Language of document : ECLI:EU:T:2013:487

ОПРЕДЕЛЕНИЕ НА ОБЩИЯ СЪД (състав по жалбите)

10 септември 2013 година


Дело T‑199/11 P-REV


Guido Strack

срещу

Европейска комисия

„Производство —Молба за преразглеждане — Липса на ново обстоятелство — Недопустимост“

Предмет:      Молба за преразглеждане на Решение на Общия съд от 13 декември 2012 г. по дело Strack/Комисия (T‑199/11 P)

Решение:      Отхвърля молбата за преразглеждане като явно недопустима. Осъжда г‑н Guido Strack да понесе направените от него съдебни разноски и да заплати съдебните разноски на Европейската комисия.


Резюме


1.      Съдебно производство — Преразглеждане на съдебно решение — Условия за допустимост на искането — Ново обстоятелство — Понятие — Обстоятелство, известно преди постановяване на съдебното решение — Изключване — Недопустимост

(член 44, първа алинея и член 53, първа алинея от Статута на Съда,)

2.      Съдебно производство — Съдебни разноски — Разходи, които бивше длъжностно лице необосновано или злонамерено е причинило на институция, подавайки недопустима молба за преразглеждане

(член 87, параграф 3, втора алинея от Процедурния правилник на Общия съд)

1.      Съгласно член 44, първа алинея от Статута на Съда, който се прилага към производството пред Общия съд по силата на член 53, първа алинея от него, преразглеждане на решение може да се поиска само при разкриване на едно или повече обстоятелства, които имат решаващо значение и които при постановяване на решението не са били известни на сезираната юрисдикция и на страната, която иска преразглеждане. В съответствие с втората алинея от този член юрисдикцията може да разгледа делото по същество само ако установи съществуването на ново обстоятелство, признае, че то е от характер, позволяващ да се започне производството по преразглеждане, и поради това обяви молбата за допустима.

Така преразглеждането не представлява способ за обжалване, а извънреден способ за защита, позволяващ да се оспори силата на пресъдено нещо на окончателно решение или определение поради фактическите констатации, на които се основава юрисдикцията. Преразглеждането предполага откриване на настъпили преди постановяване на решението фактически обстоятелства, които не са били известни на юрисдикцията, постановила това решение, както и на страната, поискала преразглеждане, и които щяха да доведат до различно решение на спора, ако тази юрисдикция е можела да ги вземе предвид. Освен това предвид изключителния характер на производството по преразглеждане условията за допустимост на молбата за преразглеждане на решение трябва да се тълкуват ограничително.

Поради тази причина молба за преразглеждане, в подкрепа на която се посочва обстоятелство, известно преди постановяването на решението на страната, поискала преразглеждането, е явно недопустима.

(вж. точки 11, 12 и 22)


Позоваване на:

Общ съд — 16 април 2012 г., de Brito Sequeira Carvalho/Комисия, T‑40/07 P‑REV и T‑62/07 P‑REV, точка 12 и цитираната съдебна практика

2.      Вж. текста на определението.

(вж. точки 23 и 24)