimas ar nebuvimas – Poveikio nebuvimas

(Europos Parlamento ir Tarybos reglamento 2017/1001 14 straipsnio 1 dalies c punktas)

(žr. 53–55, 58, 60 punktus ir rezoliucinės dalies 2 punktą)

Santrauka

Gavęs prašymą priimti prejudicinį sprendimą Teisingumo Teismas pateikė paaiškinimų dėl žymens naudojimo vykdant komercinę veiklą sąvokos, kai trečioji šalis importuoja ir pardavinėja automobilių atsargines dalis be automobilių gamintojo, Europos Sąjungos prekių ženklo savininko, sutikimo. Be to, Teisingumo Teismas patikslino šio gamintojo išimtinės teisės uždrausti šiai trečiajai šaliai naudoti šiam prekių ženklui tapatų ar į jį panašų žymenį tokioms atsarginėms dalims apimtį.

GQ yra fizinis asmuo, per interneto svetainę besiverčiantis prekyba automobilių atsarginėmis dalimis. Vykdydamas šią veiklą GQ reklamavo aušintuvų dangtelius (groteles), pritaikytus ir skirtus seniems „Audi“ modeliams, ir jais prekiavo. Aušintuvų dangteliuose buvo vieta elementui, skirtam automobilių „Audi“ gamintojo prekių ženklui (emblemai) pritvirtinti.

Audi, vaizdinio Europos Sąjungos prekių ženklo, vaizduojančio keturis susikertančius apskritimus (toliau – prekių ženklas AUDI), savininkė, kreipėsi į Sąd Okręgowy w Warszawie (Varšuvos apygardos teismas, Lenkija), t. y. prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusį teismą, su prašymu uždrausti GQ reklamuoti, importuoti, parduoti arba pateikti į rinką neoriginalius aušintuvų dangtelius (groteles) su prekių ženklui AUDI tapačiu ar į jį panašiu žymeniu.

Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas nutarė kreiptis į Teisingumo Teismą dėl Reglamento 2017/1001(1) išaiškinimo ir paprašė patikslinti žymens naudojimo vykdant komercinę veiklą sąvoką ir automobilių gamintojo, kuris yra Europos Sąjungos prekių ženklo savininkas, teisės uždrausti trečiajai šaliai naudoti šiam prekių ženklui tapatų ar į jį panašų žymenį, skirtą atsarginėms dalims žymėti, apimtį.

Teisingumo Teismo vertinimas

Pirma, Teisingumo Teismas pažymėjo, kad vadinamosios „taisymo“ išlygos, kaip antai nurodytos dizaino teisėje(2), Sąjungos teisės aktų leidėjas nebuvo numatęs Reglamente 2017/1001, ir priminė, kad ši išlyga taikoma nepažeidžiant Sąjungos teisės nuostatų dėl prekių ženklų.

Taigi vadinamoji „taisymo“ išlyga negali būti pagal analogiją taikoma siekiant tikslo išsaugoti neiškraipytą konkurenciją tarp automobilių gamintojų ir neoriginalių atsarginių dalių pardavėjų, nes į šį tikslą Sąjungos teisės aktų leidėjas atsižvelgė Reglamente 2017/1001(3), ir remiantis šia išlyga negali būti ribojama Europos Sąjungos prekių ženklo savininkui suteikta teisė(4).

Antra, Teisingumo Teismas pažymėjo, kad prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas teigė, jog aušintuvų dangtelių (grotelių) elemento, skirto prekių ženklą AUDI vaizduojančiai emblemai pritvirtinti, forma yra tapati šiam prekių ženklui arba į jį panaši. Taigi ši forma yra žymuo, kaip tai suprantama pagal Reglamentą 2017/1001(5). Be to, šių aušintuvų dangtelių (grotelių) ženklinimas šiuo žymeniu arba šio žymens integravimas į juos, siekiant jais prekiauti, yra naudojimas, kuriam taikomas šis reglamentas(6), ir, kadangi GQ importavo ir siūlė pirkti aušintuvų dangtelius (groteles) su minėtu žymeniu, gali būti laikoma, kad jis atliko naudojimo veiksmus, kuriems taikomas šis reglamentas. Dėl to, kad šis elementas buvo pritvirtintas ant atsarginės dalies, t. y. ant aušintuvų dangtelių (grotelių), taip, kad automobilių gamintojo prekių ženklui tapatus ar į jį panašus žymuo būtų matomas atitinkamai visuomenei, kai žiūrima į šią dalį, buvo galima teigti, kad egzistavo materialinis ryšys tarp tos pačios atsarginės dalies, kurią trečioji šalis importavo, reklamavo ir siūlė pirkti, ir prekių ženklo AUDI savininko.

Taigi Teisingumo Teismas teigė, kad trečioji šalis, kuri, neturėdama automobilių gamintojo, kuris yra Europos Sąjungos prekių ženklo savininkas, sutikimo, importuoja ir pardavinėja atsargines dalis, t. y. aušintuvų dangtelius (groteles), turinčius elementą, kuris leidžia pritvirtinti šį prekių ženklą vaizduojančią emblemą ir dėl savo formos yra tapatus šiam prekių ženklui arba į jį panašus, naudoja žymenį komercinėje veikloje tokiu būdu, kuris gali pažeisti vieną ar kelias minėto prekių ženklo funkcijas, o tai turi patikrinti nacionalinis teismas.

Trečia, Teisingumo Teismas pabrėžė, kad prekių ženklo savininko negalėjimas uždrausti trečiajai šaliai naudoti šį prekių ženklą, kai toks naudojimas yra būtinas nurodyti prekės ar paslaugos, pavyzdžiui, priedų ar atsarginių dalių, paskirtį ir yra vykdomas laikantis sąžiningos pramoninės ar komercinės veiklos praktikos, yra vienas iš atvejų, kai prekių ženklo suteikiama išimtine teise negalima remtis prieš trečiąją šalį.

Iš tiesų tokiu atveju numatytu apribojimu siekiama leisti prekių ar paslaugų, kurios papildo prekių ženklo savininko siūlomas prekes ar paslaugas, tiekėjams ar teikėjams naudoti tą prekių ženklą siekiant suprantamai ir išsamiai informuoti visuomenę apie jų parduodamų prekių ar teikiamų paslaugų paskirtį arba, kitaip tariant, apie jų ir minėto prekių ženklo savininko prekių ar paslaugų praktinį ryšį.

Vis dėlto, kai Europos Sąjungos prekių ženklui tapatus ar į jį panašus žymuo yra automobilių atsarginės dalies elementas, kuris skirtas ant jos pritvirtinti šių automobilių gamintojo emblemai ir naudojamas ne siekiant identifikuoti ar nurodyti prekėms ar paslaugoms, kaip šio prekių ženklo savininko prekėms ar paslaugoms, bet kiek įmanoma tiksliau atkartoti šio prekių ženklo savininko prekę, toks minėto prekių ženklo naudojimas nepatenka į minėtą atvejį.

Taigi Teisingumo Teismas pažymėjo, kad automobilių gamintojas, kuris yra Europos Sąjungos prekių ženklo savininkas, turi teisę uždrausti trečiajai šaliai(7) naudoti šiam prekių ženklui tapatų ar į jį panašų žymenį šių automobilių atsarginėms dalims, t. y. aušintuvų dangteliams (grotelėms), kai šį žymenį sudaro šio aušintuvo dangtelio (grotelių) elemento, skirto minėtą prekių ženklą vaizduojančiai emblemai pritvirtinti, forma; šiuo aspektu neturi reikšmės tai, ar techniškai įmanoma, ar neįmanoma pritvirtinti šią emblemą ant minėto aušintuvo dangtelio (grotelių), nepažymėjus jo minėtu žymeniu.


1      2017 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1001 dėl Europos Sąjungos prekių ženklo (OL L 154, 2017, p. 1).


2      2001 m. gruodžio 12 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 6/2002 dėl Bendrijos dizaino (OL L 3, 2002, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 13 sk., 27 t., p. 142) 110 straipsnis. Pagal šį straipsnį „kaip Bendrijos dizainas nėra saugomas sudėtinio gaminio sudedamąja dalimi esantis dizainas, pagal 19 straipsnio 1 dalies nuostatas naudojamas taisant tą sudėtinį gaminį, siekiant atkurti pirminę jo išvaizdą [kaip Bendrijos dizainas nėra saugomas dizainas, kuris yra sudėtinio gaminio dalis, pagal 19 straipsnio 1 dalies nuostatas naudojama taisant tą sudėtinį gaminį, siekiant atkurti pirminę jo išvaizdą]“.


3      Reglamento 2017/1001 14 straipsnis.


4      Šio reglamento 9 straipsnis.


5      Reglamento 9 straipsnio 2 dalis.


6      Reglamento 2017/1001 9 straipsnio 3 dalies a ir c punktai.


7      Remiantis Reglamento 2017/1001 14 straipsnio 1 dalies c punktu.